Svenska Ishockeyförbundet

Torsdagens resultat från TV-pucken kvartsfinalgruppspel

Dela

Här bifogas resultat och matchfakta från torsdagens kvartsfinalgruppspel.

De återstående matcherna i kvartsfinalgruppspelet spelas på fredagsförmiddagen.
I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag följt av fyra kvartsfinalgruppspel med 4x4 lag samt att sedan 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här:
http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/ 

KVARTSFINALGRUPPSPEL

SLUTSPEL
1-4 november 2018
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, Saab Arena, Linköping, och Stångebro Ishall, Linköping

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Grupp A
Spelas i Saab Arena, Linköping
Skåne
Gästrikland
Göteborg
Dalarna

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Skåne-Dalarna 2-3 (0-1, 2-1, 0-0, 0-1)
Period 1: PP1 0-1 (19:26) Martin Öhman (Isak Rosén, Samuel Eklund)
Skott: 13-5.
Period 2: PP1 1-1 (08:26) Rasmus Perlman (Erik Pålsson), EQ 2-1 (14:15) Jonathan Larsson (Hugo Koch, Oskar Pettersson), EQ 2-2 (18:33) Arvid Eljas (Isak Rosén, Martin Öhman)
Skott: 12-6.
Overtime:
Skott: 3-5.
Straffar: 0-1 (2-3) Isak Rosén
Skott: 0-1. Totalt: 28-17.
Utvisningar: Skåne 1x2 min., Dalarna 2x2 min.
Domare: Richard Nilsson, Harbo
Publik: 326
Matchens lirare:
Skåne: Victor Stjernborg
Dalarna: Arvid Eljas

1/11 Gästrikland-Göteborg 2-11 (1-7, 1-4)
Period 1: EQ 0-1 (03:01) Erik Fernhall (Edwin Haynes, Liam Dower Nilsson), PS 0-2 (03:43) Fabian Lysell, EQ 0-3 (05:02) Fabian Lysell (Otto Stahre), EQ 1-3 (08:30) Linus Lindblom (Melker Pålebo, Tim Hedström), EQ 1-4 (11:44) Edwin Haynes (Ludwig Persson), EQ 1-5 (15:50) Ludwig Persson (Liam Dower Nilsson), EQ 1-6 (17:50) William Bengtsson-Söderlund (Otto Stahre), EQ 1-7 (18:54) Ludwig Persson (Edwin Haynes, Liam Dower Nilsson)
Skott: 2-18.
Period 2: EQ 1-8 (05:19) William Bengtsson-Söderlund (Fabian Lysell, Simon Edvinsson), EQ 1-9 (09:15) Erik Fernhall (Carl Bruhn), EQ 1-10 (09:49) Arvid Sundberg (Alexander Olsén, Noah Hasa), EQ 1-11 (10:37) Fabian Lysell (Simon Edvinsson, Anton Davidsson), EQ 2-11 (19:37) Santeri Sulku (Tim Dackell)
Skott: 4-17. Totalt: 6-35.
Utvisningar: Gästrikland 0x2 min., Göteborg 1x2 min.
Domare: Jesper Lindqvist, Luleå
Publik: 272
Matchens lirare:
Gästrikland: Gustav Karnatz
Göteborg: Fabian Lysell

1/11 Gästrikland-Dalarna 5-1 (4-1, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (05:14) Robin Lundh (Tim Dackell, Rasmus Westerberg), EQ 2-0 (07:35) Tim Dackell (Rasmus Westerberg, Robin Lundh), EQ 3-0 (09:11) Joel Holmli (Linus Lindblom), EQ 4-0 (12:20) Axel Eriksson (Robin Lundh, Viktor Davidsson), PP1 4-1 (16:20) Martin Öhman (Arvid Eljas, Isac Hammar)
Skott: 13-7.
Period 2: EQ 5-1 (13:29) Anton Ohlsson (Axel Eriksson, Melker Pålebo)
Skott: 13-13. Totalt: 26-20.
Utvisningar: Gästrikland 3x2 min., Dalarna 5x2 min.
Domare: Richard Nilsson, Harbo
Publik: 302
Matchens lirare:
Gästrikland: Tim Dackell
Dalarna: Isac Lindqvist 

1/11 Göteborg-Skåne 6-3 (4-2, 2-1)
Period 1: SH1 0-1 (09:49) Rasmus Perlman, PP1 1-1 (10:10) Filip Maniscalchi (Erik Fernhall, Liam Dower Nilsson), EQ 2-1 (12:08) Fabian Lysell (Simon Edvinsson), EQ 2-2 (13:22) Alexander Gunnarsson (Erik Pålsson, Victor Stjernborg), EQ 3-2 (14:53) Alexander Olsén (Jesper Ahl, Fabian Lysell), EQ 4-2 (19:40) Filip Maniscalchi (Alexander Olsén, Noah Hasa)
Skott: 16-7.
Period 2: EQ 4-3 (00:45) Morris Rosenberg (Hugo Eliasson), PP1 5-3 (03:40) Erik Fernhall (Filip Maniscalchi, Ludwig Persson), EQ 6-3 (15:59) Simon Edvinsson (Fabian Lysell, William Bengtsson-Söderlund)
Skott: 13-11. Totalt: 29-18.
Utvisningar: Göteborg 2x2 min., Skåne 2x2 min.
Domare: Jesper Lindqvist, Luleå
Publik: 537
Matchens lirare:
Göteborg: Filip Maniscalchi
Skåne: Morris Rosenberg

Fredagen den 2 november 2018
2/11 klockan 09.00 Dalarna-Göteborg
2/11 klockan 10.45 Skåne-Gästrikland

Grupp B
Spelas i Pro Train Arena, Mjölby
Ångermanland
Värmland
Småland
Örebro län

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Ångermanland-Örebro län 2-3 (2-2, 0-0, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (00:54) Axel Näsström (Elliot Vedman), EQ 2-0 (03:51) Theo Jacobsson (Axel Näsström), EQ 2-1 (11:50) Simon Forsmark (Robin Karlsson, Gustav Karlsson), EQ 2-2 (17:47) Melvin Blomberg (Simon Forsmark, Anton Davidsson)
Skott: 14-6.
Period 2:
Skott: 10-9.
Overtime: EQ 2-3 (02:08) Filip Nyberg
Skott: 3-2. Totalt: 27-17.
Utvisningar: Ångermanland 3x2 min., Örebro län 4x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 350
Matchens lirare:
Ångermanland: Joel Bilander
Örebro län: Simon Forsmark

1/11 Värmland-Småland 1-2 (1-1, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (00:31) Jakob Turnbull (Viggo Olsson, Theo Angesved), EQ 1-1 (03:43) Jakob Olsson (Felix Nyberg)
Skott: 12-10.
Period 2: SH1 1-2 (19:32) Jakob Turnbull (Victor Sjöholm)
Skott: 5-16. Totalt: 17-26.
Utvisningar: Värmland 4x2 min., Småland 4x2 min., 1x10
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 350
Matchens lirare:
Värmland: Joel Pettersson
Småland: Victor Sjöholm

1/11 Värmland-Örebro län 2-3 (1-2, 1-1)
Period 1: EQ 0-1 (07:17) Filip Nyberg (Robin Karlsson, Simon Forsmark), PP1 0-2 (18:26) Filip Nyberg (Simon Forsmark, Gustav Karlsson), EQ 1-2 (19:21) Sigge Grunditz (Alexander Artursson, Martin Skärberg)
Skott: 11-11.
Period 2: EQ 2-2 (10:56) Gustav Andersson (Felix Nyberg), EQ 2-3 (12:24) Max Lidström (Alexander Dahlgren, Marcus Broberg)
Skott: 11-15. Totalt: 22-26.
Utvisningar: Värmland 4x2 min., Örebro län 2x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 378
Matchens lirare:
Värmland: Simon Englund
Örebro län: Razmus Stenström

1/11 Småland-Ångermanland 6-0 (5-0, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (05:13) Hugo Brandi (Ludwig Stjernberg, Hampus Karlsson), EQ 2-0 (11:03) Alexander Suzdalev, EQ 3-0 (17:18) William Carlsson (Hampus Johannesson), EQ 4-0 (17:52) Viggo Olsson (Jakob Turnbull), EQ 5-0 (19:09) Hugo Brandi (Alfred Skärkarl, Anton Fredriksson)
Skott: 15-9.
Period 2: EQ 6-0 (17:44) Tobias Abrahamsson (William Carlsson, Theo Angesved)
Skott: 14-9. Totalt: 29-18.
Utvisningar: Småland 5x2 min., Ångermanland 1x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 382
Matchens lirare:
Småland: Jakob Turnbull
Ångermanland: Karl Umegård

Fredagen den 2 november 2018
2/11 klockan 09.00 Örebro län-Småland
2/11 klockan 10.45 Ångermanland-Värmland

Grupp C
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping
Stockholm Syd
Stockholm Nord
Uppland
Medelpad

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Stockholm Syd-Medelpad 3-2 (1-1, 2-1)
Period 1: EQ 1-0 (04:13) Tobias Ahlén (Lukas Dahlbeck), PP1 1-1 (10:45) Hampus Meskanen (Rasmus Ulander, Oskar Larsson)
Skott: 9-12.
Period 2: PP1 1-2 (02:34) Melker Bohman (Albin Andersson, Oliver Johansson), PP1 2-2 (07:56) Mikael Taylan (Hugo Bäckman), EQ 3-2 (14:25) David Blomgren (Hampus Larsson, Hugo Bäckman)
Skott: 13-11. Totalt: 22-23.
Utvisningar: Stockholm Syd 3x2 min., Medelpad 1x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 241
Matchens lirare:
Stockholm Syd: Mikael Taylan
Medelpad: Jesper Lehman

1/11 Stockholm Nord-Uppland 5-4 (2-2, 3-2)
Period 1: EQ 0-1 (08:03) Oskar Asplund (Valdemar Johansson, Liam Valente), EQ 1-1 (09:06) Gabriel Kangas (Mika Ounasvuori, Olle Bergström), PP1 1-2 (17:38) Corneliz Lindstedt (Olle Fagerström, Olle Norberg), EQ 2-2 (18:42) Oliver Moberg (Olle Bergström, Oskar Jellvik)
Skott: 8-15.
Period 2: EQ 2-3 (04:01) Benjamin Kärrman (Olle Fagerström), EQ 3-3 (06:10) Mika Ounasvuori (Oliver Moberg), EQ 4-3 (06:48) Jonathan Myrenberg, EQ 4-4 (07:55) Philip Öhman (Oskar Asplund, Corneliz Lindstedt), EQ 5-4 (09:12) Marcus Limpar Lantz (Oskar Jellvik)
Skott: 10-14. Totalt: 18-29.
Utvisningar: Stockholm Nord 4x2 min., Uppland 1x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 298
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Mika Ounasvuori
Uppland: Oskar Asplund

1/11 Stockholm Nord-Medelpad 7-1 (2-1, 5-0)
Period 1: EQ 0-1 (04:57) Jesper Lehman, EQ 1-1 (15:47) Oskar Jellvik (Gabriel Wiita-Adamsson, Marcus Limpar Lantz), EQ 2-1 (19:54) Oskar Jellvik (Olle Bergström)
Skott: 18-5.
Period 2: EQ 3-1 (00:20) Marcus Limpar Lantz (Oskar Jellvik), PP1 4-1 (02:39) Marcus Limpar Lantz (Oskar Jellvik), EQ 5-1 (03:03) Lucas Runquist (Albert Sjöberg), EQ 6-1 (07:34) Marcus Molin (William Blomkvist, Oliver Moberg), EQ 7-1 (17:24) Marcus Ahlzén (Mika Ounasvuori, Gabriel Kangas)
Skott: 25-6. Totalt: 43-11.
Utvisningar: Stockholm Nord 1x2 min., Medelpad 1x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 257
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Oskar Jellvik
Medelpad: Noel Edfeldt

1/11 Uppland-Stockholm Syd 1-2 (0-1, 1-1)
Period 1: EQ 0-1 (01:10) Tobias Ahlén (Kasper Lindström)
Skott: 18-12.
Period 2: EQ 0-2 (06:41) Hampus Larsson (Hugo Bäckman), PP1 1-2 (09:00) Corneliz Lindstedt (Oliver Pentler, Markus Aaw)
Skott: 21-9. Totalt: 39-21.
Utvisningar: Uppland 0x2 min., Stockholm Syd 3x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 214
Matchens lirare:
Uppland: Corneliz Lindstedt
Stockholm Syd: Carl Lindbom

Fredagen den 2 november 2018
2/11 klockan 09.00 Medelpad-Uppland
2/11 klockan 10.45 Stockholm Syd-Stockholm Nord

Grupp D
Spelas i Stångebro Ishall, Linköping
Östergötland
Västerbotten
Södermanland
Västmanland

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 Östergötland-Västmanland 1-3 (1-2, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (12:22) Hampus Andersson (Melvin Krause), EQ 1-1 (13:18) Leon Cadei Hackley (Kevin Oinonen-Thingberg, Theo Keilin), EQ 1-2 (16:57) Lucas Forsell (Filip Ljungberg)
Skott: 10-9.
Period 2: EQ 1-3 (19:58) Theo Keilin (Simon Lindblom, Leon Cadei Hackley)
Skott: 11-12. Totalt: 21-21.
Utvisningar: Östergötland 0x2 min., Västmanland 1x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 673
Matchens lirare:
Östergötland: Mattias Hävelid
Västmanland: Kevin Oinonen-Thingberg

1/11 Västerbotten-Södermanland 4-1 (0-0, 4-1)
Period 1:
Skott: 14-12.
Period 2: EQ 1-0 (02:20) Felix Kariander (Edvin Anthony, Samuel Bergmark), EQ 2-0 (07:48) Oliver Sjöström (Max Johansson, Simon Robertsson), EQ 3-0 (08:02) Storm Storjord (Carl Holmner-Härgestam), PP1 3-1 (17:02) Loke Södergren (Emil Sjögren), EQ 4-1 (18:52) Simon Robertsson
Skott: 25-12. Totalt: 39-24.
Utvisningar: Västerbotten 4x2 min., Södermanland 3x2 min.
Domare: David Södermalm, Mölndal
Publik: 301
Matchens lirare:
Västerbotten: Nils Wallström
Södermanland: William Jupiter

1/11 Västerbotten-Västmanland 3-2 (2-2, 0-0, 1-0)
Period 1: EQ 0-1 (00:15) Lucas Forsell (Simon Lindblom), EQ 0-2 (15:45) Marcus Lindström (Lucas Forsell), EQ 1-2 (18:31) Edvin Anthony (Emil Lööv), EQ 2-2 (19:21) Oliver Sjöström (Simon Robertsson)
Skott: 15-8.
Period 2:
Skott: 13-6.
Overtime: EQ 3-2 (03:40) Max Johansson (Alexander Bodén)
Skott: 2-2. Totalt: 30-16.
Utvisningar: Västerbotten 2x2 min., Västmanland 2x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 267
Matchens lirare:
Västerbotten: Elias Salomonsson
Västmanland: Felix Vannfält

1/11 Södermanland-Östergötland 1-2 (1-1, 0-0, 0-0, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (02:41) Filip Bystedt (Melvin Krause), PP1 1-1 (13:06) Calle Odelius (Adam Engström)
Skott: 6-21.
Period 2:
Skott: 8-17.
Overtime:
Skott: 2-3.
Straffar: 0-1 (1-2) Filip Bystedt
Skott: 0-1. Totalt: 16-42.
Utvisningar: Södermanland 5x2 min., Östergötland 4x2 min., 1x5, 1 matchstraff
Domare: David Södermalm, Mölndal
Publik: 1 001
Matchens lirare:
Södermanland: Loke Södergren
Östergötland: Filip Bystedt

Fredagen den 2 november 2018
2/11 klockan 09.00 Västmanland-Södermanland
2/11 klockan 10.45 Östergötland-Västerbotten
Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.
Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.

 

SLUTSPEL

3-4 november 2018

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping

 

Fredagen den 2 november 2018

Kvartsfinal 1

2/11 klockan 14.30 A 1-D 2
Kvartsfinal 2

2/11 klockan 16.15 C 1-B 2
Kvartsfinal 3

2/11 klockan 18.00 B 1-C 2
Kvartsfinal 4

2/11 klockan 20.05 D 1-A 2

 

Lördagen den 3 november 2018

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

3/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

3/11 klockan 1.45 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4

Semifinal 1

3/11 klockan 14.15 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2
Semifinal 2

3/11 klockan 16.00 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4

 

Söndagen den 4 november 2018

Match om sjunde plats

4/11 klockan 09.00 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8

Match om femte plats

4/11 klockan 09.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8
Match om tredje

4/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2
Final

4/11 klockan 13.30 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                      3-2 (1-2, 2-0)                                                         420

7/9 Hälsingland-Medelpad                                                     0-3 (0-1, 0-2)                                       340

7/9 Dalarna-Norrbotten                                                          3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                272

Efter 00.56 i Overtime

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Norrbotten-Hälsingland                                                    3-1 (0-1, 3-0)                                       247

8/9 Medelpad-SIF-laget                                                         0-2 (0-1, 0-1)                                       273

8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna                        2-3 (2-1, 0-2)                                                        602

8/9 SIF-laget-Norrbotten                                                                           1-2 (0-1, 1-1)                                                       275

8/9 Hälsingland-Dalarna                                                                           0-6 (0-3, 0-3)                                                       261

8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                     7-2 (5-1, 2-1)                                                        514

Söndagen den 9 september 2018

9/9 SIF-laget-Dalarna                                                            4-3 (0-1, 3-2, 0-0, 1-0)       238

Efter Overtime och straffar
9/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland                  1-3 (1-0, 0-3)                                                        308
9/9 Medelpad-Norrbotten                                                                          2-1 (2-0, 0-1)                                                       237
9/9 Hälsingland-SIF-laget                                                                         2-5 (1-2, 1-3)                                                       267
9/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                    4-2 (2-1, 2-1)                                                        180
9/9 Dalarna-Medelpad                                                           2-3 (2-2, 0-0, 0-1)                                160

Efter 00.44 i Overtime

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Medelpad

5

3

1

1

15-7

11

1

0

0

0

2

Dalarna

5

2

3

0

17-11

10

1

1

0

1

3

Norrbotten

5

3

1

1

12-9

10

0

1

0

0

4

SIF-laget

5

2

1

2

14-10

8

0

0

1

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

10-19

3

0

0

0

0

6

Hälsingland

5

1

0

4

6-18

3

0

0

0

0

 

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                                                                         1-3 (0-1, 1-2)                                                       337

7/9 Blekinge-Västmanland                                                     1-5 (1-4, 0-1)                                       123

7/9 Västergötland-Örebro län                                                 3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       123

Efter Overtime och straffar

7/9 Västmanland-Gotland                                                                         7-1 (3-1, 4-0)                                                       150

7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland                          2-4 (1-1, 1-3)                                                        123

7/9 Örebro län-Blekinge                                                                            5-0 (3-0, 2-0)                                                       123

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Gotland-Örebro län                                                          1-6 (0-4, 1-2)                                       233

8/9 Blekinge-Västergötland                                                    0-2 (0-2, 0-0)                                       266

8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal                                              5-2 (1-0, 4-2)                                       271

8/9 Gotland-Västergötland                                                     0-6 (0-0, 0-6)                                       519

8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge                                                     0-1 (0-0, 0-1)                                       302

8/9 Västmanland-Örebro län                                                  3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)       243

Efter Overtime och straffar

Söndagen den 9 september 2018

9/9 Blekinge-Gotland                                                             2-1 (1-1, 1-0)                                       243

9/9 Örebro län-Bohuslän/Dal                                                  5-1 (2-1, 3-0)                                       321

9/9 Västergötland-Västmanland                          1-3 (0-0, 1-3)                                                        291

 

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västmanland

5

4

1

0

23-7

14

0

0

1

0

2

Örebro län

5

3

2

0

22-8

12

0

0

1

1

3

Västergötland

5

3

1

1

16-9

10

0

0

0

1

4

Blekinge

5

2

0

3

4-13

6

0

0

0

0

5

Gotland

5

1

0

4

6-22

3

0

0

0

0

6

Bohuslän/Dal

5

0

0

5

6-18

0

0

0

0

0

 

För eventuella frågor ring:

Tibor Gregor, Svenska Ishockeyförbundets TV-pucksansvarige, mobiltel: 070 – 445 04 27

Med vänliga hälsningar

SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET

Marknads-, kommunikations- och försäljningsavdelningen

Anders Feltenmark

Informationsassistent

Nyckelord

Länkar

Om

Svenska Ishockeyförbundet
Svenska Ishockeyförbundet
Tjurhornsgränd 6, 3 tr, Box 5204
121 16 Johanneshov

08-449 04 00http://www.swehockey.se

Svensk Ishockey – tillsammans tar vi ansvar och skapar passion, framgång och glädje i vardagen. Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922. Medlem i Sveriges Riksidrottsförbund sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF) sedan 1920. Vi är en av de mest framgångsrika idrotterna i Sverige och en av de mest framgångsrika inom vår idrott i världen. Det ska vi fortsätta att vara. Svensk Ishockey ska också vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle.

Svenska Ishockeyförbundet är ett av Sveriges största idrottsförbund med 392 föreningar i 22 distrikt och drygt 68 000 spelare och domare. 2 301 ishockeylag samsas i 363 ishallar runt om i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort E-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum