Sverigepremiär för klimatsmart föreställning på världsturné
En pjäs för de levande i en döende värld (A Play for the Living in a Time of Extinction) är en monolog av den amerikanska ekofeministen Miranda Rose Hall, om vårt ansvar att motverka det sjätte massutdöendet. Pjäsen sätts upp i fjorton länder i samma konstnärliga koncept, utvecklat av den brittiska regissören Katie Mitchell. Sverigepremiär den 20 augusti på Tornrummet. –Jag vill att folk skall vara lite småförbannade när de lämnar salongen. Men med en stark känsla av att vi inte är ensamma på jorden, säger Malin Stenberg, som regisserar Dramatens uppsättning.

Pjäsen handlar om Naomi, spelad av Helmon Solomon, som är dramaturg i en teatergrupp som hastigt tvingats ställa in kvällens föreställning. Hon är ensam kvar på teatern och tar själv plats på scenen för att gå igenom jordens historia från The big bang och fram till, som det verkar, det sjätte massutdöendet. Hur livet på jorden håller på att rinna oss ur händerna.
Den brittiska regissören Katie Mitchell har skapat ett konstnärligt koncept där pjäsen turnerar i form av ett manus som iscensätts av lokala regissörer och skådespelare på fjorton scener över hela världen. För att minimera klimatavtrycket genererar cyklister, från cykelklubben CK Valhall, all energi till föreställningarna på scenen.
–Det har varit väldigt roligt men mycket svårare än jag trodde att jobba utifrån ett koncept med fasta mallar. Man kan säga att vi fått en verktygslåda med bland annat ritningar på scenografin, förslag till projektioner och ljudläggning och med markeringar i manus för anpassning till vilka klimatfrågor som är aktuella i Sverige. Men jag har också haft stor frihet att ändra och lägga till, vilket jag också gjort, berättar Malin Stenberg.
Miranda Rose Hall är en amerikansk dramatiker och författare verksam i New York. Hon har skrivit ett flertal pjäser som spelats i USA och Europa och erhållit flera priser, bland annat Steinberg Distinguished Playwright Award.
En pjäs för de levande i en döende värld ingår i det europeiska miljöprojektet S.T.A.G.E.S (Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift), ett europeiskt samarbete som går ut på att turnera produktioner utan att resa eller transportera något. Dessutom genomför alla deltagande scener olika utvecklingsprojekt i samarbete med forskare, universitet och publik för att kunna arbeta mer hållbart i hela produktionskedjan. Projektet pågår till 2025 och koordineras av Théâtre de Liège i Belgien.
Medverkande teatrar:
Croatian National Theatre in Zagreb, Kroatien
Kungliga Dramatiska Teatern, Stockholm, Sverige
European Theatre Convention, Berlin, Tyskland
Lithuanian National Drama Theatre, Vilnius, Litauen
MC93 – Maison de la Culture de Seine-Saint-Denis, Frankrike
National Theater & Concert Hall, Taipei, Taiwan
NTGent, Belgien
Piccolo Teatro di Milano –Teatro d'Europa, Italien
Riga Technical University – University of Latvia, Lettland
Slovene National Theatre Maribor, Slovenien
Théâtre de Liège, Belgien
Théâtre Vidy Lausanne, Schweiz
Teatro Nacional D. Maria II, Lissabon, Portugal
Trafó – House of Contemporary Arts, Budapest, Ungern
Nyckelord
Kontakter
Lena TörnerPressansvarig
Tel:0703-72 61 47lena.torner@dramaten.seBilder


Om
Kungliga Dramatiska Teatern, mer känd som Dramaten, är Sveriges nationalscen. Teatern verkar utifrån ett uppdrag från regeringen, som bland annat innebär att teatern såväl ska förvalta teaterhistorien som arbeta för teaterkonstens utveckling. På Dramaten spelas således klassiker, nyskriven teater och teater för barn och ungdom. Teatern ägs till 100 procent av svenska staten. Vd är Maria Groop Russel och Mattias Andersson är teaterchef och konstnärlig ledare.
Teaterhuset vid Nybroplan är Dramatens hemvist sedan 1908 och rymmer fyra scener. Den största, Stora scenen, rymmer upp till 770 besökare. I direkt anslutning till huset vid Nybroplan, på Almlöfsgatan bakom, ligger Lilla scenen. Sedan 1997 har Dramaten också en scen på Elverket, på Linnégatan 69, som sedan hösten 2021 drivs tillsammans med Dansens Hus.
Följ Dramaten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dramaten
Hyllad självbiografisk monolog med författaren Édouard Louis18.8.2022 08:59:59 CEST | Pressmeddelande
I pjäsen Who killed my father undersöker Édouard Louis relationen till sin pappa, vars alkoholism, våldsamhet och homofobi gjorde livet svårt för författaren som ung. Édouard Louis står själv på scenen i denna hyllade monolog, regisserad av Thomas Ostermerier, som gästspelar på Lilla scenen 25-26 november. Biljetterna släpps idag klockan 13.00.
Internationellt ordlöst gästspel med 15 levande får på Stora scenen17.8.2022 09:21:26 CEST | Pressmeddelande
The Sheep Song är en annorlunda fabel om vår rädsla för och längtan efter förändring. Det belgiska teaterkompaniet FC Bergmans föreställning med sex skådespelare och 15 levande får gästspelar på Dramatens stora scen den 2-4 september.
Ny pjäs av Jonas Hassen Khemiri inleder hösten på Stora scenen11.8.2022 08:34:07 CEST | Pressmeddelande
Sju år efter premiären av pjäsen ≈ [ungefär lika med] återkommer Jonas Hassen Khemiri till Dramaten med den nyskrivna pjäsen Eld som får urpremiär den 25 augusti. –Att sätta upp nyskriven svensk dramatik är en mycket viktig del av nationalscenens uppdrag. Därför är det särskilt glädjande att Jonas Hassen Khemiri fortsätter sitt författarskap i samarbete med oss. Och i kombination med den internationellt verksamme regissören Antú Romero Nunes så tror jag vi kan få en riktigt intressant urpremiär på Stora scenen, säger Mattias Andersson, konstnärlig ledare och teaterchef för Dramaten.
Dramaten och Statens fastighetsverk tar nästa steg för att öka den fysiska tillgängligheten på teatern20.6.2022 09:11:33 CEST | Pressmeddelande
Dramaten kommer tillsammans med Statens fastighetsverk att byta ut den tillfälliga hissen vid huvudentrén till en permanent lösning där hissen fälls in i trappan enligt ritningar utförda av arkitektkontoret Ahrbom & Partner. Bygget påbörjas efter sommaren och beräknas vara klart i början av 2023.
Dramaten står värd för Scenkonstbiennalen 202314.6.2022 13:21:55 CEST | Pressmeddelande
Nästa år firar Scenkonstbiennalen 30 år och återvänder då till Stockholm där den gick av stapeln den allra första gången. Nu står det klart att Dramaten agerar värdteater under denna jubileumsbiennal som äger rum den 30 maj – 4 juni 2023.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum