Tobias Baudin besöker Munkedal och Trollhättan
Under måndagen den 20 juni besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Munkedal och Trollhättan. Fokus för besöket är att presentera ett lokalt vallöfte i Munkedal samt att samtala med Trollhättanborna om det kommande valet.
Dagen innehåller följande programpunkter. Media hälsas välkomna till samtliga programpunkter.
Tid finns för intervju. Vänligen kontakta pressekreterare.
Program
15.45 – 16.15 Pressträff i Munkedal tillsammans med Socialdemokraterna i Munkedal. Presentation av lokalt vallöfte.
17.30 – 19.00 Dörrknackning ihop med partimedlemmar i Trollhättan.
Presskontakt
Julia Grabe, pressekreterare
073 – 076 33 97, julia.grabe@socialdemokraterna.se
Om
Vi vänder på varje sten för att bryta segregationen och tränga tillbaka våldet. Vi tar tillbaka den demokratiska kontrollen över välfärden och vi skapar framtidens jobb med bra villkor i hela landet. Vi gör det som krävs, för Sverige kan bättre.
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Tobias Baudin besöker Karlshamn och Sölvesborg21.6.2022 13:15:00 CEST | Pressmeddelande
Under tisdagen och onsdagen den 21–22 juni besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Karlshamn och Sölvesborg. Fokus för besöket är att presentera ett lokalt vallöfte i Sölvesborg samt att samtala med Karlshamn- och Sölvesborgsborna om det pensionsförslag som under onsdagen står på spel i riksdagen.
Ny rapport: Kompetens som framgångsfaktor – Så tar Norden täten i klimatomställningen14.6.2022 16:50:00 CEST | Pressmeddelande
I samband med SAMAK:s toppmöte presenterar Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin en ny rapport med riktlinjer för hur de nordiska länderna ska ta täten i klimatomställningen.
Pressinbjudan: Magdalena Andersson träffar statsministrar från Norden på SAMAK:s toppmöte 20228.6.2022 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tisdag den 14 juni träffas nordiska statsministrar för årets toppmöte med SAMAK. I år är mötet på Bommersvik, Södertälje, Sverige. Temat för mötet är ”Vårt norden kan bättre”. Media bjuds till pressträff med Magdalena Andersson och de närvarande statsministrarna från Norden, samt att följa delar av SAMAKS program.
Pressinbjudan: Tobias Baudin och Lina Axelsson Kihlblom om skolan8.6.2022 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Välkommen på pressträff med partisekreterare Tobias Baudin och skolminister Lina Axelsson Kihlblom om att ta tillbaka den demokratiska kontrollen över skolan.
Partisekreterare Tobias Baudin besöker Kalmar, Oskarshamn och Västervik 1 juni31.5.2022 14:15:20 CEST | Pressmeddelande
I Kalmar görs besök på en byggarbetsplats i Linnéstaden där Peab bygger 162 hyresrätter. I Oskarshamn träffar Tobias Baudin s-seniorer, lokala fackliga företrädare från IF Metall, GS och Pappers på en sopplunch. I Västervik knackar han dörr med S regiongruppen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum