AcadeMedia

Snacka utbildning med oss i Almedalen!

Dela

I år kommer ett 40-tal medarbetare från AcadeMedias olika verksamheter att åka till Almedalen. Almedalsveckan pågår 3–7 juli och frågor som rör utbildning kommer sannolikt att debatteras av många.

-De som åker till Almedalen representerar olika verksamheter och utbildningsformer, allt från förskola till yrkeshögskola. Syftet med att vara i Almedalen är att bidra till bra diskussioner om hur svensk utbildning kan utvecklas, säger Paula Hammerskog, kommunikationsdirektör. 

Precis som vanligt kommer AcadeMedias medarbetare att övernatta på Innovitaskolan (tidigare Atheneskolan) en kort cykeltur från Visby. 

-Det har blivit en tradition för oss och vad passar bättre än att bo i en skolmiljö när man är i Almedalen för att prata om just skola och utbildning. Den som har vägarna förbi är varmt välkommen att hälsa på, säger Paula Hammerskog. 

Söker ni deltagare till ett seminarium med fokus på utbildning?  

AcadeMedias medarbetare på plats är experter inom olika områden och deltar gärna i paneler - tveka inte att ta kontakt. 

Förskola 

Sara Lindberg, kvalitetschef Pysslingen Förskolor, sara.lindberg@academedia.se 
Jeanette Karlsson, skolchef Pysslingen Förskolor, jeanette.karlsson@pysslingen.se 
Lena Jakobsson, HR-chef Pysslingen Förskolor, lena.jakobsson@academedia.se 
Elisabeth Leander, skolchef Pysslingen Förskolor, elisabeth.leander@pysslingen.se 

Grundskola 

Jessica Mozakka, utbildningsdirektör Innovitaskolan & Pops Academy, jessica.mozakka@academedia.se 
Katja Brandt Persson, skolchef Noblaskolan & Montessori Mondial, katja.brandtpersson@academedia.se 
Annika Rinman, skolchef Noblaskolan 6 Montessorimondial, annika.rinman@academedia.se 
Helene Andersson, lärare Innovitaskolan Mölndal, helene.andersson@innovitaskolan.se 
Cecilia Lind, lärare Innovitaskolan Nyköping, cecilia.lind@innovitaskolan.se 
Cristine Lysell, skolchef Innovitaskolan och Pops Academy, cristine.lysell@academedia.se 
Sandra Richter, skolchef Innovitaskolan, sandra.richter@innovitaskolan.se 
Mi Åberg Anell, verksamhetsutvecklare, Innovitaskolan & Pops Academy, mi.aberg-anell@academedia.se 
Eva-Lena Ring, rektor Innovitaskolan Segeltorp, eva-lena.ring@innovitaskolan.se 
Lotta Bartosch, rektor Innovitaskolan Nyköping, lotta.bartosch@innovitaskolan.se 
Katarina Särnholm, rektor Innovitaskolan Mölndal, katarina.sarnhom@innovitaskolan.se  

Gymnasieskola 

Joakim Molander, utbildningsdirektör Klara Teoretiska Gymnasium, ProCivitas, Sjölins Gymnasium och Donnergymnasiet, joakim@molander@academedia.se 
Catarina Higgins, rektor Drottning Blankas Gymnasieskola, catarina.higgins@dbgy.se 
Jens Levin, skolchef Drottning Blankas Gymnasieskola, jens.levin@academedia.se 
Susanne Christensson, utbildningsdirektör Praktiska Gymnasiet, Framtidsgymnasiet och Didaktus, susanne.christensson@academedia.se  
Pernilla Öberg, APL-strateg och internationell koordinator, NTI Gymnasiet
pernilla.oberg@academedia.se 

Vuxenutbildning 

Christer Hammar, segmentschef AcadeMedias vuxenutbildning, christer.hammar@academedia.se 
Claudiu Deak, vice segmentschef samt chef för anbud och affärsutveckling, claudiu.deak@academedia.se 
Petra Josefsson, kvalitetschef AcadeMedias vuxenutbildning, petra.josefsson@academedia.se 
Henrika Holgén, HR-chef AcadeMedias vuxenutbildning, henrika.holgen@academedia.se 
Anders Haesert, chef AcadeMediaEdTech, anders.haesert@academedia.se 
Patrik Henriksson, verksamhetschef Movant, patrik.henriksson@movant.se 
Per Häggman, chef för AcadeMedias yrkeshögskola, per.haggman@academedia.se 
Paul Nilsson, CFO AcadeMedias vuxenutbildning, paul.nilsson@academedia.se 
Christina Frisk, verksamhetschef KYH Yrkeshögskola, christina.frisk@kyh.se 
Anette Wahlgren, verksamhetschef Hermods yrkeshögskola, anette.wahlgren@hermods.se 

Koncernledning och övriga 
 
Marcus Strömberg, VD, marcus.stromberg@academedia.se 
Lisa Oldmark, HR-direktör, lisa.oldmark@academedia.se 
Paula Hammerskog, kommunikationsdirektör, paula.hammerskog@academedia.se 
Petter Brobacke, utvecklingschef AcadeMedia Academy,petter.brobacke@academedia.se 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Länkar

Om

AcadeMedia
AcadeMedia
Adolf Fredriks Kyrkogata 2
Stockholm

08 7944200http://www.academedia.se

AcadeMedia driver för- och grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning, med verksamhet i Sverige, Norge och Tyskland. Vår drivkraft är att bygga ett mer hållbart samhälle med utbildning och lärande som grund. Läs mer om oss och vår verksamhet på academedia.se.

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum