Socialdemokraternas slutspurtsvalkampanj handlar om ledarskap för Sverige
– Den 11 september väljer svenska folket riktning och ledarskap för Sverige. Vi har i Magdalena Andersson en ledare som är både kompetent och handlingskraftig.Det är tydligt att Socialdemokraterna, med Magdalena Andersson i spetsen, ser problemen och har de politiska lösningarna för att ta tag i dem, säger partisekreterare Tobias Baudin.
Vi ska ha fler poliser och skärpta straff, men det räcker inte. Hela samhället behöver hjälpas åt så att ingen ung blir kriminell. De som byggt det Sverige vi älskar förtjänar ett tryggt liv och en pension man kan leva på. Skolan ska inte vara till för ägarna utan för barnen. Samhället ska gå att lita på. Alla som kan jobba ska jobba.
Det fokuserar Magdalena Andersson på i Socialdemokraternas valfilm som presenterades på pressträff med Tobias Baudin.
– Magdalena Andersson är en person som lägger stor vikt vid att träffa människor och presentera lösningar på de samhällsproblem hon vill ta tag i. Det är också något som genomsyrar hela den socialdemokratiska valkampanjen. De kommande veckorna kommer många svenskar möta socialdemokrater. Vi kommer prata om vår politik och om hur vi tillsammans kan göra vårt Sverige bättre, säger Tobias Baudin.
Valfilmen finns nu att se i sociala medier och kommer gå på tv och på bio från och med 8 augusti. Se filmen här: https://youtu.be/qaQ1rrFLq_M
Kontakt
Johannes Svensson, pressekreterare
076-766 53 26, johannes.svensson@socialdemokraterna.se
Om
Vi vänder på varje sten för att bryta segregationen och tränga tillbaka våldet. Vi tar tillbaka den demokratiska kontrollen över välfärden och vi skapar framtidens jobb med bra villkor i hela landet. Vi gör det som krävs, för Sverige kan bättre.
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Pressträff med finansminister Mikael Damberg i Luleå9.8.2022 13:20:01 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 10 augusti håller finansminister Mikael Damberg en pressträff i Luleå för att presentera Socialdemokraternas förslag "Svensk industri ska vara världsledande”.
Magdalena Andersson besöker Kristinehamn och Karlstad9.8.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 10 augusti besöker partiordförande och statsminister Magdalena Andersson Kristinehamn och Karlstad. Fokus för besöket är att samtala med Kristinehamn- och Karlstadsborna om det kommande valet och att vårt Sverige kan bättre.
Magdalena Andersson besöker Örebro8.8.2022 14:30:00 CEST | Pressmeddelande
Tisdagen den 9 augusti besöker partiordförande och statsminister Magdalena Andersson Örebro. Fokus för besöket är att samtala med Örebroborna om valet och att vårt Sverige kan bättre.
Tobias Baudin besöker Krokom och Östersund8.8.2022 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
Under tisdagen och onsdagen den 9-10 augusti besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Krokom och Östersund.
Pressinbjudan: Socialdemokraterna presenterar valkampanj 20224.8.2022 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tobias Baudin presenterar Socialdemokraternas valkampanj 2022.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum