Svenska Ishockeyförbundet

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel för flickor på fredagen

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från fredagens inledande kvartsfinalkvalgruppspel i Skövde, Mariestad och Lidköping.

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 18 lag. Det spelas först tre kvartsfinalkvalgruppspel med 3x6 lag. Lag 1 och 2 från respektive gruppspel samt de två högst rankade treorna spelar slutspel. 8 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004-2006.

Matcherna kan ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/ 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här:
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398

För fullständigt spelprogram se:
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Billingehov, Skövde, 20-22 september 2019
Blekinge, Medelpad, Stockholm, Värmland, Västergötland/Bohuslän-Dal, Örebro

Fredagen den 20 september 2019
Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Örebro 0-11 (0-6, 0-5)
Period 1: EQ 0-1 (00:29) Filippa Lindgren (Edla Björn), EQ 0-2 (06:23) Stina Sandberg (Alva Edstam), EQ 0-3 (07:34) Filippa Lindgren, EQ 0-4 (09:43) Filippa Lindgren (Anna Brenkle), EQ 0-5 (17:20) Filippa Lindgren, EQ 0-6 (17:55) Alva Edstam
Skott: 2-22.
Period 2: EQ 0-7 (05:39) Anna Brenkle (Filippa Lindgren, Ebba Segerström), EQ 0-8 (08:12) Silje Byrkjeland, EQ 0-9 (11:10) Anna Brenkle (Filippa Lindgren), PP1 0-10 (16:42) Anna Brenkle (Edla Björn), EQ 0-11 (17:59) Anna Brenkle (Alva Edstam)
Skott: 4-15. Totalt: 6-37.
Utvisningar: Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland 4x2 min., Örebro 2x2 min.
Domare: Darya Ermak, Ryssland
Publik: 76
Matchens lirare:
Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland:
Emilia Enarsson
Örebro: Filippa Lindgren

Stockholm-Blekinge 10-0 (7-0, 3-0)
Period 1: PP1 1-0 (02:27) Klara Kenttälä (Olivia Sohrner, Astrid Lindeberg), SH1 2-0 (05:37) Julia Perjus (Lea Grandin Lindstedt), EQ 3-0 (08:53) Julia Perjus (Olivia Sohrner), PP1 4-0 (12:25) Ella Sköldebäck (Moa Gustavsson), EQ 5-0 (12:53) Julia Perjus, EQ 6-0 (14:04) Tuva Kärrhage, PP1 7-0 (19:27) Astrid Lindeberg (Thea Johansson)
Skott: 26-3.
Period 2: EQ 8-0 (00:43) Klara Kenttälä (Embla Åberg), EQ 9-0 (09:09) Klara Kenttälä (Embla Åberg), EQ 10-0 (14:30) Astrid Lindeberg
Skott: 23-4. Totalt: 49-7.
Utvisningar: Stockholm 1x2 min., Blekinge 4x2 min.
Domare: Ida Henriksson, Luleå
Publik: 98
Matchens lirare:
Stockholm: Moa Gustavsson
Blekinge: Vilhelmina Hellqvist Höijer

Värmland-Västergötland/Bohuslän-Dal 1-21 (1-8, 0-13)
Period 1: EQ 0-1 (01:47) Linnéa Pettersson Dove (Stella Lindell), EQ 0-2 (02:40) Beatrice Karlsson (Linnéa Pettersson Dove), EQ 0-3 (03:04) Ellen Lundin (Stella Lindell), EQ 0-4 (10:01) Emma Johansson (Ellen Lundin), EQ 0-5 (11:07) Linnéa Pettersson Dove (Alma Käll), EQ 0-6 (14:09) Ellen Lundin (Stella Lindell), EQ 0-7 (14:59) Linnéa Pettersson Dove (Stella Lachonius), EQ 1-7 (17:47) Molly Fält (Elsa Hagström), EQ 1-8 (19:18) Stella Lindell (Linnéa Pettersson Dove)
Skott: 3-23.
Period 2: EQ 1-9 (01:38) Linnéa Pettersson Dove (Stella Lindell, Ellen Lundin), EQ 1-10 (02:05) Linnéa Pettersson Dove (Beatrice Karlsson), EQ 1-11 (02:45) Ellen Lundin (Lisa Holmer, Stella Lindell), SH1 1-12 (04:10) Emma Johansson, EQ 1-13 (05:56) Ellen Lundin (Emma Johansson, Stella Lindell), EQ 1-14 (06:23) Ellen Lundin (Stella Lachonius), EQ 1-15 (07:25) Emma Johansson (Beatrice Karlsson), EQ 1-16 (07:49) Lisa Holmer (Stella Lindell), EQ 1-17 (09:53) Linnéa Pettersson Dove (Beatrice Karlsson), EQ 1-18 (10:17) Stella Lindell (Alma Käll), EQ 1-19 (12:25) Linnéa Pettersson Dove (Thilda Andersson), PP1 1-20 (14:12) Ellen Lundin, EQ 1-21 (19:39) Linnéa Pettersson Dove
Skott: 7-31. Totalt: 10-54.
Utvisningar: Värmland 2x2 min., Västergötland/Bohuslän-Dal 2x2 min.
Domare: Nicole Hertrich, Tyskland
Publik: 127

Lördagen den 21 september 2019
21/9 09.30 Blekinge-Värmland
21/9 11.15 Västergötland/Bohuslän-Dal-Örebro
21/9 13.00 Medelpad-Stockholm
21/9 15.00 Örebro-Blekinge
21/9 16.45 Värmland-Stockholm
21/9 18.30 Västergötland/Bohuslän-Dal-Medelpad

Söndagen den 22 september 2019
22/9 08.30 Örebro-Stockholm
22/9 10.15 Medelpad-Värmland
22/9 12.00 Västergötland/Bohuslän-Dal-Blekinge
22/9 14.00 Värmland-Örebro
22/9 15.45 Blekinge-Medelpad
22/9 17.30 Stockholm-Västergötland/Bohuslän-Dal 

Grupp B i Mariehus Arena, Mariestad, 20-22 september 2019
Dalarna, Skåne, Södermanland, Västerbotten, Västmanland, Östergötland

Fredagen den 20 september 2019
Östergötland-Västmanland 6-2 (5-2, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (00:42) Emma Goding, EQ 1-1 (04:59) Hilda Ljungberg, EQ 2-1 (07:29) Vilma Nehr (Emma Goding), PP1 3-1 (10:24) Emma Rehn (Emma Pfeffer), EQ 4-1 (12:13) Filippa Aneborn, EQ 5-1 (15:47) Filippa Aneborn (Sally Sjöstrand), PP1 5-2 (18:33) Hilda Ljungberg
Skott: 18-5.
Period 2: EQ 6-2 (02:27) Nicole Andersson (Hanna Sävhult)
Skott: 11-8. Totalt: 29-13.
Utvisningar: Östergötland 2x2 min., Västmanland 3x2 min.
Domare: Julia Johansson, Rydaholm
Publik: 171
Matchens lirare:
Östergötland: Filippa Aneborn
Västmanland: Hilda Ljungberg

Södermanland-Dalarna 3-2 (1-0, 1-2, 1-0)
Period 1: PP1 1-0 (08:15) Lovisa Kanto (Pandora Nåtby)
Skott: 15-9.
Period 2: EQ 1-1 (01:19) Tuva Kandell, EQ 1-2 (16:00) Tuva Kandell (Linn Slottgård), EQ 2-2 (18:52) Beatrice Hjälm (Ella Jämsén, Linnea Adelbertson)
Skott: 13-7.
Overtime:EQ 3-2 (03:37) Mindy Lindholm (Alice Wallin, Beatrice Hjälm)
Skott: 4-0 . Totalt: 32-16.
Utvisningar: Södermanland 1x2 min., Dalarna 4x2 min.
Domare: Hanna Öberg, Luleå
Publik: 120
Matchens lirare:
Södermanland: Lovisa Kanto
Dalarna: Tuva Kandell

Västerbotten-Skåne 0-4 (0-4, 0-0)
Period 1: EQ 0-1 (01:10) Agnes Waidringer (Isabella Johansson), EQ 0-2 (02:11) Agnes Waidringer (Isabella Johansson, Linnéa Hansson), EQ 0-3 (14:35) Agnes Waidringer, EQ 0-4 (19:02) Lovisa Mann (Ellen Silverin, Linnéa Hansson)
Skott: 5-8.
Period 2:
Skott: 7-7. Totalt: 12-15.
Utvisningar: Västerbotten 2x2 min., Skåne 0x2 min.
Domare: Mariko Dale, Schweiz
Publik: 115
Matchens lirare:
Västerbotten: Liv Jonsson
Skåne: Agnes Waidringer

Lördagen den 21 september 2019

21/9 09.30 Dalarna-Västerbotten

21/9 11.15 Skåne-Västmanland

21/9 13.00 Östergötland-Södermanland

21/9 15.00 Västmanland-Dalarna

21/9 16.45 Västerbotten-Södermanland

21/9 18.30 Skåne-Östergötland

Söndagen den 22 september 2019

22/9 08.30 Västmanland-Södermanland

22/9 10.15 Östergötland-Västerbotten

22/9 12.00 Skåne-Dalarna

22/9 14.00 Västerbotten-Västmanland

22/9 15.45 Dalarna-Östergötland

22/9 17.30 Södermanland-Skåne

 

Grupp C i Ishallen Lidköping, 20-22 september 2019
Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Småland, Uppland, Ångermanland

Fredagen den 20 september 2019

Uppland-Norrbotten 0-1 (0-1, 0-0)

Period 1: EQ 0-1 (02:51) Ella Bergström (Noomi Valikainen)

Skott: 3-10.

Period 2:

Skott: 6-7. Totalt: 9-17.

Utvisningar: Uppland 3x2 min., Norrbotten 3x2 min.

Domare: Alexandra Köhl, Bromma

Publik: 87

Småland-Gästrikland/Hälsingland 6-3 (3-2, 3-1)

Period 1: PP1 1-0 (02:23) Mira Jungåker, EQ 1-1 (10:10) Wilma Lööf (Maja Ålenius), EQ 2-1 (11:44) Hilda Svensson, EQ 2-2 (12:08) Tindra Åkelid (Wilma Lööf), EQ 3-2 (16:32) Mira Markström

Skott: 14-8.

Period 2: EQ 4-2 (08:33) Linn Moberg (Alva Johansson), EQ 5-2 (10:03) Jenna Raunio, EQ 5-3 (12:17) Sofia Ljung, EQ 6-3 (19:48) Hilda Svensson

Skott: 20-8. Totalt: 34-16.

Utvisningar: Småland 3x2 min., Gästrikland/Hälsingland 3x2 min.

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: 114

Matchens lirare:

Småland: Hilda Svensson

Gästrikland/Hälsingland: Sofia Ljung

Göteborg-Ångermanland 3-4 (2-3, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (01:32) Ebba Hedqvist, EQ 0-2 (04:52) Ebba Hedqvist (Elin Eriksson), SH1 1-2 (08:29) Tilde Utbult (Ella Zetterstedt), PP1 1-3 (09:12) Stina Andersson (Ebba Hedqvist, Mira Hallin), SH1 2-3 (17:06) Ella Thorbard

Skott: 9-15.

Period 2: EQ 3-3 (04:38) Ebba Samuelsson, EQ 3-4 (11:26) Stina Andersson (Ebba Hedqvist)

Skott: 4-13. Totalt: 13-28.

Utvisningar: Göteborg 4x2 min., Ångermanland 2x2 min.

Domare: Alexandra Köhl, Bromma

Publik: 122

Matchens lirare:

Göteborg: Ella Thorbard

Ångermanland: Ebba Hedqvist

Lördagen den 21 september 2019

21/9 09.30 Gästrikland/Hälsingland-Göteborg

21/9 11.15 Ångermanland-Norrbotten

21/9 13.00 Uppland-Småland

21/9 15.00 Göteborg-Norrbotten

21/9 16.45 Gästrikland/Hälsingland-Uppland

21/9 18.30 Småland-Ångermanland

Söndagen den 22 september 2019

22/9 08.30 Norrbotten-Småland

22/9 10.15 Ångermanland-Gästrikland/Hälsingland

22/9 12.00 Uppland-Göteborg

22/9 14.00 Norrbotten-Gästrikland/Hälsingland

22/9 15.45 Ångermanland-Uppland

22/9 17.30 Göteborg-Småland

 

De två bäst placerade lagen samt de två högst rankade treorna från respektive kvartsfinalkvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer näst högst rankade lag tre att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 1-3 november 2019

 

Fredagen den 1 november 2019

Kvartsfinal 1

1/11 klockan 11.00 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2

1/11 klockan 12.45 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3

1/11 klockan 14.30 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4

1/11 klockan 16.15 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand

 

Lördagen den 2 november 2019

Semifinal 1

2/11 klockan 10.00 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 11.45 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Semifinal 2

2/11 klockan 13.30 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Placeringsmatch 2, platserna 5-8

2/11 klockan 15.15 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om tredje plats

3/11 klockan 09.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om sjunde plats

3/11 klockan 11.15 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand

Final

3/11 klockan 13.30 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Match om femte plats

3/11 klockan 14.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET

Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark

Informationsassistent

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum