Staffanstorps beslut försatte anställda i en rävsax
Staffanstorps beslut att inte ta emot kvotflyktingar står i strid med lagen. Tjänstemän ska inte uppmanas att verkställa beslut och trotsa lagstiftning.

Idag har det hållits förhandling mellan Akademikerförbundet SSR och Staffanstorps kommun med anledning av beslutet som innebar att kommunen stoppade mottagandet av kvotflyktingar och därmed uppmanade tjänstemän till lagtrots.
– Arbetsgivaren, kommunledningen, har en plikt att klargöra för berörda tjänstemän att lagstiftning har företräde framför ett kommunstyrelsebeslut som inte kan verkställas utan att lagen åsidosätts. Arbetsgivaren ska inte medverka till att anställda uppmanas trotsa lagen, säger Mikael Smeds, chefsjurist Akademikerförbundet SSR
Att Akademikerförbundet SSR agerar i sådana här situationer handlar i grunden om att förbundet anser att professionen i offentliga verksamheter ska respekteras.
– Socialtjänstens verksamhet ställer höga krav på kompetens, och innebär att medarbetare behöver göra svåra avvägningar i enskilda ärenden. Det förutsätter att allmänheten, kommunens invånare och berörda klienter, har förtroende för att socialtjänstens tjänstemän iakttar allas likhet inför lagen. Kommunstyrelsens beslut riskerar äventyra detta förtroende, säger Monica Engström socialrättsjurist Akademikerförbundet SSR.
Akademikerförbundet SSR bevakar alltid medlemmarnas rätt till en god arbetsmiljö och sådana arbetsförhållanden som möjliggör för dem att värna grundläggande värden i välfärden och samhället i stort.
Nyckelord
Kontakter
Cecilia SandahlKommunikationschefAkademikerförbundet SSR
Tel:070 687 32 42Tel:070 690 44 23cecilia.sandahl@akademssr.seBilder

Om
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Våra 76 000 medlemmar strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens. Ett etiskt förhållningssätt är utmärkande för vårt arbete och våra relationer.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Stoppa desinformation mot socialtjänsten!3.2.2023 10:23:18 CET | Pressmeddelande
Det är glädjande att Regeringen lyssnat på oss och våra krav för att motverka desinformationen i socialtjänsten. Vi är mycket positiva till våra medlemmar får ett starkare skydd vad gäller deras personuppgifter och att möjligheterna att fördröja offentliggörandet av vilka som skrivit på ett beslut ses över. Vi saknar dock en del insatser i regeringens åtgärdspaket.
En halv miljon för mentorskapsprogram utlandsutbildade akademiker1.2.2023 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsförmedlingen har beviljat närmare en halv miljon kronor till det mentorprogram för nyanlända som Akademikerförbundet SSR har initierat tillsammans med Kompetensföretagen.
Våra krav till Svenska kyrkan18.1.2023 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Akademikerförbundet SSR överlämnade igår våra krav till Svenska kyrkan som en del av kollektivavtalsförhandlingar 2023. Svenska kyrkan befinner sig i en osäker tid, precis som Sverige och världen. Det är samtidigt en tid då kyrkans roll får en ökad betydelse för att möta olika utmaningar i samhället. Våra medlemmar rör sig över alla sektorer. För att rekrytera och behålla dem som anställda inom Svenska kyrkan krävs avtal i nivå med de arbetsgivare de också kan välja att arbeta hos.
Lön och arbetsmiljö gör kommunerna konsultberoende20.12.2022 06:51:02 CET | Pressmeddelande
Sveriges Radio rapporterar idag om att kommunerna lägger miljardbelopp på att hyra in konsulter i socialtjänsten för att klara verksamheten. För låga löner och brister i arbetsmiljön ligger bakom siffrorna.
Mer pengar krävs till omställningsstudiestödet17.11.2022 12:09:04 CET | Pressmeddelande
Sverige har fått ett nytt studiestöd för att stärka kompetensen mitt i livet efter uppgörelse mellan arbetsmarknadens parter. Stödet ser ut att bli populärare och mer använt än förväntat och därför krävs också mer resurser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum