Svenska Ishockeyförbundet

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel på lördagen

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från lördagens kvartsfinalkvalgruppspel i Slite och Östersund.

I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här: http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                      3-2 (1-2, 2-0)                                       420
7/9 Hälsingland-Medelpad                                   0-3 (0-1, 0-2)                                       340
7/9 Dalarna-Norrbotten                                        3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                272
Efter 00.56 i Overtime

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Norrbotten-Hälsingland 3-1 (0-1, 3-0)
Period 1: EQ 0-1 (15:24) Martin Strömberg
Skott: 9-8.
Period 2: PP1 1-1 (00:56) Jonas Risberg (Viggo Nordström, Arvid Kruukka), EQ 2-1 (02:17) Jonas Risberg (Anton Malmström), PP1 3-1 (06:28) Arvid Kruukka (Viktor Palovaara)
Skott: 13-6. Totalt: 22-14.
Utvisningar: Norrbotten 4x2 min., Hälsingland 3x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 247

8/9 Medelpad-SIF-laget 0-2 (0-1, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (15:10) Carl Svensson (Max Kroon)
Skott: 12-6.
Period 2: EQ 0-2 (15:16) Isac Gradin (Adam Thyrstedt)
Skott: 15-11. Totalt: 27-17.
Utvisningar: Medelpad 2x2 min., SIF-laget 5x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 273

8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna 2-3 (2-1, 0-2)
Period 1: EQ 1-0 (05:11) Oskar Wimmerqvist (Joel Jonsson), EQ 2-0 (06:23) Simon Grip (Joel Jonsson), EQ 2-1 (19:56) Arvid Eljas (Isak Rosén, Marcus Svensk)
Skott: 5-20.
Period 2: EQ 2-2 (06:54) Anders Mattsson (Edvin Nylén, Arvid Eljas), EQ 2-3 (08:24) Edvin Nylén (Arvid Lundberg Brobäck)
Skott: 6-16. Totalt: 11-36.
Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 2x2 min., Dalarna 1x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 602

8/9 SIF-laget-Norrbotten 1-2 (0-1, 1-1)
Period 1: EQ 0-1 (14:13) Axl Johansson (Arvid Kruukka)
Skott: 10-8.
Period 2: PP1 0-2 (15:18) Jonas Risberg (Arvid Kruukka, Axl Johansson), EQ 1-2 (18:24) Emil Melander (Hugo Frylen)
Skott: 10-8. Totalt: 20-16.
Utvisningar: SIF-laget 1x2 min., Norrbotten 3x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 275

8/9 Hälsingland-Dalarna 0-6 (0-3, 0-3)
Period 1: EQ 0-1 (05:42) Isak Rosén (Simon Nyhlén-Persson, Martin Öhman), EQ 0-2 (09:54) Arvid Lundberg Brobäck (Victor Ohlsson, Felix Söderlund), SH2 0-3 (19:40) Arvid Eljas (William Lindgren)
Skott: 5-17.
Period 2: EQ 0-4 (05:22) Martin Öhman (Isak Rosén, Felix Söderlund), PP2 0-5 (06:35) Isak Rosén (Samuel Eklund, Arvid Eljas), EQ 0-6 (13:50) Isak Rosén (Martin Öhman, Arvid Eljas)
Skott: 11-10. Totalt: 16-27.
Utvisningar: Hälsingland 3x2 min., 1x10, Dalarna 4x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 261

8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen 7-2 (5-1, 2-1)
Period 1: EQ 1-0 (04:22) Jesper Lehman (Oliver Johansson, Albin Andersson), EQ 2-0 (04:33) Albin Andersson (Oliver Johansson, Noel Edfeldt), EQ 3-0 (05:43) Oskar Larsson (Anton Falberg), EQ 4-0 (13:26) Oskar Larsson (Simon Byström), EQ 4-1 (14:08) Joel Jonsson (Linus Johansson, Oskar Wimmerqvist), EQ 5-1 (18:31) Rasmus Ulander (Oskar Larsson, Simon Byström)
Skott: 24-9.
Period 2: EQ 6-1 (11:04) Noel Edfeldt (Albin Andersson, Oliver Johansson), EQ 6-2 (17:24) Simon Grip (Dennis Bergsten, Albin Göthesson), EQ 7-2 (19:37) Simon Byström (Oskar Larsson)
Skott: 13-8. Totalt: 37-17.
Utvisningar: Medelpad 0x2 min., Jämtland/Härjedalen 1x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 514

Söndagen den 9 september 2018
9/9 08.30 SIF-laget-Dalarna
9/9 10.15 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland
9/9 12.00 Medelpad-Norrbotten
9/9 14.00 Hälsingland-SIF-laget
9/9 15.45 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen
9/9 17.30 Dalarna-Medelpad 

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                    1-3 (0-1, 1-2)                      337
7/9 Blekinge-Västmanland                   1-5 (1-4, 0-1)                      123
7/9 Västergötland-Örebro län               3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       123
Efter Overtime och straffar
7/9 Västmanland-Gotland                    7-1 (3-1, 4-0)                      150
7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland          2-4 (1-1, 1-3)                      123
7/9 Örebro län-Blekinge                       5-0 (3-0, 2-0)                      123

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Gotland-Örebro län 1-6 (0-4, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (00:54) Robin Karlsson (Gustav Karlsson, Karl Persman), EQ 0-2 (11:41) Simon Forsmark (Karl Persman, Robin Karlsson), EQ 0-3 (12:37) Melvin Blomberg, EQ 0-4 (17:14) Max Stigell (Oscar Anderberg, Gabriel Pettersson Askling)
Skott: 5-23.
Period 2: PP1 0-5 (02:08) Gustav Karlsson (Anton Davidsson, Filip Nyberg), EQ 0-6 (07:02) Anton Davidsson (Max Lidström, Marcus Broberg), EQ 1-6 (11:08) Hampus Persson (Oliwer Lundberg)
Skott: 5-24. Totalt: 10-47.
Utvisningar: Gotland 1x2 min., Örebro län 0x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 233

8/9 Blekinge-Västergötland 0-2 (0-2, 0-0)
Period 1: EQ 0-1 (04:21) Nils Juntorp (Filip Stenlund, Oscar Gustavsson), SH1 0-2 (16:43) William Ahlrik (Philip Rydin)
Skott: 9-11.
Period 2:
Skott: 14-3. Totalt: 23-14.
Utvisningar: Blekinge 3x2 min., Västergötland 7x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 266

8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal 5-2 (1-0, 4-2)
Period 1: EQ 1-0 (12:27) Leon Cadei Hackley (Marcus Lindström, Theo Keilin)
Skott: 21-5.
Period 2: EQ 2-0 (04:19) Albin Silfver (Lucas Forsell, Lucas Lidström), EQ 3-0 (04:42) Theo Keilin (Hampus Nilsson, Gustav Bosell), EQ 4-0 (11:01) Theo Keilin (Leon Cadei Hackley, Simon Lindblom), EQ 5-0 (12:53) Leon Cadei Hackley (Simon Lindblom), EQ 5-1 (13:39) Kevin Bergh, EQ 5-2 (16:06) Albin Emanuelsson (Natanael Lindholm, Adam Halvordsson)
Skott: 16-5. Totalt: 37-10.
Utvisningar: Västmanland 2x2 min., Bohuslän/Dal 1x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 271

8/9 Gotland-Västergötland 0-6 (0-0, 0-6)
Period 1:
Skott: 6-16.Period 2: EQ 0-1 (04:10) Philip Rydin (William Ahlrik, Kaspian Karlsson), SH1 0-2 (06:01) Philip Rydin (William Ahlrik), PP1 0-3 (08:14) Kaspian Karlsson (Philip Rydin, William Ahlrik), EQ 0-4 (15:08) Alfons Bonander (Oscar Karlsson), EQ 0-5 (17:40) Philip Runnemalm, PP1 0-6 (19:39) William Ahlrik (Oscar Gustavsson, Nils Juntorp)
Skott: 3-33. Totalt: 9-49.
Utvisningar: Gotland 5x2 min., Västergötland 2x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköpinh
Publik: 519

8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge 0-1 (0-0, 0-1)
Period 1:
Skott: 6-11.
Period 2: EQ 0-1 (13:48) Isac Jonasson (William Söderlund)
Skott: 10-12. Totalt: 16-23.
Utvisningar: Bohuslän/Dal 0x2 min., Blekinge 3x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 302

8/9 Västmanland-Örebro län 3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)efter Overtime och straffar
Period 1: EQ 1-0 (03:43) Theo Keilin, EQ 1-1 (10:07) Gustav Norén (Max Stigell)
Skott: 6-20.
Period 2: EQ 1-2 (10:01) Niklas Nilsson (Gustav Karlsson, Filip Nyberg), PP1 2-2 (18:07) Lucas Forsell (Lucas Lidström, Simon Lindblom)
Skott: 11-21.
Overtime:
Skott: 3-2.
Straffar:1-0 (3-2) Oliver Wahlström
Skott: 1-0. Totalt: 21-43.
Utvisningar: Västmanland 3x2 min., Örebro län 2x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 243

Söndagen den 9 september 2018
9/9 09.00 Blekinge-Gotland
9/9 10.45 Örebro län-Bohuslän/Dal
9/9 12.30 Västergötland-Västmanland 

KVARTSFINALGRUPPSPEL

1-4 november 2018
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, och Stångebro Ishall, Linköping

Grupp A
Skåne
Gästrikland
Göteborg
Fjärde rankat kvallag

Grupp B
Ångermanland
Värmland
Småland
Tredje rankat kvallag 

Grupp C
Stockholm Syd
Stockholm Nord
Uppland
Andra rankat kvallag 

Grupp D
Östergötland
Västerbotten
Södermanland
Första rankat kvallag

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.
Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 362 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum