Pressinbjudan: Invigning av årets sommargågator
Det är dags att inviga årets sommargågator i Stockholm. I år kommer det att finnas 42 sommarplatser i staden varav 15 är sommargågator. Platserna kommer att möbleras och fyllas med blommor för att bjuda in till härligt sommarhäng. Det kommer även att finnas konst och kulturevenemang på många av platserna. Stockholmsgymmet kommer även locka till rörelse på flera platser, däribland på Malmskillnadsgatan.
Sommargågatan på Malmskillnadsgatan har utformats i samarbete med fastighetsägarna, som också har bidragit med bland annat flaggspel och enhetliga uteserveringar.
På invigningen medverkar trafikkontorets projektledare Pia Karlsson och trafikborgarrådet Daniel Helldén. Representanter för fastighetsägarna kommer också att närvara.
Vad: Invigning av årets sommargågator!
Var: Korsningen Malmskillnadsgatan/Mäster Samuelsgatan
När: Klockan 12.00
Nyckelord
Kontakter
TrafikkontoretMalinda Flodman, pressansvarig
Trafikkontoret ansvarar för bland annat framkomlighet, trafiksäkerhet, städning, snöröjning, klottersanering, parkering och belysning. Dessutom utvecklar trafikkontoret attraktiva offentliga miljöer genom exempelvis blommor och träd samt hanterar tillstånd för olika typer av markupplåtelser och evenemang.
Bilder
Länkar
Om
I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Stockholms stad är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Prisregn över Stockholms stads skolor20.3.2023 16:34:45 CET | Pressmeddelande
Årets UF-pristagare skapar, syr och slipar på affärsidéer. Stockholm Science och Innovation School gör skäl för sitt namn. Det stod klart när två av skolans UF-företag utsågs till Årets UF-företag och Årets innovation i Ung Företagsamhets regionala tävling som gick av stapeln nyligen.
Hon är ny rektor på Mariehällsskolan20.3.2023 15:20:43 CET | Nyheter
Johanna Stjernlöf är ny rektor på Mariehällsskolan i Bromma. Hon har bland annat varit biträdande rektor på Bromstensskolan och Mariehällsskolan tidigare.
App visar luftkvaliteten i Stockholm13.3.2023 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Luftkvaliteten i Stockholm blir allt bättre. Trots det får många problem när pollen- och partikelsäsongen sätter igång på allvar. För att hjälpa stockholmarna i sin vardag har Miljöförvaltningen utvecklat appen ”Luft Stockholm” som visar luftkvaliteten. En ny funktion är att det går att exportera data och koppla ihop med annan information.
Nu får Mälarhöjdens idrottsplats en ny ishall10.3.2023 15:57:37 CET | Pressmeddelande
Stockholms stad satsar nu på ett flertal nya ishallar i staden. Idag togs till exempel det första spadtaget för en ny ishall i Mälarhöjden. Den blir ett viktigt tillskott för skridskosporter i hela Söderort. Hallen möjliggör också bygget av fler ishallar, då den ska fungera som evakueringshall när det byggs nya ishallar i Sätra.
Ny rektor på Höglandsskolan8.3.2023 10:15:16 CET | Nyheter
Kenneth Wielinder är ny rektor på Höglandsskolan i Bromma. Han är en erfaren ledare som arbetat både i idrottens och skolans värld.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum