Summering 2020 - Många olikheter med tidigare ekonomiska kriser
NAVET Analytics, som arbetar med löpande omvärldsanalyser och konjunkturbevakning med fokus på bygg- och fastighetsmarknaden, reflekterar kring krisåret 2020 och effekterna när det gäller investeringar och marknadsförutsättningar. På många sätt skilde sig utvecklingen på bygg- och fastighetsmarknaden jämfört med tidigare ekonomiska kriser och det går att hitta förklaringar i såväl krisens ursprung som vilka kundgrupper krisen främst berör.

NAVET Analytics, som arbetar med löpande omvärldsanalyser och konjunkturbevakning med fokus på bygg- och fastighetsmarknaden, reflekterar kring krisåret 2020 och effekterna när det gäller investeringar och marknadsförutsättningar. På många sätt skilde sig utvecklingen på bygg- och fastighetsmarknaden jämfört med tidigare ekonomiska kriser och det går att hitta förklaringar i såväl krisens ursprung som vilka kundgrupper krisen främst berör.
NAVET Analytics vill främst lyfta fram två intressanta effekter, bostadsmarknadens motståndskraft och den dramatiska påverkan på byggandet av privata lokaler. Trots en mycket kraftig ökning av arbetslösheten och en stor osäkerhet på marknaden har bostadspriserna inte påverkats negativt, snarare tvärt om. En lärdom man kan ta med sig från denna kris är således att det inte alltid finns ett direkt samband mellan en svag konjunktur och fallande priser på bostäder. De grupper som drabbats av arbetslöshet denna gång är inte i första hand de grupper som efterfrågar småhus eller bostadsrätter, utan det har främst handlat om ungdomar eller nyanlända, som arbetar i olika serviceyrken.
Att bostadspriserna och omsättningen på fastighetsmarknaden har slagit rekord, trots en vikande ekonomi, beror på att många hushåll spenderat mer tid i hemmet på grund av tillfälliga permitteringar, inställda utlandsresor och distansarbete. Detta, i kombination med löften om låga räntor under flera år och tillfälliga amorteringslättnader, har bidragit till kraftigt stigande bostadspriser och ett uppsving i bygghandeln mitt i en brinnande lågkonjunktur. Lättare att förstå är däremot det minskade resandets påverkan på nystartade hotellprojekt eller den ökade e-handelns inverkan på detaljhandelns bygginvesteringar. Kraften i investeringsnedgången var emellertid överraskande.
Under årets första tre kvartal sjönk husbyggnadsinvesteringarna inom såväl hotell som detaljhandeln med vardera 35 procent, jämfört med samma period 2019. NAVET Analytics ser att många av årets tillfälliga förändringar på marknaden kommer att bli bestående. Det handlar om ett nytt invant beteende, digitalisering, yngre generationers drivkrafter och ett ansvarstagande när det gäller klimatförändringar. Vi kommer att få se stora och intressanta förändringar när det gäller såväl bostadsmarknaden som lokalmarknaden framöver, säger Jens Linderoth, analysansvarig på NAVET Analytics.
Källa: NAVET Analytics
Nyckelord
Kontakter
Jens LinderothAnalysansvarig
Tel:072-505 61 87jens.linderoth@navet.seBilder
Länkar
Om
Navet är specialiserade affärskonsulter som sedan 1989 hjälpt kunder till Bättre Affärer inom tre samverkande affärsområden:
- NAVET Analytics
- NAVET Corporate finance
- NAVET Affärssystem
Navet är oberoende och verkar där du verkar. Som kund får du en unik lösning, för varje kund har sina speciella förutsättningar. Det handlar om nyfikenhet och vetgirighet. Att förstå just ditt företag och dess möjligheter. Att lyssna in för att kunna leverera bättre affärer. År efter år.
Följ Navet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Navet
Energieffektivisering i topp hos 500 000 konsumenter som vill renovera hållbart12.4.2021 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
NAVET Analytics har på uppdrag av Informationscentrum för hållbart byggande (ICHB), Boverket och Svensk Byggtjänst, analyserat hur konsumenter förhåller sig till miljömässigt hållbar renovering. I undersökningen har NAVET Analytics tagit hjälp av AI-teknik för att tolka alla digitala avtryck som gjorts i samtliga digitala kanaler under en femårsperiod.
Navet rekryterar Ulrik Szokolay, specialist inom affärs- och varumärkesstrategier8.4.2021 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Navet rekryterar Ulrik Szokolay i en ny befattning som Senior Business Developer i Navet. Efterfrågan på Navets kvalificerade analystjänster ökar kraftigt och sedan vi etablerade vårt nordiska exklusiva partnerskap med Quilt.ai ser vi behovet av att ytterligare stärka vår rådgivningskompetens inom framtidsrelevanta affärsinsikter. Genom vår världsledande AI-baserade metodik gör vi det möjligt för våra kunder att i stor skala förstå sin marknad, konkurrenterna och målgrupperna.
Byggmarknaden i Norden visade på stor motståndskraft5.4.2021 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trots sämre konjunktur med minskad BNP och svagare utveckling av bruttoinvesteringarna i de nordiska länderna, visade de påbörjade husbyggnadsinvesteringarna på motståndskraft och i flera länder växte de till och med under 2020, det visar NAVET Analytics senaste konjunkturrapport för Norden.
Gör-det-själv-sektorn fortsätter gynnas29.3.2021 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inställda utlandsresor, färre restaurangbesök och en ökad andel arbete från hemmet gynnade byggmaterialförsäljningen under 2020. I spåren av ökad husförsäljning och kraftigt stigande priser på småhus och fritidshus följde även en ökad aktivitet i gör-det-själv-sektorn, enligt Navet Analytics.
Navet etablerar Crossborder Insight – en unik möjlighet till ökad insikt och kunskap kring centrala tillväxtfrågor i Öresundsregionen, med stöd av AI23.3.2021 12:01:44 CET | Pressmeddelande
Under Bättre affärer-dagen den 14 april 2021 presenterar Navet för första gången Crossborder Insight som analyserar Öresundsregionens centrala tillväxtfrågor. Genom världsledande teknik, baserad på big data och AI lyssnar vi i Crossborder Insight in vad hela den relevanta populationen i Öresundsregionen uttrycker kring tillväxtfrågorna.
Stora regionala skillnader på byggmarknaden 202022.3.2021 08:00:00 CET | Pressmeddelande
När de påbörjade husbyggnadsinvesteringarna under 2020 summeras, visar det sig att de regionala skillnaderna är stora. Bland storstadsregionerna är det Skåne som har utvecklats starkast, men sett till hela landet är det i Mellansverige som investeringarna har ökat kraftigast, det visar NAVET Analytics nya konjunkturrapport som presenteras i slutet av månaden.
Nedgången bruten i NAVET Analytics konsultundersökning15.3.2021 07:59:50 CET | Pressmeddelande
Trots ett år av osäkerhet på grund av pandemin, anger ändå något mer än hälften av de konsulter som ingår i NAVET Analytics panel, att deras omsättning ökat under 2020 jämfört med 2019.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum