SEAT satsar 30 miljoner euro i banbrytande testcenter för drivlinor
SEAT har en progressiv investeringsplan med fokus på elektrifiering och har under de senaste åren investerat motsvarande drygt 300 miljoner kronor i att bygga upp södra Europas mest avancerade testcenter för drivlinor. Testcentret har hög kapacitet och dygnet runt genomförs tester på el-, hybrid, gas- och förbränningsmotorer från hela Volkswagen-koncernen.

- Centret innehåller 9 provbänkar för tester av alla typer av motorer, hela vägen från utvecklingsfas till typgodkännande
- Från Kaukasus till Death Valley, i Martorell! I anläggningens klimatkammare kan man simulera extrema förhållanden, temperaturer från -40 till 65°C och höjder på upp till 5.000 meter
- Vid anläggningen, som är placerad vid SEAT Technical Centre i Martorell, testar 200 medarbetare olika motorer från Volkswagen-koncernen, dygnet runt
Martorell, Spanien, 26 november 2020, Som en del i det fortlöpande innovationsarbetet, som är fokuserat på elektrifiering, har SEAT under de senaste åren investerat mer än 30 miljoner euro (motsvarande drygt 300 miljoner kronor) för att bygga upp södra Europas mest avancerade testcenter för drivlinor. Anläggningen innehåller 9 provbänkar som gör det möjligt att utföra olika tester på el-, hybrid, gas- och förbränningsmotorer för att säkerställa att de uppfyller alla krav gällande kvalitet, CO2- och andra utsläpp, hållbarhet och prestanda under hela sin livscykel.
Denna investering, som gjorts under en femårsperiod, har nu resulterat i ett testcenter som med kapacitet att utföra 14.300motortester per år, från tidigt i utvecklingsfasen till sådana som krävs för ett slutligt typgodkännande. Testcentret innehåller dessutom en klimatkammare i vilken man kan simulera temperaturer från -40 till 65°C och höjder upp till 5.000 meter liksom ett automatiserat torn med plats för 27 bilar som håller dem vid en temperatur på 23°C för att garantera optimala testförhållanden.
I detta ”Powertrain Development Centre”, som är placerat i SEAT Technical Centre, jobbar de 200 medarbetarna 3-skift, verksamheten pågår dygnet runt, sex dagar i veckan. De tester som utförs här gör att man kan frisläppa nya motorprojekt för olika märken i Volkswagen-koncernen.
”Detta projekt befäster SEATs ställning som ett av Europas mest avancerade utvecklingscenter för bilar. Den nya motoranläggningen och den höga tekniska kompetensen hos de olika teamen, gör det möjligt att testa och kalibrera nya motorer under utvecklingsfasen för att säkerställa optimal prestanda för SEAT och CUPRA och andra bilmärken inom koncernen, med speciellt fokus på el- och hybridmotorer, säger Werner Tietz, chef för forskning och utveckling på SEAT.
Toppmodern anläggning
I de nio provbänkarna vid SEAT Powertrain Development Center testas och kalibreras motorerna efter vilken typ av bil de ska sitta i. Under utvecklingsfasen blir det på så sätt möjligt att justera faktorer som bränsleinsprutning, luftintag och effekt. Man studerar även hur motorerna reagerar vid extrema körförhållanden.
Dessutom innehåller anläggningen ett utsläppslaboratorium där man före frisläppandet utför mer än 80 olika tester på varje bilmodell i överensstämmelse med gällande typgodkännandekrav. Bilarna förses också med portabla utsläppsmätningssystem (PEMS) som kan registrera kördata som sedan används för att utföra de RDR-tester (Real Driving Emissions) som krävs för att analysera bilarnas förbrukning och utsläpp vid reella körförhållanden. Dessa tester ingår som del av typgodkännandeförfarandet.
I SEAT Powertrain Development Center finns också en provbänk för kontroll av drivlinornas hållbarhet. Här körs bilarna och protyperna upp till 20.000 km på en dynamometer (”rullande landsväg”) utan avbrott samtidigt som motorprestandan hela tiden analyseras. SEAT har installerat ett system som återvinner rörelseenergi från dynamometerrullarna och omvandlar den till elektricitet.
Från Kaukasus till Death Valley, utan att lämna Martorell
I testcentrets speciella klimatkammare kan ingenjörerna simulera extrema temperaturer och atmosfärstryck, från de förhållande som råder i Kaukasusbergen till de i Death Valley i Kalifornien, på endast ett par timmar. Det här gör det möjligt att testa motorernas prestanda och också att simulera körning, med hjälp av robotar, vid extrema miljöförhållanden. Under simuleringarna analyserar man hur bilar med olika motorer reagerar på dessa förhållanden för att kunna garantera prestandan hos de bilar som går ut till kunderna.
Som ett ytterligare steg i företagets elektrifieringsoffensiv, har SEAT också påbörjat uppförandet av sitt Test Center Energy (TCE), som är företagets nya batterilaboratorium, även det i Martorell. I det nya labbet, som företaget investerat 7 miljoner euro (ca 70 miljoner kronor) i, kommer man att utveckla och testa olika energisystem för hybridfordon och elbilar. Byggandet av TCE ingår i den investeringsplan om 5 miljarder euro som SEAT offentliggjort och beräknas stå klart i april nästa år. Anläggningen får en yta på ca 1.500 m2 och kommer att innehålla olika teststationer för utvärdering av litiumjonbaserade battericellsmoduler, hög- och mellanspänningsbatterier och av olika laddare för den spanska biltillverkarens hela modellutbud.
Nyckelord
Kontakter
Susanne KarlssonPR ansvarig
Tel:+46 (0)70 508 69 11susanne.karlsson@seat.seBilder






Dokument
Länkar
Om
SEAT är det enda bilföretag som designar, konstruerar, tillverkar och marknadsför sina bilar i Spanien. Det multinationella företaget, som ingår i Volkswagen-koncernen, har sitt huvudkontor i Martorell (Barcelona), säljer bilar under varumärkena SEAT och CUPRA, medan SEAT MÓ sysslar med mobilitetsprodukter och -lösningar avsedda för städer. SEAT exporterar 81% av sina bilar och är verksamt i fler än 75 länder. 2019 sålde SEAT 574.100 bilar och redovisade en vinst efter skatt på 346 miljoner euro samt en rekordomsättning på över 11 miljarder euro.
SEAT har fler än 15.000 anställda och tre produktionsanläggningar – Barcelona, El Prat de Llobregat och Martorell, där modellerna Ibiza, Arona och Leon tillverkas. Dessutom tillverkas Ateca i Tjeckien, Tarraco i Tyskland, Alhambra i Portugal och Mii electric, SEATs första helt eldrivna bil, i Slovakien. Till dessa anläggningar ska läggas SEAT:CODE, företagets center för mjukvaruutveckling, beläget i Barcelona.
Fram t.o.m. 2025 kommer SEAT att investera 5 miljarder euro i F&U-projekt för fordonsutveckling, speciellt för att elektrifiera modellutbudet och för utrustning och anläggningar. Företaget har som målsättning att fabriken i Martorell ska vara koldioxidneutral år 2050.
Följ SEAT Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SEAT Sverige
SEAT och CUPRA - 2020, ett år av utmaningar och framgång12.1.2021 15:59:31 CET | Pressmeddelande
Trots betydande produktionsbortfall och dämpad försäljning i bilbranschen kan SEAT och CUPRA se tillbaka på ett framgångsrikt år. När den pandemidrabbade bilmarknaden minskade nybilsregistreringarna med 18% jmf med föregående år ökade SEAT och CUPRA sina marknadsandelar och intog en 10:e plats på svenska bilmarknaden.
Nya SEAT Leon utsedd till bästa bilköp i Europa 202115.12.2020 11:04:54 CET | Pressmeddelande
AUTOBESTs utmärkelse “Best Buy Car of Europe”, har blivit ett av de mest prestigefyllda i Europa sedan instiftandet 2001. SEATs stora investeringar i utvecklingen av helt nya SEAT Leon har uppmärksammats då juryn, bestående av 31 framstående motorjournalister, har utsett modellen till bästa bilköp i Europa 2021.
Full pott för nya SEAT Leon, fem stjärnor i Euro NCAPs striktare säkerhetstest9.12.2020 12:01:08 CET | Pressmeddelande
Euro NCAP utvärderar sina testmetoder vartannat år och årets uppgraderade tester är de striktaste någonsin. Nya SEAT Leon klarade de extremt krävande säkerhetstesterna med bravur och tog hem högsta betyg, fem stjärnor.
Säljstart för SEAT Tarraco e-HYBRID30.11.2020 21:42:05 CET | Pressmeddelande
SEAT fortsätter sin elbilsoffensiv med att elektrifiera sin stora SUV, SEAT Tarraco e-Hybrid. Med en elräckvidd på 49 km, därmed helt utsläppsfritt, och en total räckvidd på 730 km passar SEAT Tarraco e-Hybrid både privatpersonen så väl som tjänstebilsföraren. Säljstart hos de svenska återförsäljarna denna vecka och marknadslansering under första kvartalet 2021.
Digital invigning av Skandinaviens första CUPRA/SEAT anläggning19.11.2020 11:48:06 CET | Pressmeddelande
SEAT som företag har idag två väldefinierad varumärken, CUPRA och SEAT. Båda varumärkena har sin egen varumärkesprofil, målgrupp och uttryckssätt och det ska även speglas hos företagets återförsäljare. Inom bara några dagar inviger MotorHalland sin nya CUPRA/SEAT anläggning, den första i Skandinavien som är byggd helt enligt varumärkenas koncept.
Premiär för SEATs första plug-in hybrid, SEAT Leon e-HYBRID18.11.2020 19:03:48 CET | Pressmeddelande
SEAT Leon har alltid varit en grundpelare i märkets modellutbud. Sedan lanseringen 1999, har mer än 2,3 miljoner exemplar sålts totalt. Den fjärde generationen av SEAT Leon erbjuder inte bara kraft, effektivitet, säkerhet och design på ny nivå, tack vare sin avancerade plug-in hybriddrivlina är det den mest kraftfulla och energisnåla modellen i utbudet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum