Svenska Ishockeyförbundet

Stockholm Nord vann TV-pucken för pojkar 2019

Dela

Final: Stockholm Nord-Östergötland 5-4 (2-2, 3-2) i Lugnets Ishall, Falun, på söndagen.

Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens medalj- och placeringsmatcher i Leksand och Falun.

Individuella priser i TV-pucken 2019:

Lill-Strimmas Stipendium till bäste back   
i TV-pucken 2019 går till:                       
Nr: 7 i Södermanland Calle Odelius 

Sven Tumbas pris till bäste forward           
i TV-pucken 2019 går till:                       
Nr: 21 i Södermanland Jonathan Lekkerimäki

Stefan Livs Målvaktspris till bäste målvakt                                                       
i TV-pucken 2019 går till:
Nr: 30 i Östergötland Hugo Hävelid              

Skodas pris till Mest värdefulle spelare
i TV-pucken 2019 går till:                                             
Nr: 15 i Östergötland Filip Bystedt

I TV-pucken 2019 deltog sammanlagt 24 lag. Det spelades först fyra kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att åtta lag spelade i slutspel. Deltagande lag skulle bestå av spelare födda 2004 eller senare.

Matcherna kunde ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/

Matcherna online
Alla matcher kunde följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

TV-puckens historik här:
http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/ 

SLUTSPELET
Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019 

Torsdagen den 31 oktober 2019
Kvartsfinal 3
31/10 Gästrikland-Södermanland 1-5 (0-2, 1-3)                                            698
Kvartsfinal 4
31/10 Östergötland-Norrbotten      3-2 (3-1, 0-1)                                       1 137
Kvartsfinal 1
31/10 Ångermanland-Stockholm Nord 2-3 (1-1, 1-1, 0-1)                         1 079
Efter 03.11 i Overtime
Kvartsfinal 2
31/10 Småland-Dalarna                5-1 (2-1, 3-0)                                      1 691

Lördagen den 2 november 2019

Placeringsmatch 2, platserna 5-8
2/11 Gästrikland-Norrbotten              3-1 (1-1, 2-0)                                 489
Semifinal 2
2/11 Södermanland-Östergötland    1-4 (1-2, 0-2)                               1 307
Placeringsmatch 1, platserna 5-8
2/11 Ångermanland-Dalarna           0-5 (0-1, 0-4)                               1 072
Semifinal 1
2/11 Stockholm Nord-Småland       2-1 (0-0, 1-1, 1-0)                       1 650
Efter 02.13 i Overtime

Söndagen den 3 november 2019

Final
3/11 Stockholm Nord-Östergötland 5-4 (2-2, 3-2)
Period 1: EQ 0-1 (04:00) Vilgot Andersson (Mattias Hävelid, William Lagerqvist), EQ 1-1 (05:03) Oscar Pantzare, EQ 1-2 (12:31) Filip Bystedt (Mattias Hävelid, William Nestun Sundin), EQ 2-2 (18:48) Elias Kumlin (Hannes Hellberg)
Skott: 14-11.
Period 2: EQ 3-2 (07:05) Hannes Hellberg, EQ 4-2 (14:44) Oscar Pantzare, PP1 4-3 (17:52) Filip Bystedt (Mattias Hävelid), SH1 5-3 (19:13) Anton Dagerlind (Kalle Broed), PP1 5-4 (19:27) William Nestun Sundin (Adam Aunes Johansson)
Skott: 15-10. Totalt: 29-21.
Utvisningar: Stockholm Nord 2x2 min., Östergötland 1x2 min.
Domare: Jesper Karlsson, Örebro
Publik: 1 567
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Oscar Pantzare
Östergötland: Mattias Hävelid

Match om tredje plats
3/11 Småland-Södermanland 0-4 (0-3, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (04:09) Jonathan Lekkerimäki (Noah Östlund), EQ 0-2 (06:49) Noah Östlund (Jonathan Lekkerimäki, Arvid Bergström), PP1 0-3 (16:18) Jonathan Lekkerimäki (Noah Östlund, Calle Odelius)
Skott: 10-12.
Period 2: EQ 0-4 (18:50) Andreas Wagner
Skott: 12-14. Totalt: 22-26.
Utvisningar: Småland 4x2 min., 1 matchstraff, Södermanland 3x2 min.
Domare: Oskar Niklasson, Skövde
Publik: 573
Matchens lirare:
Småland: Hugo Fransson
Södermanland: Fabian Wagner

Match om femte plats
3/11 Dalarna-Gästrikland 3-4 (1-0, 2-4)
Period 1: EQ 1-0 (16:10) Lukas Lagerberg (Erik Olhans-Lind)
Skott: 9-8.
Period 2: EQ 1-1 (05:34) Tom Wikman (Linus Hemström), EQ 2-1 (06:00) Eric Hultgren (Elias Nordberg, Walter Reimer), PP1 2-2 (08:01) Linus Hemström (Anton Ohlsson), PP1 3-2 (09:53) Erik Olhans-Lind (Axel Eriksson, Ludwig Laband), PP1 3-3 (11:45) Felix Jansson (Linus Molin, Anton Ohlsson), EQ 3-4 (18:45) Filip Kihlström (Theo Widén-Schade, Linus Molin)
Skott: 15-17. Totalt: 24-25.
Utvisningar: Dalarna 3x2 min., Gästrikland 3x2 min.
Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala
Publik: 352
Matchens lirare:
Dalarna: Ludwig Laband
Gästrikland: Theo Lindstein

Match om sjunde plats
3/11 Ångermanland-Norrbotten 4-3 (1-2, 2-1, 1-0)
Period 1: PP1 0-1 (06:26) Karl Larsson (Fabian Ledin, Philip Törmä), EQ 0-2 (09:18) Ludwig Elfving (Svante Koivuniemi), PP1 1-2 (15:52) Tim Bergström (Jakob Norèn, Anton Boström)
Skott: 7-12.
Period 2: PP1 2-2 (04:43) Vilmer Grundström (Elias Hallin, Jonas Eliasson), PP1 3-2 (10:20) Vilmer Grundström (Nils Öberg, Elias Hallin), EQ 3-3 (19:43) Frans Haara
Skott: 8-15.
Overtime: PP1 4-3 (01:20) Tim Bergström (Vilmer Grundström, Jakob Norèn)
Skott: 1-1. Totalt: 16-28.
Utvisningar: Ångermanland 4x2 min., Norrbotten 6x2 min.
Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala
Publik: 212
Matchens lirare:
Ångermanland: Tim Bergström
Norrbotten: Svante Koivuniemi

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

6/9 Västmanland-Hälsingland                                                1-0 (1-0, 0-0)                                       227

6/9 Ångermanland-Norrbotten                                                1-3 (0-1, 1-2)                                       311

6/9 Jämtland/Härjedalen-Värmland                      3-5 (2-2, 1-3)                                                        327

7/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                    5-0 (1-0, 4-0)                                                        214

7/9 Värmland-Hälsingland                                                                         2-0 (0-0, 2-0)                                                       187

7/9 Västmanland-Ångermanland                         1-2 (1-2, 0-0)                                                        211

7/9 Hälsingland-Norrbotten                                                    3-5 (3-3, 0-2)                                       355

7/9 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland               0-8 (0-7, 0-1)                                                        359

7/9 Värmland-Västmanland                                                    1-3 (0-2, 1-1)                                       185

8/9 Hälsingland-Ångermanland                                              1-6 (1-2, 0-4)                                       220

8/9 Västmanland-Jämtland/Härjedalen                5-3 (1-1, 4-2)                                                        263

8/9 Värmland-Norrbotten                                                                          5-3 (3-2, 2-1)                                                       159

8/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland                  2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0)         303

Efter Overtime och straffar

8/9 Norrbotten-Västmanland                                                  4-0 (2-0, 2-0)                                       285

8/9 Ångermanland-Värmland                                                 4-0 (2-0, 2-0)                                       255

Grupp A

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E F G

H

I

J

K

L

1

Ångermanland

5

4

0

1

21-5 (16)

12

0

0

0

0

2

Norrbotten

5

4

0

1

20-9 (11)

12

0

0

0

0

3

Värmland

5

3

0

2

13-13 (0)

9

0

0

0

0

4

Västmanland

5

3

0

2

10-10 (0)

9

0

0

0

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

0

1

4

8-24 (-16)

2

0

0

1

0

6

Hälsingland

5

0

1

4

5-16 (-11)

1

0

0

0

1

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

6/9 Medelpad-SIF-laget                                                         3-1 (1-0, 2-1)                                       362

6/9 Dalarna-Gästrikland                                                         1-3 (0-3, 1-0)                                       302

6/9 Örebro län-Västerbotten                                                   0-8 (0-3, 0-5)                                       225

7/9 Gästrikland-Örebro län                                                     6-3 (2-2, 4-1)                                       275

7/9 Västerbotten-SIF-laget                                                     4-5 (1-2, 3-2, 0-0, 0-1)       304

Efter Overtime och straffar

7/9 Medelpad-Dalarna                                                           2-5 (2-2, 0-3)                                       425

7/9 SIF-laget-Gästrikland                                                                          1-6 (1-3, 0-3)                                                       189

7/9 Örebro län-Dalarna                                                          5-2 (2-0, 3-2)                                       175

7/9 Västerbotten-Medelpad                                                    5-1 (2-1, 3-0)                                       312

8/9 SIF-laget-Dalarna                                                            0-6 (0-4, 0-2)                                       105

8/9 Medelpad-Örebro län                                                                          4-1 (2-0, 2-1)                                                       155

8/9 Västerbotten-Gästrikland                                                 4-3 (2-3, 1-0, 0-0, 1-0)       210

Efter Overtime och straffar

8/9 Örebro län-SIF-laget                                                                           1-2 (1-1, 0-1)                                                       118

8/9 Gästrikland-Medelpad                                                                         3-1 (2-0, 1-1)                                                       148

8/9 Dalarna-Västerbotten                                                                          6-0 (1-0, 5-0)                                                       84

Grupp B

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F     G

H

I

J

K

L

1

Gästrikland

5

4

1

0

21-10 (11)

13

0

0

0

1

2

Dalarna

5

3

0

2

20-10 (10)

9

0

0

0

0

3

Västerbotten

5

2

2

1

21-15 (6)

9

0

0

1

1

4

Medelpad

5

2

0

3

11-15 (-4)

6

0

0

0

0

5

SIF-laget

5

1

1

3

9-20 (-11)

5

0

0

1

0

6

Örebro län

5

1

0

4

10-22 (-12)

3

0

0

0

0

 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal                         6-4 (5-2, 1-2)                                                        573

6/9 Småland-Göteborg                                                          3-2 (1-1, 2-1)                                       602

6/9 Västergötland-Stockholm Syd                        1-6 (1-4, 0-2)                                                        304

6/9 Södermanland-Småland                                                  2-4 (0-1, 2-3)                                       247

6/9 Göteborg-Västergötland                                                   3-2 (0-2, 2-0, 1-0)                                201

Efter 00.25 i Overtime

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal                        7-3 (5-2, 2-1)                                                        152

7/9 Bohuslän/Dal-Göteborg                                                    2-4 (0-0, 2-4)                                       113

7/9 Västergötland-Småland                                                    2-5 (1-3, 1-2)                                       250

7/9 Stockholm Syd-Södermanland                      2-5 (1-2, 1-3)                                                        250

7/9 Bohuslän/Dal-Småland                                                    1-6 (1-1, 0-5)                                       220

7/9 Södermanland-Västergötland                        4-3 (3-2, 1-1)                                                        150

7/9 Stockholm Syd-Göteborg                                                 8-3 (3-3, 5-0)                                       120

8/9 Västergötland-Bohuslän/Dal                          2-3 (1-2, 1-1)                                                        270

8/9 Göteborg-Södermanland                                                  2-4 (1-2, 1-2)                                       389

8/9 Småland-Stockholm Syd                                                  3-1 (0-0, 3-1)                                       440

Grupp C

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F G

H

I

J

K

L

1

Småland

5

5

0

0

21-8 (13)

15

0

0

0

0

2

Södermanland

5

4

0

1

21-15 (6)

12

0

0

0

0

3

Stockholm Syd

5

3

0

2

24-15 (9)

9

0

0

0

0

4

Göteborg

5

1

1

3

14-19 (-5)

5

1

0

0

0

5

Bohuslän/Dal

5

1

0

4

13-25 (-12)

3

0

0

0

0

6

Västergötland

5

0

1

4

10-21 (-11)

1

0

1

0

0

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge                                                     2-1 (2-1, 0-0)                                       347

6/9 Stockholm Nord-Uppland                                                 3-1 (1-1, 2-0)                                       328

6/9 Gotland-Skåne                                                                                    1-8 (1-4, 0-4)                                                       504

6/9 Östergötland-Stockholm Nord                        4-2 (1-0, 3-2)                                                        330

6/9 Uppland-Gotland                                                             8-3 (2-0, 6-3)                                       359

6/9 Skåne-Blekinge                                                                                  5-1 (1-1, 4-0)                                                       160

7/9 Blekinge-Uppland                                                            2-7 (1-4, 1-3)                                       169

7/9 Gotland-Stockholm Nord                                                  2-15 (0-8, 2-7)                                                       411

7/9 Skåne-Östergötland                                                                            2-4 (1-1, 1-3)                                                       248

7/9 Blekinge-Stockholm Nord                                                 0-4 (0-3, 0-1)                                       307

7/9 Östergötland-Gotland                                                                          3-2 (2-2, 1-0)                                                       310

7/9 Skåne-Uppland                                                                                   1-7 (1-4, 0-3)                                                       245

8/9 Gotland-Blekinge                                                             2-7 (1-5, 1-2)                                       303

8/9 Uppland-Östergötland                                                                         2-1 (1-1, 0-0, 1-0)                             400

Efter 03.43 i Overtime

8/9 Stockholm Nord-Skåne                                                    2-1 (0-1, 2-0)                                       402

Grupp D

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F G

H

I

J

K

L

1

Östergötland

5

4

1

0

14-9 (5)

13

0

1

0

0

2

Stockholm Nord

5

4

0

1

26-8 (18)

12

0

0

0

0

3

Uppland

5

3

1

1

25-10 (15)

11

1

0

0

0

4

Skåne

5

2

0

3

17-15 (2)

6

0

0

0

0

5

Blekinge

5

1

0

4

11-20 (-9)

3

0

0

0

0

6

Gotland

5

0

0

5

10-41 (-31)

0

0

0

0

0

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel blev kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte skulle ha kvalificerat sig direkt till slutspelet skulle lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum