Svenska Ishockeyförbundet

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel för pojkar på lördagen

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från lördagens kvartsfinalkvalgruppspel i Slite och Östersund.

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först fyra kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004 eller senare.

Matcherna kan ses på webb-TV

Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/

 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Västmanland-Hälsingland                              1-0 (1-0, 0-0)

6/9 Ångermanland-Norrbotten                             1-3 (0-1, 1-2)

6/9 Jämtland/Härjedalen-Värmland   3-5 (2-2, 1-3)

Lördagen den 7 september 2019

7/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen 5-0 (1-0, 4-0)

Period 1: EQ 1-0 (14:23) Olle Skogfält (Joel Kant)

Skott: 25-6.

Period 2: EQ 2-0 (06:02) Oskar Lundkvist (Johannes Mäki, Fabian Ledin), SH1 3-0 (13:58) Joel Kant, PP1 4-0 (16:00) Joel Kant (Elias Callgren), EQ 5-0 (18:27) Sigge Esko (Svante Koivuniemi)

Skott: 25-6. Totalt: 50-12.

Utvisningar: Norrbotten 1x2 min., Jämtland/Härjedalen 4x2 min.

Domare: Johan Wiklander, Örebro

Publik: 214

7/9 Värmland-Hälsingland 2-0 (0-0, 2-0)

Period 1:

Skott: 15-8.

Period 2: EQ 1-0 (07:10) Albin Törnkvist, EQ 2-0 (19:25) Max Ranström

Skott: 17-7. Totalt: 32-15.

Utvisningar: Värmland 2x2 min., Hälsingland 4x2 min., 1x5, 1 matchstraff

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 187

7/9 Västmanland-Ångermanland 1-2 (1-2, 0-0)

Period 1: EQ 0-1 (01:41) Anton Boström (Pelle Engström), EQ 0-2 (11:13) Nils Öberg, EQ 1-2 (14:08) David Engström (Alexander Aleslöv)

Skott: 8-13.

Period 2:

Skott: 10-6. Totalt: 18-19.

Utvisningar: Västmanland 3x2 min., Ångermanland 1x2 min.

Domare: Jonatan Norman, Älvsbyn

Publik: 211

7/9 Hälsingland-Norrbotten 3-5 (3-3, 0-2)

Period 1: EQ 1-0 (08:28) Erik Müller (Svante Sjödin), EQ 1-1 (10:47) Vigor Andersson (Elias Callgren), EQ 2-1 (13:51) Jonathan Brown, PP2 2-2 (16:15) Oskar Lundkvist (Johannes Mäki, Olle Skogfält), PP1 2-3 (16:37) Ludwig Elfving (Edvin Norman, Gustav Hedberg), EQ 3-3 (19:13) Noel Nordh (John Sulser)

Skott: 7-23.

Period 2: EQ 3-4 (00:35) Oliver Selström (Johannes Mäki), EQ 3-5 (07:04) Vigor Andersson (Joel Kant)

Skott: 55-18. Totalt: 62-41.

Utvisningar: Hälsingland 3x2 min., Norrbotten 1x2 min.

Domare: Johan Wiklander, Örebro

Publik: 355

7/9 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland 0-8 (0-7, 0-1)

Period 1: PP1 0-1 (02:54) Anton Boström (Helmer Styf, Kasper Moström), EQ 0-2 (03:02) Elias Hallin (Nils Öberg), EQ 0-3 (07:09) Klas Jonsson (Fabian Schulze), EQ 0-4 (07:25) Anton Boström (Tim Bergström), EQ 0-5 (10:07) Fabian Schulze (Pelle Engström), EQ 0-6 (11:15) Nils Öberg (Vilmer Grundström, Helmer Styf), EQ 0-7 (11:39) Nils Öberg (Filip Larsson, Vilmer Grundström)

Skott: 8-20.

Period 2: EQ 0-8 (04:47) Tim Hägglund (Alfred Nordin, Jonas Eliasson)

Skott: 2-19. Totalt: 10-39.

Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 3x2 min., Ångermanland 2x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: Uppgift saknas

7/9 Värmland-Västmanland 1-3 (0-2, 1-1)

Period 1: PP1 0-1 (11:38) Liam Engström (Hugo Tornberg, Elias Pettersson), EQ 0-2 (16:37) David Engström (Felix Ramberg, Lukas Cederholm)

Skott: 10-12.

Period 2: PP1 1-2 (16:34) Leo Carlsson (Calle Arvedsson), EQ 1-3 (19:14) Felix Ramberg

Skott: 9-15. Totalt: 19-27.

Utvisningar: Värmland 2x2 min., Västmanland 1x2 min.

Domare: Jonatan Norman, Älvsbyn

Publik: 185

Söndagen den 8 september 2019

8/9 08.45 Hälsingland-Ångermanland, Östersund Arena Hall B

8/9 10.30 Västmanland-Jämtland/Härjedalen, Östersund Arena Hall B

8/9 12.15 Värmland-Norrbotten, Östersund Arena Hall B

8/9 14.15 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland, Östersund Arena Hall A

8/9 16.00 Norrbotten-Västmanland, Östersund Arena Hall A

8/9 17.45 Ångermanland-Värmland, Östersund Arena Hall A

 

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Medelpad-SIF-laget                                       3-1 (1-0, 2-1)

6/9 Dalarna-Gästrikland                                      1-3 (0-3, 1-0)

6/9 Örebro län-Västerbotten                                0-8 (0-3, 0-5)

Lördagen den 7 september 2019

7/9 Gästrikland-Örebro län 6-3 (2-2, 4-1)

Period 1: EQ 0-1 (00:48) Noah Karaga, PP1 1-1 (05:58) Liam Pettersson (Melker Bergström), EQ 2-1 (06:52) Anton Ohlsson (Isak Åhrlin), PP1 2-2 (14:26) Alexander Dahlgren (Anton Davidsson)

Skott: 17-4.

Period 2: PP1 2-3 (08:44) Albin Arvidsson (Amill Andersson, Joel Lindberg), EQ 3-3 (09:48) Felix Jansson (Linus Hemström), EQ 4-3 (17:42) Theo Widén-Schade (Theo Lindstein), EQ 5-3 (19:03) Linus Hemström, EQ 6-3 (19:24) Theo Lindstein (Liam Pettersson)

Skott: 14-9. Totalt: 31-13.

Utvisningar: Gästrikland 3x2 min., Örebro län 5x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 275

7/9 Västerbotten-SIF-laget 4-5 (1-2, 3-2, 0-0, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (02:12) Marcus Granlund Hugosson, PP1 1-1 (10:27) Leo Bergström (Almer Sundström), EQ 1-2 (13:57) Filip Eriksson (Jesper Kellander)

Skott: 14-13.

Period 2: EQ 2-2 (02:13) Hugo Mikaelsson (Ivar Johnson, Oskar Vuollet), EQ 3-2 (05:24) Oskar Vuollet, EQ 4-2 (05:42) Zeb Forsfjäll (Leo Bergström), EQ 4-3 (06:36) Rasmus Larsson, EQ 4-4 (19:43) Alex Sahlberg (Filip Eriksson, Jakob Flygt)

Skott: 8-9.

Overtime:

Skott: 4-2.

Straffar:0-1 (4-5) Pelle Ringström

Skott: 0-1. Totalt: 26-25.

Utvisningar: Västerbotten 3x2 min., SIF-laget 2x2 min.

Domare: Johan Ohlsson, Leksand

Publik: 304

7/9 Medelpad-Dalarna 2-5 (2-2, 0-3)

Period 1: EQ 0-1 (01:55) Lukas Lagerberg, EQ 1-1 (16:02) Oscar Wahlberg (Adrian Zetterberg), EQ 1-2 (16:35) Elias Nordberg (Lukas Lagerberg, Eric Hultgren), EQ 2-2 (17:03) Vilgot Lindström (Emil Abrahamsson, Adrian Zetterberg)

Skott: 7-17.

Period 2: EQ 2-3 (03:45) Elias Nordberg (Eric Hultgren), EQ 2-4 (15:37) Ville Melin (Axel Stoltz, Martin Åkerström), EQ 2-5 (18:57) Ludwig Laband (Oskar Tängerby)

Skott: 7-15. Totalt: 14-32.

Utvisningar: Medelpad 2x2 min., Dalarna 1x2 min.

Domare: Joacim Löfgren, Sundsvall

Publik: 425

7/9 SIF-laget-Gästrikland 1-6 (1-3, 0-3)

Period 1: EQ 1-0 (02:19) Marcus Granlund Hugosson, EQ 1-1 (04:13) Olle Hammarqvist, EQ 1-2 (09:51) Tom Wikman, EQ 1-3 (17:06) Theo Widén-Schade

Skott: 7-14.

Period 2: EQ 1-4 (05:37) Theo Lindstein (Anton Ohlsson), PP1 1-5 (11:07) Melker Bergström (Emil Lund), EQ 1-6 (14:10) Ludwig Ericsson (Jonathan Karlsson)

Skott: 3-15. Totalt: 10-29.

Utvisningar: SIF-laget 2x2 min., Gästrikland 1x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 189

7/9 Örebro län-Dalarna 5-2 (2-0, 3-2)

Period 1: EQ 1-0 (04:25) Anton Davidsson (Erik Brenkle), EQ 2-0 (14:18) Anton Davidsson (Alexander Dahlgren)

Skott: 8-16.

Period 2: EQ 3-0 (05:19) Anton Davidsson (Alexander Dahlgren), EQ 3-1 (06:47) Eric Hultgren (Elias Nordberg, Lukas Lagerberg), EQ 4-1 (11:05) Joel Lindberg (Max Ljungdahl), EQ 4-2 (18:25) Walter Reimer (Oskar Tängerby, Elias Nordberg), EQ 5-2 (19:24) Alexander Dahlgren

Skott: 9-18. Totalt: 17-34.

Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Dalarna 0x2 min.

Domare: Johan Ohlsson, Leksand

Publik: 175

7/9 Västerbotten-Medelpad 5-1 (2-1, 3-0)

Period 1: EQ 0-1 (14:09) Lukas Vesterlund (Isidor Nordling, Melker Wiström), EQ 1-1 (15:33) Almer Sundström (Leo Bergström, Zeb Forsfjäll), PP1 2-1 (18:29) Oskar Vuollet (Leo Bergström, Zeb Forsfjäll)

Skott: 23-8.

Period 2: PP2 3-1 (01:22) Leo Bergström (Zeb Forsfjäll), EQ 4-1 (03:15) Hugo Mikaelsson (Oskar Vuollet, Ludvig Öhlund), EQ 5-1 (13:01) Ivar Johnson (Sebastian Kjellen)

Skott: 14-7. Totalt: 37-15.

Utvisningar: Västerbotten 1x2 min., Medelpad 7x2 min.

Domare: Joacim Löfgren, Sundsvall

Publik: Uppgift saknas

Söndagen den 8 september 2019

8/9 08.30 SIF-laget-Dalarna, Östersund Arena Hall A

8/9 10.15 Medelpad-Örebro län, Östersund Arena Hall A

8/9 12.00 Västerbotten-Gästrikland, Östersund Arena Hall A

8/9 14.00 Örebro län-SIF-laget, Östersund Arena Hall B

8/9 15.45 Gästrikland-Medelpad, Östersund Arena Hall B

8/9 17.30 Dalarna-Västerbotten, Östersund Arena Hall B

 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal      6-4 (5-2, 1-2)

6/9 Småland-Göteborg                                        3-2 (1-1, 2-1)

6/9 Västergötland-Stockholm Syd     1-6 (1-4, 0-2)

6/9 Södermanland-Småland                                2-4 (0-1, 2-3)

6/9 Göteborg-Västergötland                                3-2 (0-2, 2-0, 1-0) efter 00.25 i Overtime

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal      7-3 (5-2, 2-1)

Lördagen den 7 september 2019

7/9 Bohuslän/Dal-Göteborg 2-4 (0-0, 2-4)

Period 1:

Skott: 14-15.

Period 2: EQ 0-1 (06:48) Isac Born (Pontus Andrén), EQ 0-2 (09:22) Teodor Forssander (Sebastian Fröjd, Otto Stahre), EQ 1-2 (11:46) Pontus Ottsjö (Isak Brandt, Lukas Sagranden), PP1 1-3 (14:18) Jacob Schön (Teodor Forssander, Theo Widsén), EQ 1-4 (18:59) Sebastian Fröjd, EQ 2-4 (19:27) Pontus Ottsjö (Jakob Norén, Kalle Carlsson)

Skott: 7-25. Totalt: 21-40.

Utvisningar: Bohuslän/Dal 3x2 min., Göteborg 4x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: 113

Matchens lirare:

Bohuslän/Dal: Melker Konradsson

Göteborg: Teodor Forssander

7/9 Västergötland-Småland 2-5 (1-3, 1-2)

Period 1: EQ 0-1 (05:43) Alexander Sandberg (Viggo Burenby, Alexander Suzdalev), EQ 1-1 (07:31) Gustav Flood, PP1 1-2 (12:54) Alexander Suzdalev (Hugo Fransson), EQ 1-3 (19:23) Edvin Nilsson (Alexander Suzdalev, Alexander Sandberg)

Skott: 7-24.

Period 2: EQ 1-4 (08:26) Malte Lindström (Alexander Labraaten), EQ 1-5 (09:25) Alexander Sandberg (Alexander Suzdalev), PP1 2-5 (12:02) Simon Niska (Albin Sterner)

Skott: 10-18. Totalt: 17-42.

Utvisningar: Västergötland 2x2 min., Småland 1x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 250

Matchens lirare:

Västergötland: Simon Niska

Småland: Alexander Sandberg

7/9 Stockholm Syd-Södermanland 2-5 (1-2, 1-3)

Period 1: PP1 0-1 (06:27) Filip Lindberg (Karl Andersson, Noah Östlund), PP1 1-1 (09:58) Ludvig Mellgren (Philip Fankl), PP1 1-2 (15:03) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius, Filip Lindberg)

Skott: 16-17.

Period 2: PP1 1-3 (12:00) Filip Lindberg (Jonathan Lekkerimäki, Calle Odelius), PP1 2-3 (14:36) Filip Nordberg (Philip Fankl), PP1 2-4 (14:55) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius, Noah Östlund), EQ 2-5 (19:53) Fabian Wagner

Skott: 7-14. Totalt: 23-31.

Utvisningar: Stockholm Syd 7x2 min., Södermanland 6x2 min.

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 250

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Filip Nordberg

Södermanland: Calle Odelius

7/9 Bohuslän/Dal-Småland 1-6 (1-1, 0-5)

Period 1: EQ 0-1 (04:49) Wiking Malmunger (Egor Polin, Viggo Burenby), EQ 1-1 (07:02) Jakob Norén (Kalle Carlsson)

Skott: 12-13.

Period 2: EQ 1-2 (02:12) Egor Polin (Hugo Fransson), EQ 1-3 (07:03) Love Green (Edvin Nilsson, Fabian Hellström), EQ 1-4 (16:05) Max Forsell (Max Carlén), SH1 1-5 (17:08) Wiking Malmunger, EQ 1-6 (18:52) Egor Polin (Alexander Suzdalev, Edvin Nilsson)

Skott: 12-21. Totalt: 24-34.

Utvisningar: Bohuslän/Dal 3x2 min., Småland 4x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: 220

Matchens lirare:

Bohuslän/Dal: Lukas Sagranden

Småland: Hugo Fransson

7/9 Södermanland-Västergötland 4-3 (3-2, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (00:19) Noah Östlund (Calle Odelius), EQ 2-0 (06:23) Fabian Wagner (Noah Östlund), EQ 3-0 (07:06) Andreas Wagner (Isac Boberg), EQ 3-1 (08:02) Karl Sterner, PP1 3-2 (17:55) Simon Niska (Gustav Flood, Hampus Nilsson)

Skott: 20-7.

Period 2: PS 4-2 (07:20) Jonathan Lekkerimäki, EQ 4-3 (15:13) Simon Niska

Skott: 9-7. Totalt: 29-14.

Utvisningar: Södermanland 3x2 min., Västergötland 2x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 150

Matchens lirare:

Södermanland: Jonathan Lekkerimäki

Västergötland: Simon Niska

7/9 Stockholm Syd-Göteborg 8-3 (3-3, 5-0)

Period 1: EQ 0-1 (00:19) Otto Stahre, EQ 0-2 (01:18) Isac Born (Jacob Schön), EQ 1-2 (02:20) Liam Öhgren (Felix Eriksson, Sebastian Lillsund), PP1 2-2 (06:51) Liam Öhgren, PP1 2-3 (10:35) Otto Stahre (Teodor Forssander), EQ 3-3 (12:36) Liam Öhgren (Philip Fankl)

Skott: 11-18.

Period 2: PP1 4-3 (07:53) Caesar Björk (Lucas Illerfelt, Filip Nordberg), EQ 5-3 (13:19) Liam Öhgren, EQ 6-3 (18:11) Albin Grahn, PP1 7-3 (18:51) Philip Fankl, PP1 8-3 (19:19) Liam Öhgren (Adrian Carnebo)

Skott: 14-13. Totalt: 25-31.

Utvisningar: Stockholm Syd 5x2 min., Göteborg 5x2 min.

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 120

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Jonathan Brauer

Göteborg: Isac Born

Söndagen den 8 september 2019

8/9 09.00 Västergötland-Bohuslän/Dal

8/9 10.45 Göteborg-Södermanland

8/9 12.30 Småland-Stockholm Syd

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge                                   2-1 (2-1, 0-0)

6/9 Stockholm Nord-Uppland                               3-1 (1-1, 2-0)

6/9 Gotland-Skåne                                                                 1-8 (1-4, 0-4)

6/9 Östergötland-Stockholm Nord     4-2 (1-0, 3-2)

6/9 Uppland-Gotland                                           8-3 (2-0, 6-3)

6/9 Skåne-Blekinge                                                               5-1 (1-1, 4-0)

Lördagen den 7 september 2019

7/9 Blekinge-Uppland 2-7 (1-4, 1-3)

Period 1: EQ 0-1 (04:01) William Hoffman (Markas Saménas, Sixten Stensjö), EQ 0-2 (07:24) William Rosenfors, EQ 1-2 (09:14) William Brander (Isac Jonasson), EQ 1-3 (09:20) Ludwig Andersson (Sixten Stensjö), EQ 1-4 (10:00) Markas Saménas (Jonathan Wennås, Leo Krantz)

Skott: 13-17.

Period 2: PP1 1-5 (03:19) William Rosenfors (Leo Krantz, Tim Almgren), PP1 2-5 (04:49) Emil Gustavsson (Isac Nielsen, Linus Rönnberg), EQ 2-6 (07:22) William Hoffman (Leo Krantz, Emil Flodin), EQ 2-7 (11:30) Ludvig Siljesvärd (Tim Almgren)

Skott: 7-13. Totalt: 20-30.

Utvisningar: Blekinge 2x2 min., Uppland 5x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 169

7/9 Gotland-Stockholm Nord 2-15 (0-8, 2-7)

Period 1: EQ 0-1 (00:27) Oscar Pantzare (Arshia Dajalood), EQ 0-2 (02:40) Anton Dagerlind (Oscar Pantzare, Hannes Hellberg), PP1 0-3 (04:07) Niklas Vuori (Rasmus Rudslätt, Giovanni Nihei), SH1 0-4 (07:05) Theo Hårdstam, PP1 0-5 (08:52) August Classon, EQ 0-6 (10:28) Oscar Pantzare (August Classon, Arshia Dajalood), EQ 0-7 (12:16) Hannes Hellberg (Anton Dagerlind, Wille Glantz), EQ 0-8 (18:08) Loa Milfors (Edgar Svennberg Berger)

Skott: 0-37.

Period 2: PP1 0-9 (03:36) Oscar Pantzare (Elias Kumlin), EQ 0-10 (10:10) Niklas Vuori (Axel Bengtsson, Loa Milfors), PP1 1-10 (10:30) Linus Levin (Gabriel Melin, Adrian Kotz Öslöf), SH1 1-11 (11:15) Axel Bengtsson (Albin Pedersen, Theo Hårdstam), PP1 2-11 (14:09) Viggo Hallin (Gabriel Melin, Adrian Kotz Öslöf), EQ 2-12 (15:19) Oscar Pantzare, PP1 2-13 (17:24) Emil Thorèn (Wilhelm Forsberg, Elias Kumlin), EQ 2-14 (17:52) Anton Dagerlind (Hannes Hellberg, Matteus Hallqvist), PP1 2-15 (19:35) Theo Hårdstam (Wille Glantz, Albin Pedersen)

Skott: 4-28. Totalt: 4-65.

Utvisningar: Gotland 9x2 min., Stockholm Nord 5x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 411

7/9 Skåne-Östergötland 2-4 (1-1, 1-3)

Period 1: EQ 1-0 (09:05) Alexander Petersson (Joel Kjellberg, Anton Berg), EQ 1-1 (15:44) William Nestun Sundin

Skott: 12-10.

Period 2: EQ 2-1 (11:02) Axel Smeds (Anton Berg, Oskar Carlzohn), EQ 2-2 (12:46) Alexander Tell (Erik Perlaky, William Nestun Sundin), EQ 2-3 (14:12) Noah Björkman (William Nestun Sundin), EQ 2-4 (19:18) Mattias Hävelid

Skott: 9-11. Totalt: 21-21.

Utvisningar: Skåne 2x2 min., Östergötland 2x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 284

7/9 Blekinge-Stockholm Nord 0-4 (0-3, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (06:19) Anton Dagerlind (Emil Thorèn), EQ 0-2 (08:21) Oscar Pantzare (Wilhelm Forsberg), PP1 0-3 (19:35) Albin Pedersen (Hannes Hellberg, Rasmus Rudslätt)

Skott: 6-16.

Period 2: EQ 0-4 (05:13) Axel Bengtsson (Emil Thorèn, Matteus Hallqvist)

Skott: 6-15. Totalt: 12-31.

Utvisningar: Blekinge 6x2 min., Stockholm Nord 3x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 307

7/9 Östergötland-Gotland 3-2 (2-2, 1-0)

Period 1: PP1 0-1 (05:04) Gabriel Melin (Isak Hultman), PP1 1-1 (12:55) Isac Karlsson (Filip Bystedt, Emil Torvfelt), EQ 2-1 (14:07) David Lindholm (Daniel Rehn, Vilgot Andersson), EQ 2-2 (17:28) Gabriel Melin (Elmer Hansson)

Skott: 24-4.

Period 2: EQ 3-2 (15:48) Isac Karlsson (Elliot Tegnestål)

Skott: 25-10. Totalt: 49-14.

Utvisningar: Östergötland 7x2 min., Gotland 6x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 310

7/9 Skåne-Uppland 1-7 (1-4, 0-3)

Period 1: EQ 0-1 (00:34) Tim Almgren (Valther Vannar), PP1 0-2 (05:49) William Rosenfors (Casper Nässén, Elvis Jansson), EQ 0-3 (07:45) Ludvig Siljesvärd (William Rosenfors, Tim Almgren), EQ 1-3 (11:20) Noah Schalin, EQ 1-4 (13:59) Tim Almgren (Ludwig Andersson)

Skott: 20-12.

Period 2: EQ 1-5 (04:35) Emil Flodin (Leo Krantz, Markas Saménas), EQ 1-6 (07:58) Maximilian Kilpinen (William Rosenfors, Valther Vannar), PP1 1-7 (18:00) Markas Saménas (William Rosenfors, Leo Krantz)

Skott: 14-12. Totalt: 34-24.

Utvisningar: Skåne 3x2 min., Uppland 2x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 245

Söndagen den 8 september 2019

8/9 09.30 Gotland-Blekinge

8/9 11.15 Uppland-Östergötland

8/9 13.00 Stockholm Nord-Skåne

 

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019

 

Torsdagen den 31 oktober 2019

Kvartsfinal 1

31/10 klockan 11.00 A 1-D 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2

31/10 klockan 12.45 C 1-B 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3

31/10 klockan 14.30 B 1-C 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4

31/10 klockan 16.15 D 1-A 2, Tegera Arena, Leksand

 

Lördagen den 2 november 2019

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 1

2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

2/11 klockan 13.30 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 2

2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om sjunde plats

3/11 klockan 09.30 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand

Match om tredje plats

3/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats

3/11 klockan 13.00 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Final

3/11 klockan 16.00 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET

Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark

Informationsassistent

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum