Svenska Ishockeyförbundet

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel på söndagen

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens kvartsfinalkvalgruppspel i Slite och Östersund.

Resultaten innebär att Dalarna, Medelpad, Västmanland och Örebro län är klara för spel i TV-puckens kvartsfinalgruppspel 1-2 november 2018. Spelorter är Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, och Stångebro Ishall, Linköping.
I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här: http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                      3-2 (1-2, 2-0)                                        420
7/9 Hälsingland-Medelpad                                   0-3 (0-1, 0-2)                                       340
7/9 Dalarna-Norrbotten                                        3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                272
Efter 00.56 i Overtime

Lördagen den 8 september 2018
8/9 Norrbotten-Hälsingland                                  3-1 (0-1, 3-0)                                       247
8/9 Medelpad-SIF-laget                                       0-2 (0-1, 0-1)                                       273
8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna                        2-3 (2-1, 0-2)                                       602
8/9 SIF-laget-Norrbotten                                      1-2 (0-1, 1-1)                                       275
8/9 Hälsingland-Dalarna                                      0-6 (0-3, 0-3)                                       261
8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                     7-2 (5-1, 2-1)                                       514

Söndagen den 9 september 2018

9/9 SIF-laget-Dalarna 4-3 (0-1, 3-2, 0-0, 1-0) efter Overtime och straffar
Period 1: EQ 0-1 (16:41) Isak Rosén (Samuel Eklund, Simon Nyhlén-Persson)
Skott: 5-18.
Period 2: PP1 0-2 (04:13) Martin Öhman (Isak Rosén, Samuel Eklund), EQ 1-2 (07:17) Emil Melander (Sebastian Eliasson-Parviainen), EQ 2-2 (10:37) Hugo Frylen (Emil Melander), EQ 3-2 (15:29) Emil Melander (Sebastian Eliasson-Parviainen, William Ekberg), EQ 3-3 (18:25) Martin Öhman (Isak Rosén, John Blank)
Skott: 11-8.
Overtime:
Skott: 4-2.
Straffar: 1-0 (4-3) Max Kroon
Skott: 1-0. Totalt: 21-28.
Utvisningar: SIF-laget 4x2 min., Dalarna 2x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 238

9/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland 1-3 (1-0, 0-3)
Period 1: EQ 1-0 (11:37) Julius Hoglert (Joel Jonsson, Oskar Wimmerqvist)
Skott: 11-9.
Period 2: EQ 1-1 (08:32) Leon Sundlöf (Erik Mailert, Martin Strömberg), EQ 1-2 (13:06) Mårten Sjödén, EQ 1-3 (14:24) Erik Mailert (John Sulser)
Skott: 14-11. Totalt: 25-20.
Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 0x2 min., Hälsingland 1x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 308

9/9 Medelpad-Norrbotten 2-1 (2-0, 0-1)
Period 1: PP1 1-0 (14:54) Oliver Johansson (Noel Edfeldt, Jesper Lehman), PP1 2-0 (16:58) Oskar Larsson (Hampus Meskanen, Simon Byström)
Skott: 8-10.
Period 2: EQ 2-1 (04:57) Axl Johansson (Arvid Kruukka)
Skott: 13-10. Totalt: 21-20.
Utvisningar: Medelpad 1x2 min., Norrbotten 4x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 237

9/9 Hälsingland-SIF-laget 2-5 (1-2, 1-3)
Period 1: PP1 0-1 (06:51) Hugo Frylen (Emil Melander), EQ 0-2 (10:37) Hugo Frylen (Emil Melander, William Ekberg), PP1 1-2 (17:28) Martin Holmberg (Ante Lindström)
Skott: 11-10.
Period 2: PP1 1-3 (06:22) Adam Thyrstedt (Jonathan Wik), EQ 1-4 (07:42) Hugo Frylen (Emil Melander), PP1 2-4 (12:34) Gusten Persson (Martin Holmberg), EQ 2-5 (19:08) Aaron Banegas
Skott: 9-17. Totalt: 20-27.
Utvisningar: Hälsingland 3x2 min., SIF-laget 3x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 267

9/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen 4-2 (2-1, 2-1)
Period 1: EQ 1-0 (01:54) Axl Johansson (Arvid Kruukka, Viggo Nordström), PP1 2-0 (06:31) Jonas Risberg (Viggo Nordström), EQ 2-1 (10:10) Simon Grip
Skott: 12-5.
Period 2: EQ 3-1 (04:30) Arvid Kruukka (Axl Johansson, Elliot Jonsson), EQ 4-1 (08:27) Axl Johansson (Viggo Nordström), EQ 4-2 (12:58) Julius Hoglert (Hannes Alander, Oskar Wimmerqvist)
Skott: 15-6. Totalt: 27-11.
Utvisningar: Norrbotten 0x2 min., Jämtland/Härjedalen 4x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 180

9/9 Dalarna-Medelpad 2-3 (2-2, 0-0, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (01:12) Albin Andersson (Noel Edfeldt, Oliver Johansson), EQ 1-1 (02:18) Arvid Eljas (Isak Rosén, Martin Öhman), EQ 2-1 (15:15) Isak Rosén (Arvid Eljas, Martin Öhman), EQ 2-2 (17:42) Jesper Lehman (Albin Andersson, Oskar Larsson)
Skott: 12-10.
Period 2:
Skott: 12-6.
Overtime:SH1 2-3 (00:44) Albin Andersson (Oskar Larsson)
Skott: 0-1. Totalt: 24-17.
Utvisningar: Dalarna 4x2 min., Medelpad 8x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 160

Grupp A
A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål-insläppta mål, F=poäng, G=Vunna i Overtime, H=Förlorade i Overtime, I=Vunna på straffar, J=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

1

Medelpad

5

3

1

1

15-7

11

1

0

0

0

2

Dalarna

5

2

3

0

17-11

10

1

1

0

1

3

Norrbotten

5

3

1

1

12-9

10

0

1

0

0

4

SIF-laget

5

2

1

2

14-10

8

0

0

1

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

10-19

3

0

0

0

0

6

Hälsingland

5

1

0

4

6-18

3

0

0

0

0

 Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                                   1-3 (0-1, 1-2)                      337
7/9 Blekinge-Västmanland                                  1-5 (1-4, 0-1)                      123
7/9 Västergötland-Örebro län                              3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       123
Efter Overtime och straffar
7/9 Västmanland-Gotland                                    7-1 (3-1, 4-0)                     150
7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland                          2-4 (1-1, 1-3)                     123
7/9 Örebro län-Blekinge                                       5-0 (3-0, 2-0)                     123

Lördagen den 8 september 2018
8/9 Gotland-Örebro län                                        1-6 (0-4, 1-2)                     233
8/9 Blekinge-Västergötland                                  0-2 (0-2, 0-0)                     266
8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal                            5-2 (1-0, 4-2)                     271
8/9 Gotland-Västergötland                                   0-6 (0-0, 0-6)                     519
8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge                                   0-1 (0-0, 0-1)                     302
8/9 Västmanland-Örebro län                                3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)       243
Efter Overtime och straffar

Söndagen den 9 september 2018

9/9 Blekinge-Gotland 2-1 (1-1, 1-0)
Period 1: EQ 0-1 (06:05) Gabriel Melin (Isak Rosenqvist), SH1 1-1 (14:48) Theo Lewén (Dennis Olsson)
Skott: 14-9.
Period 2: PP1 2-1 (02:16) Carl Abbenäs (Vilmer Stahmann, Emil Andersson)
Skott: 13-8. Totalt: 27-17.
Utvisningar: Blekinge 2x2 min., Gotland 5x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 243

9/9 Örebro län-Bohuslän/Dal 5-1 (2-1, 3-0)
Period 1: EQ 1-0 (08:22) Karl Tholf (Gabriel Pettersson Askling, Simon Forsmark), EQ 1-1 (10:30) Kevin Bergh, PP2 2-1 (19:20) Anton Davidsson (Simon Forsmark, Robin Karlsson)
Skott: 14-10.
Period 2: EQ 3-1 (05:07) Filip Nyberg (Robin Karlsson, Niklas Nilsson), EQ 4-1 (13:59) Filip Nyberg (Gustav Karlsson), EQ 5-1 (15:35) Karl Tholf (Niklas Nilsson, Simon Forsmark)
Skott: 22-5. Totalt: 36-15.
Utvisningar: Örebro län 0x2 min., Bohuslän/Dal 3x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 321

9/9 Västergötland-Västmanland 1-3 (0-0, 1-3)
Period 1:
Skott: 6-11.
Period 2: EQ 1-0 (10:00) William Ahlrik (Philip Rydin), EQ 1-1 (11:29) Leon Cadei Hackley (Marcus Lindström, Lucas Lidström), EQ 1-2 (12:18) Pontus Sjögren (Gustav Bosell), EQ 1-3 (16:01) Marcus Lindström (Theo Keilin)
Skott: 12-18. Totalt: 18-29.
Utvisningar: Västergötland 1x2 min., Västmanland 0x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 291

Grupp B
A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål-insläppta mål, F=poäng, G=Vunna i Overtime, H=Förlorade i Overtime, I=Vunna på straffar, J=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

Västmanland

5

4

1

0

23-7

14

0

0

1

0

2

Örebro län

5

3

2

0

22-8

12

0

0

1

1

3

Västergötland

5

3

1

1

16-9

10

0

0

0

1

4

Blekinge

5

2

0

3

4-13

6

0

0

0

0

5

Gotland

5

1

0

4

6-22

3

0

0

0

0

6

Bohuslän/Dal

5

0

0

5

6-18

0

0

0

0

0

KVARTSFINALGRUPPSPEL
SLUTSPEL
PLACERINGSMATCHER

1-4 november 2018
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, och Stångebro Ishall, Linköping

KVARTSFINALGRUPPSPEL 

Grupp A
Skåne
Gästrikland
Göteborg
Fjärde rankat kvallag

Grupp B
Ångermanland
Värmland
Småland
Tredje rankat kvallag 

Grupp C
Stockholm Syd
Stockholm Nord
Uppland
Andra rankat kvallag 

Grupp D
Östergötland
Västerbotten
Södermanland
Första rankat kvallag

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.
Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 362 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum