Sverige The World Games-mästare – efter dramatisk final
Sverige är återigen mästare i The World Games. Herrlandslaget slog Finland med 6-5 i en gastkramande final och fick till sist guldmedaljerna runt halsen. "Det är viktigt att vinna titlar, det skapar någonting i ett lag och det är skönt", säger lagkaptenen Emil Johansson efter guldet.

En svensk 5-1-ledning gick och blev 5-3 innan det matchavgörande målet kom. I öppen kasse satte Ludwig Persson 6-3 men det var nära att Finland fick in kvitteringen. I slutsekunderna fick de gulklädda jobba febrilt i försvaret för att freda målet från 6-6.
– Det är otroligt nervöst i sådana lägen. Jag fick en lätt bristning och kunde inte spela så det var skitjobbigt att stå där på sidan. Men vi gör ett fantastiskt jobb som lag idag och det är starkt att vi lyckas hålla ut, säger Emil Johansson om slutminuterna.
När hesa Fredrik ljöd så stod Sverige där som mästare i innebandy i The World Games för andra gången av två möjliga.
– Det har varit ett av våra stora mål inför VM i Schweiz i höst så det är otroligt bra. Det är viktigt att vinna titlar, det skapar någonting i ett lag och det är skönt, säger lagkaptenen och fortsätter:
– När man vinner så vill man ofta vinna mer, alla har inte heller varit med och vunnit i både landslag och klubblag så det är en viktig vinnarkultur att få in.
De svenska herrarna har växlat upp steg för steg i turneringen och nådde sin topp när det krävdes.
– Lettland var en plump i protokollet i början men sen var det många matcher kvar och vi växte för varje match. Det handlar om att vinna och jag tycker vår offervilja och hur vi spelar som lag visar hur vi är som grupp med det landslaget, säger Emil Johansson och utvecklar gruppens betydelse:
– Vi slänger oss in i skottäcken mot alla lag men framför allt både Schweiz och Finland. Det är sånt som gör att vi vinner guld med det här gänget.
Sveriges stora mål den här säsongen är nu att vinna dubbla titlar, The World Games och VM i Schweiz som spelas i november.
– Det skulle vara mäktigt. Det gäller att utvecklas vidare nu för att nå dit och det är det som är det stora målet. Vi ska vinna ett guld till i Schweiz.
Matchfakta:
Sverige–Finland 6-5 (0-1, 3-0, 3-4)
Första perioden:
0-1 07.54 Ville Lastikka
Andra perioden:
1-1 04.45 Hampus Ahrén (Malte Lundmark)
2-1 04.58 Kevin Haglund
3-1 13.57 Emil Johansson (Johan Samuelsson)
Tredje perioden:
4-1 06.26 Linus Holmgren (Malte Lundmark)
5-1 08.21 Emil Johansson (Rasmus Enström)
5-2 08.37 Justus Kainulainen (Joonas Pylsy)
5-3 08.56 Sami Johansson (Nico Salo)
6-3 10.47 Ludwig Persson (Jesper Sankell)
6-4 13.09 Eemeli Salin (Justus Kainulainen)
6-5 13.39 Ville Lastikka (Eemeli Salin)
Foto: Adam Troy
Nyckelord
Kontakter
Thomas BrottmanFörbundskapten, herrlandslaget
Tel:070-799 59 00thomas.brottman@innebandy.seNiklas NordénFörbundskapten, herrlandslaget
Tel:070-332 69 47niklas.norden@innebandy.seMartin Hallén AlmrothDigital kommunikatör, Svensk Innebandy
Tel:070-823 19 76martin.almroth@innebandy.seBilder

Om
Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Här är truppen till U19-VM 20223.8.2022 12:00:55 CEST | Pressmeddelande
U19-VM för damer spelas den 31 augusti till 4 september i Katowice, Polen. Nu är VM-truppen – bestående av 20 spelare – uttagen till mästerskapet. ”Det är en mix av spelare som kan avgöra matcher både offensivt och defensivt”, säger förbundskapten Camilla Granelid.
De tar över U19-damlandslaget2.8.2022 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart vilka som blir nya förbundskaptener för U19-damlandslaget. Christoffer Suominen blir ny förbundskapten, med Susanne Ekblom som assisterande förbundskapten. De tar över U19-damlandslaget efter VM i Polen i augusti/september.
Sverige till final i The World Games: "Helt enligt plan"11.7.2022 20:16:09 CEST | Pressmeddelande
Med turneringens bästa prestation tog Sveriges herrlandslag klivet till final The World Games. I en het match innehållande matchstraff, vackra mål och frislagsvarianter blev de gulblå för stora för Tjeckien och vann med 6-1 i semifinalen. "Det var mycket känslor och situationer ute på planen idag", summerar förbundskapten Thomas Brottman semifinalen.
Sverige nollade Schweiz – klara för semifinal i The World Games10.7.2022 22:36:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige är klara för semifinal i The World Games 2022. Schweiz besegrades med 3-0 i måstematchen efter en fin defensiv insats. Matchhjältar blev Johan Samuelsson med sina två mål och målvakten Jon Hedlund som höll nollan. "Det var en förhållandevis enkel nolla ändå, tack vare försvaret", säger målvakten Jon Hedlund som hyllar försvarsinsatsen.
Sverige med storseger mot Thailand: "Viktigt att vi gjorde målen"9.7.2022 20:11:46 CEST | Pressmeddelande
Lördagens match mot Thailand blev en storseger. Ett revanschsuget Sverige fick mycket att stämma framåt och skaffade sig vad som kan bli en betydande målskillnad för att ta sig vidare från gruppspelet. "Det kan bli en målskillnadsaffär för att gå vidare så det var viktigt att vi gjorde målen", säger matchens lirare Emil Johansson som bidrog med två mål och fyra assist i målfesten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum