Svenska Ishockeyförbundet

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel för flickor på lördagen

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från lördagens kvartsfinalkvalgruppspel i Skövde, Mariestad och Lidköping.

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 18 lag. Det spelas först tre kvartsfinalkvalgruppspel med 3x6 lag. Lag 1 och 2 från respektive gruppspel samt de två högst rankade treorna spelar slutspel. 8 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004-2006.

Matcherna kan ses på webb-TV

Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/

 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här:

http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398

För fullständigt spelprogram se:

http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398

 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Billingehov, Skövde, 20-22 september 2019
Blekinge, Medelpad, Stockholm, Värmland, Västergötland/Bohuslän-Dal, Örebro

Fredagen den 20 september 2019

20/9 Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Örebro              0-11 (0-6, 0-5)                                     76

20/9 Stockholm-Blekinge                                                                                                               10-0 (7-0, 3-0)                                  98

20/9Värmland-Västergötland/Bohuslän-Dal                           1-21 (1-8, 0-13)                                    127

Lördagen den 21 september 2019

Blekinge-Värmland 3-4 (1-1, 2-2, 0-0, 0-1)

Period 1: EQ 1-0 (06:46) Miranda Eriksson (Hedda Johansson), EQ 1-1 (13:06) Elsa Hagström

Skott: 10-9.

Period 2: PP1 2-1 (03:39) Miranda Eriksson (Andrea Ljunggren), EQ 3-1 (07:15) Siri Claesson (Thilde Johansson, Andrea Ljunggren), EQ 3-2 (10:59) Molly Fält (Elsa Hagström), EQ 3-3 (11:10) Elsa Hagström

Skott: 14-10.

Overtime:

Skott: 1-1.

Straffar: 0-1 (3-4) Molly Fält

Skott: 0-1. Totalt: 25-21.

Utvisningar: Blekinge 4x2 min., Värmland 5x2 min.

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: 150

Matchens lirare:
Blekinge: Hedda Johansson

Värmland: Elsa Hagström

Västergötland/Bohuslän-Dal-Örebro 4-1 (0-1, 4-0)

Period 1: SH1 0-1 (11:57) Alva Edstam (Filippa Lindgren)

Skott: 8-12.

Period 2: EQ 1-1 (00:29) Linnéa Pettersson Dove, PP1 2-1 (12:12) Alma Käll (Linnéa Pettersson Dove), EQ 3-1 (14:16) Ellen Lundin, EQ 4-1 (19:36) Ellen Lundin

Skott: 22-5. Totalt: 30-17.

Utvisningar: Västergötland/Bohuslän-Dal 0x2 min., Örebro 7x2 min.

Domare: Julia Johansson, Rydaholm

Publik: 250

Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland - Stockholm 0 - 16 (0-7, 0-9)

Period 1: EQ 0-1 (05:23) Thea Johansson (Frida Jansson, Lisa Jönsson), EQ 0-2 (08:13) Olivia Sohrner, EQ 0-3 (08:40) Julia Perjus (Olivia Sohrner), EQ 0-4 (10:24) Thea Moser (Frida Jansson), EQ 0-5 (10:33) Thea Moser (Klara Weståker), PP1 0-6 (13:11) Astrid Lindeberg, PP1 0-7 (15:31) Tuva Kärrhage (Emelie Olsson)

Skott: 1-43.

Period 2: EQ 0-8 (01:08) Olivia Sohrner (Astrid Lindeberg), EQ 0-9 (04:02) Ella Planting-Bergloo (Emelie Olsson), EQ 0-10 (04:47) Klara Kenttälä (Madelaine Al-Hammami), EQ 0-11 (06:07) Moa Gustavsson (Astrid Lindeberg), EQ 0-12 (07:53) Olivia Sohrner (Ella Planting-Bergloo), EQ 0-13 (09:00) Lea Grandin Lindstedt (Ella Planting-Bergloo), EQ 0-14 (09:54) Astrid Lindeberg (Julia Perjus), EQ 0-15 (12:20) Ella Planting-Bergloo (Klara Weståker, Thea Moser), EQ 0-16 (17:18) Thea Johansson

Skott: 1-33. Totalt: 2-76.

Utvisningar: Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland 4x2 min., Stockholm 1x2 min.

Domare: Robin Larsson, Skövde

Publik: 107

Matchens lirare:

Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland: Cindy Skarp

Stockholm: Ella Planting-Bergloo

Örebro-Blekinge 2-1 (0-0, 1-1, 1-0)

Period 1:

Skott: 21-3.

Period 2: EQ 0-1 (14:27) Hedda Johansson, EQ 1-1 (15:28) Alva Edstam

Skott: 13-3.

Overtime: PP1 2-1 (02:10) Anna Brenkle (Alva Edstam)

Skott: 2-0. Totalt: 36-6.

Utvisningar: Örebro 2x2 min., Blekinge 1x2 min.

Domare: Robin Larsson, Skövde

Publik: 79

Matchens lirare:

Örebro: Anna Brenkle

Blekinge: Vera Olsson

Värmland-Stockholm 0-12 (0-4, 0-8)

Period 1: EQ 0-1 (02:45) Embla Åberg (Emelie Olsson), PP1 0-2 (07:10) Ella Sköldebäck (Thea Moser), EQ 0-3 (07:53) Tuva Kärrhage (Ella Sköldebäck), EQ 0-4 (08:49) Klara Kenttälä

Skott: 2-28.

Period 2: EQ 0-5 (00:47) Julia Perjus (Moa Gustavsson, Thea Johansson), EQ 0-6 (05:06) Ella Sköldebäck (Emelie Olsson), EQ 0-7 (06:06) Olivia Sohrner (Klara Kenttälä), EQ 0-8 (07:12) Olivia Sohrner (Lova Reimeringer), EQ 0-9 (08:04) Thea Moser, EQ 0-10 (09:47) Tuva Kärrhage, EQ 0-11 (15:58) Emelie Olsson, EQ 0-12 (19:36) Madelaine Al-Hammami

Skott: 2-31. Totalt: 4-59.

Utvisningar: Värmland 2x2 min., Stockholm 3x2 min., 1x10

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: 89

Matchens lirare:

Värmland: Wilma Forsberg

Stockholm: Tuva Kärrhage

Västergötland/Bohuslän/Dal/Medelpad-Jämtland/Härjedalen/Gotland 19 - 0 (9-0, 10-0)

Period 1: EQ 1-0 (00:27) Linnéa Pettersson Dove (Emma Johansson), EQ 2-0 (00:50) Ebba Sidorsson, EQ 3-0 (01:00) Linnéa Pettersson Dove, EQ 4-0 (01:13) Beatrice Karlsson (Linnéa Pettersson Dove), EQ 5-0 (02:08) Wilma Forsman (Ellen Lundin, Stella Lindell), EQ 6-0 (09:45) Linnéa Pettersson Dove, EQ 7-0 (11:28) Alma Käll (Stella Lindell), EQ 8-0 (12:14) Linnéa Pettersson Dove (Malin Bergström), EQ 9-0 (18:29) Linnéa Pettersson Dove

Skott: 34-1.

Period 2: PP1 10-0 (00:22) Linnéa Pettersson Dove, PP1 11-0 (01:24) Ellen Lundin, PP1 12-0 (01:47) Alma Käll, EQ 13-0 (04:01) Ellen Lundin (Emma Johansson), EQ 14-0 (07:34) Amanda Karlsson (Ellen Lundin), EQ 15-0 (07:50) Alma Käll, EQ 16-0 (09:42) Ellen Lundin (Stella Lindell), PP1 17-0 (12:43) Alma Käll (Stella Lindell, Ellen Lundin), EQ 18-0 (17:38) Lisa Holmer (Stella Lindell), EQ 19-0 (18:11) Linnéa Pettersson Dove

Skott: 25-2. Totalt: 59-3.

Utvisningar: Västergötland/Bohuslän/Dal 0x2 min., Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland 3x2 min.

Domare: Julia Johansson, Rydaholm

Publik: 84

Matchens lirare:

Västergötland/Bohuslän-Dal: Ellen Lundin

Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland: Emilia Nymark

Söndagen den 22 september 2019

22/9 08.30 Örebro-Stockholm

22/9 10.15 Medelpad-Värmland

22/9 12.00 Västergötland/Bohuslän-Dal-Blekinge

22/9 14.00 Värmland-Örebro

22/9 15.45 Blekinge-Medelpad

22/9 17.30 Stockholm-Västergötland/Bohuslän-Dal

 

Grupp B i Mariehus Arena, Mariestad, 20-22 september 2019
Dalarna, Skåne, Södermanland, Västerbotten, Västmanland, Östergötland

Fredagen den 20 september 2019

20/9 Östergötland-Västmanland                                                                6-2 (5-2, 1-0)                                    171

20/9 Södermanland-Dalarna                                                                                       3-2 (1-0, 1-2, 1-0)          120

Efter 03.37 i Overtime

20/9 Västerbotten-Skåne                                                                                                               0-4 (0-4, 0-0)                                    115

Lördagen den 21 september 2019

Dalarna-Västerbotten 5-0 (2-0, 3-0)

Period 1: PP1 1-0 (08:09) Nicole Hall (Ida Karlsson), EQ 2-0 (12:48) Nicole Hall (Ida Karlsson)

Skott: 11-7.

Period 2: EQ 3-0 (08:35) Tuva Kandell, EQ 4-0 (13:58) Ida Karlsson (Linn Slottgård), EQ 5-0 (17:32) Tuva Kandell

Skott: 13-3. Totalt: 24-10.

Utvisningar: Dalarna 0x2 min., Västerbotten 3x2 min.

Domare: Mariko Dale, Schweiz

Publik: 142

Matchens lirare:

Dalarna: Ella Gropgård

Västerbotten: Mimmi Persson

Skåne-Västmanland 6-0 (4-0, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (04:30) Julia Olsson (Ida Gullander), EQ 2-0 (06:08) Lovisa Mann, EQ 3-0 (12:18) Ida Gullander (Ellen Silverin), EQ 4-0 (12:29) Linnéa Hansson (Agnes Waidringer)

Skott: 23-3.

Period 2: EQ 5-0 (00:27) Lovisa Mann (Ida Gullander), EQ 6-0 (15:51) Nellie Bertilsson

Skott: 12-7. Totalt: 35-10.

Utvisningar: Skåne 1x2 min., Västmanland 3x2 min.

Domare: Alexandra Köhl, Bromma

Publik: 132

Matchens lirare:

Skåne: Julia Olsson

Västmanland: Matilda Kihlberg Öström

Östergötland-Södermanland 2-7 (0-4, 2-3)

Period 1: EQ 0-1 (05:12) Alice Wallin (Pandora Nåtby), EQ 0-2 (06:04) Beatrice Hjälm (Lovisa Kanto), EQ 0-3 (09:05) Linnea Adelbertson (Mindy Lindholm), EQ 0-4 (19:00) Alice Wallin

Skott: 9-13.

Period 2: EQ 0-5 (03:13) Lovisa Kanto, EQ 0-6 (05:00) Pandora Nåtby (Beatrice Hjälm, Linnea Adelbertson), EQ 0-7 (05:09) Pandora Nåtby (Beatrice Hjälm, Ella Jämsén), EQ 1-7 (09:33) Emma Pfeffer, EQ 2-7 (15:14) Emma Pfeffer (Elin Asp)

Skott: 7-19. Totalt: 16-32.

Utvisningar: Östergötland 1x2 min., Södermanland 0x2 min.

Domare: Darya Ermak, Ryssland

Publik: 108

Matchens lirare:

Östergötland: Emma Goding

Södermanland: Katja Löfström

Västmanland-Dalarna 0-11 (0-5, 0-6)

Period 1: SH1 0-1 (05:59) Tuva Kandell (Moa Schönning), PP1 0-2 (08:23) Tuva Kandell (Nicole Hall), EQ 0-3 (15:49) Ida Karlsson, EQ 0-4 (16:49) Linn Slottgård (Nicole Hall), EQ 0-5 (19:16) Nicole Hall

Skott: 0-18.

Period 2: PP1 0-6 (04:24) Ida Karlsson, SH1 0-7 (05:35) Ida Karlsson, SH1 0-8 (05:43) Ida Karlsson (Ella Gropgård), SH1 0-9 (07:15) Nicole Hall, EQ 0-10 (09:32) Tuva Kandell, PP1 0-11 (13:31) Tuva Kandell (Nicole Hall)

Skott: 2-23. Totalt: 2-41.

Utvisningar: Västmanland 3x2 min., Dalarna 3x2 min.

Domare: Mariko Dale, Schweiz

Publik: 112

Matchens lirare:

Västmanland: Lowa Karlsson-Englöf

Dalarna: Ida Karlsson

Västerbotten-Södermanland 0-6 (0-2, 0-4)

Period 1: EQ 0-1 (05:27) Mindy Lindholm, EQ 0-2 (17:12) Pandora Nåtby (Ella Jämsén, Beatrice Hjälm)

Skott: 5-17.

Period 2: EQ 0-3 (08:36) Beatrice Hjälm (Pandora Nåtby, Lovisa Kanto), EQ 0-4 (11:11) Cornelia Manner, EQ 0-5 (12:04) Beatrice Hjälm, EQ 0-6 (16:13) Mindy Lindholm (Pusle Dyring-Andersen)

Skott: 3-20. Totalt: 8-37.

Utvisningar: Västerbotten 5x2 min., Södermanland 1x2 min.

Domare: Alexandra Köhl, Bromma

Publik: 85

Matchens lirare:

Västerbotten: Agnes Harnesk

Södermanland: Linnea Adelbertson

Skåne-Östergötland 2-3 (0-3, 2-0)

Period 1: EQ 0-1 (06:48) Vilma Nehr, PP2 0-2 (11:58) Emilia Carlsson (Filippa Aneborn, Sally Sjöstrand), PP1 0-3 (13:13) Hanna Sävhult (Elin Asp)

Skott: 9-8.

Period 2: EQ 1-3 (01:04) Linnéa Hansson, PP1 2-3 (11:56) Nea Hassel (Ellen Silverin)

Skott: 11-5. Totalt: 20-13.

Utvisningar: Skåne 4x2 min., Östergötland 3x2 min., 2x5, 2 matchstraff

Domare: Darya Ermak, Ryssland

Publik: 95

Matchens lirare:

Skåne: Linnéa Hansson

Östergötland: Jorinde Heller

Söndagen den 22 september 2019

22/9 08.30 Västmanland-Södermanland

22/9 10.15 Östergötland-Västerbotten

22/9 12.00 Skåne-Dalarna

22/9 14.00 Västerbotten-Västmanland

22/9 15.45 Dalarna-Östergötland

22/9 17.30 Södermanland-Skåne

 

Grupp C i Ishallen Lidköping, 20-22 september 2019
Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Småland, Uppland, Ångermanland

Fredagen den 20 september 2019

20/9 Uppland-Norrbotten                                                                                                               0-1 (0-1, 0-0)                                    87

20/9 Småland-Gästrikland/Hälsingland                                                      6-3 (3-2, 3-1)                                    114

20/9 Göteborg-Ångermanland                                                                                     3-4 (2-3, 1-1)                                    122

Lördagen den 21 september 2019

Gästrikland/Hälsingland-Göteborg 3-5 (2-2, 1-3)

Period 1: EQ 1-0 (06:43) Sofia Ljung, EQ 2-0 (10:03) Tindra Åkelid (Sanna Tille), EQ 2-1 (11:20) Ella Zetterstedt (Emilia Hallbeck), EQ 2-2 (17:05) Emilia Hallbeck

Skott: 7-11.

Period 2: EQ 2-3 (00:57) Ella Hellman, EQ 2-4 (09:53) Frida Simonsen (Ella Zetterstedt), EQ 2-5 (13:50) Emilia Hallbeck (Frida Simonsen), EQ 3-5 (16:27) Maja Ålenius (Hanna Roos)

Skott: 4-16. Totalt: 11-27.

Utvisningar: Gästrikland/Hälsingland 0x2 min., Göteborg 1x2 min.

Domare: Hanna Öberg, Luleå

Publik: 138

Matchens lirare:

Gästrikland/Hälsingland: Sanna Tille

Göteborg: Ella Zetterstedt

Ångermanland-Norrbotten 3-1 (1-1, 2-0)

Period 1: EQ 0-1 (14:13) Engla Rankvist (Isabel Holmström), PP1 1-1 (16:23) Sofia Sohlin (Elin Eriksson)

Skott: 13-6.

Period 2: SH1 2-1 (14:34) Ebba Hedqvist (Stina Andersson, Ella Sundvall), EQ 3-1 (17:26) Ebba Hedqvist (Stina Andersson)

Skott: 13-5. Totalt: 26-11.

Utvisningar: Ångermanland 5x2 min., Norrbotten 1x2 min.

Domare: Nicole Hertrich, Tyskland

Publik: 94

Matchens lirare:

Ångermanland: Stina Andersson

Norrbotten: Lovisa Lundström

Uppland-Småland 0-1 (0-1, 0-0)

Period 1: EQ 0-1 (10:39) Mira Markström

Skott: 4-17.

Period 2:

Skott: 0-14. Totalt: 4-31.

Utvisningar: Uppland 4x2 min., Småland 3x2 min.

Domare: Ida Henriksson, Luleå

Publik: 124

Matchens lirare:

Uppland: Emma Landberg

Småland: Mira Markström

Göteborg-Norrbotten 3-2 (1-2, 1-0, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (07:34) Noomi Valikainen (Siri Patomella), EQ 0-2 (16:01) Elsa Olsson (Wilda Öhman), EQ 1-2 (16:09) Emilia Hallbeck (Frida Simonsen)

Skott: 13-5.

Period 2: PP2 2-2 (19:31) Holly Boney (Ella Zetterstedt)

Skott: 9-3.

Overtime: EQ 3-2 (03:46) Ella Thorbard

Skott: 4-2. Totalt: 26-10.

Utvisningar: Göteborg 1x2 min., Norrbotten 4x2 min.

Domare: Hanna Öberg, Luleå

Publik: 123

Gästrikland/Hälsingland-Uppland 1-3 (1-2, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (00:36) Tilda Pettersson, SH1 1-1 (08:47) Sofia Ljung (Wilma Lööf), EQ 1-2 (18:37) Tilda Pettersson

Skott: 10-12.

Period 2: EQ 1-3 (09:37) Nora Lundin (Astrid Lindström, Ida Berntsson)

Skott: 13-3. Totalt: 23-15.

Utvisningar: Gästrikland/Hälsingland 5x2 min., Uppland 3x2 min.

Domare: Nicole Hertrich, Tyskland

Publik: 

21/9 18.30 Småland-Ångermanland 3-0 (1-0, 2-0)

Söndagen den 22 september 2019

22/9 08.30 Norrbotten-Småland

22/9 10.15 Ångermanland-Gästrikland/Hälsingland

22/9 12.00 Uppland-Göteborg

22/9 14.00 Norrbotten-Gästrikland/Hälsingland

22/9 15.45 Ångermanland-Uppland

22/9 17.30 Göteborg-Småland

 

De två bäst placerade lagen samt de två högst rankade treorna från respektive kvartsfinalkvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer näst högst rankade lag tre att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 1-3 november 2019

 

Fredagen den 1 november 2019

Kvartsfinal 1

1/11 klockan 11.00 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2

1/11 klockan 12.45 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3

1/11 klockan 14.30 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4

1/11 klockan 16.15 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand

 

Lördagen den 2 november 2019

Semifinal 1

2/11 klockan 10.00 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 11.45 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Semifinal 2

2/11 klockan 13.30 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Placeringsmatch 2, platserna 5-8

2/11 klockan 15.15 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om tredje plats

3/11 klockan 09.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om sjunde plats

3/11 klockan 11.15 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand

Final

3/11 klockan 13.30 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Match om femte plats

3/11 klockan 14.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET

Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark

Informationsassistent

Nyckelord

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum