Stor potential för energistandard
En internationell energistandard kan ge tusentals verksamheter stora besparingar i sina energikostnader. Men intresset i Sverige har hittills varit svagt. Lidl hör till undantagen.

Matkedjan Lidl har implementerat energiledningsstandarden ISO 50001 i sina svenska butiker och därmed uppnått stora energibesparingar. Lidl utgör ett undantag, kan man säga, eftersom standarden annars främst har använts av stora företag inom processindustrin.
- Lidl är smarta för de har fattat att ISO 50001 är användbar inte bara av de mest energiintensiva industrierna utan i många andra branscher, inte minst detalj- och mathandeln, säger Niclas Widell som är projektledare på SIS.
Energiledningssystemet ISO 50001 fick draghjälp i Sverige av styrmedlet PFE (programmet för energieffektivisering) som administrerades av Energimyndigheten och ledde till att stora, energiintensiva industrier inventerade och energieffektiviserade. Det innebär till exempel att Sandvik, Stora Enso och liknande företag idag har implementerat och följer denna standard. Utöver detta har intresset varit svagt, konstaterar Niclas Widell:
- Enligt vår statistik har cirka 200 företag tittat närmare på ISO 50001. Exakt hur många som följer den är högst sannolikt ännu lägre. Det är synd, tycker jag, för organisationer borde ropa efter internationellt förankrade standarder som hjälper dem att uppnå påvisbara energieffektiviseringar.
ISO 50001 är en mycket god vägledning för företag som vill genomföra en grundlig energikartläggning. Potentialen är stor och det är något som borde vara extra intressant inte minst i tider med så höga energipriser som vi har nu, konstaterar Niclas Widell:
- Den här första energikartläggningen är väldigt viktig i sig och kan vara extremt lönsam med tanke på de höga elpriserna. Samtidigt är den en förutsättning för att man ska kunna ta nästa steg, som innebär att klimatanpassa sin verksamhet.
Caroline Kjerstadius, hållbarhetschef på Lidl, tillägger att Lidl lärt sig mycket under resans gång:
– Det är viktigt att alla förstår hur det egna beteendet påverkar energiförbrukningen. Därför utbildar vi alla medarbetare. Hållbarhetsfrågorna står högt upp på agendan och stärker vårt varumärke både internt och externt.
Hittills har alla åtgärder, som till exempel att förse kyldiskarna med dörrar eller återvinning av kondensvärmen, sparat 16.5 miljoner kWh på fem år för Lidl.
Nyckelord
Kontakter
Niclas WidellProjektledare, Svenska institutet för standarder, SIS
Tel:08-555 520 12niclas.widell@sis.seUlf LindholmPressansvarig, Svenska institutet för standarder, SIS
Tel:0702418153ulf.lindholm@sis.seBilder

Länkar
Om

Solnavägen 1 E/Torsplan
113 65 Stockholm
08 - 555 520 00https://www.sis.se
SIS är en del av ISO och CEN som är nätverk av experter som arbetar med att skapa internationella standarder. Hos oss kan aktörer ta initiativ till standardisering som främjar Sveriges konkurrenskraft och ger smart och hållbar samhällsutveckling. SIS samverkar med alla delar av det svenska samhället, som till exempel industri, akademi, offentlig sektor och frivilligorganisationer.
SIS projektleder det svenska arbetet med att ta fram standarder. Vi verkar för ökat svenskt inflytande i internationella samarbeten och för att standardisering sprids och tillämpas i Sverige. Vi erbjuder också utbildningar, tjänster och produkter som hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter och skapa samhällsnytta med hjälp av standarder. SIS är utsedd av regeringen som svenskt standardiseringsorgan inom ansvarsområdena för ISO och CEN.
Följ Svenska institutet för standarder, SIS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska institutet för standarder, SIS
Stort intresse för lera som byggmaterial30.1.2023 13:24:05 CET | Pressmeddelande
Svenska institutet för standarder (SIS) och White Arkitekter vill följa Tysklands exempel och etablera obränd lera som byggmaterial i Sverige. I dag samlas därför ett flertal aktörer från byggbranschen, akademin och myndigheter för ett uppstartsmöte om planerna på att ta fram nationella standarder som kan bidra till att minska byggbranschens utsläpp av växthusgaser.
Ingen klimatomställning utan standarder12.11.2022 07:00:00 CET | Pressmeddelande
På miljökonferensen Stockholm +50 och senaste G7-mötet uttrycktes viljan att åstadkomma den nödvändiga omställningen med stöd av standarder. ISO är på plats under COP27 för att lyfta standardiseringsprocessen unika förutsättningar att generera vetenskapsgrundade lösningar som det internationella samfundet kan enas kring.
Nytt certifieringsbehov efter reviderad it-säkerhetsstandard26.10.2022 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Nu finns en helt ny och dessutom svensk version av den centrala it-säkerhetsstandarden ISO/IEC 27002. Det är en rejäl uppdatering av versionen från 2013. Bland mycket annat har åtgärderna rörande molntjänster och dataskydd förbättrats och förtydligats.
Ny standard för bättre offentlig upphandling19.9.2022 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu finns en ny europeisk standard, utvecklad under svensk ledning, som inte minst hjälper till att motverka korruption.
Sverige tar över europeisk standardisering av träskydd2.9.2022 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige tar över den CEN-kommitté som tar fram och förvaltar standarder om beständighet för trä och träbaserade produkter. Nu pågår arbetet med att tillsätta en svensk ordförande. SIS, den svenska standardiseringsorganisationen, har föreslagit Mats Westin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum