Trots ett stökigt 2020-intervjuade maskinentreprenörer vittnar om ett ljust läge enligt MEKO-index
Två gånger om året, i juni och december, presenterar NAVET Analytics tillsammans med Maskinentreprenörerna en tidig konjunkturindikator, MEKO-index, i samband med branschorganisationens konjunkturrapport. I den senaste rapporten, Lucia-MEKO 2020, indikerade MEKO-index på fortsatt god efterfrågan i branschen trots den rådande pandemin.

Två gånger om året, i juni och december, presenterar NAVET Analytics tillsammans med Maskinentreprenörerna en tidig konjunkturindikator, MEKO-index, i samband med branschorganisationens konjunkturrapport. I den senaste rapporten, Lucia-MEKO 2020, indikerade MEKO-index på fortsatt god efterfrågan i branschen trots den rådande pandemin.
MEKO-index baseras på en panel med 80 aktörer, som representerar så väl olika regioner som olika företagsstorlekar, som får svara på frågor kring bland annat arbetsvolym, orderstock och efterfrågan på tjänster. Det sammanvägda indexet pekar visserligen på ett något sämre stämningsläge än normalt, men när hänsyn tas till säsongsvariationer bedöms läget vara bättre än samma period förra året, förklarar Jenny Ingelström, analytiker på NAVET Analytics. Även de intervjuades bedömning om läget sex månader framöver är förhållandevis ljust, där de exempelvis tror på en växande orderstock och ökad efterfrågan på tjänster, avslutar Jenny.
Läs mer om rapporten här: https://www.me.se/om-oss/MEKO/
Källa: NAVET Analytics, Lucia-MEKO 2020
Nyckelord
Kontakter
Jenny IngelströmAnalytiker
Tel:070-347 94 00jenny.ingelstrom@navet.seBilder

Länkar
Om
Navet är specialiserade affärskonsulter som sedan 1989 hjälpt kunder till Bättre Affärer inom tre samverkande affärsområden:
- NAVET Analytics
- NAVET Corporate finance
- NAVET Affärssystem
Navet är oberoende och verkar där du verkar. Som kund får du en unik lösning, för varje kund har sina speciella förutsättningar. Det handlar om nyfikenhet och vetgirighet. Att förstå just ditt företag och dess möjligheter. Att lyssna in för att kunna leverera bättre affärer. År efter år.
Följ Navet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Navet
Påbörjade ombyggnadsinvesteringar inom offentliga lokaler var på All Time High under 20201.3.2021 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Enligt NAVET Analytics löpande konjunkturbevakning av den svenska byggmarknaden, påbörjades det under 2020 ny- och ombyggnadsinvesteringar inom privata och offentliga lokaler till ett värde av ca 143 miljarder kronor. Jämfört med utfallet 2019 innebär det en ökning med ca 5 procent.
Husbyggnadsinvesteringarna växte under 202022.2.2021 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Varje kvartal presenterar NAVET Analytics statistik över påbörjade husbyggnadsinvesteringar i sin konjunkturrapport och nu har det blivit dags att summera helåret 2020. Enligt analytikerna uppgick de totala byggnadsinvesteringarna inom bostäder och lokaler till drygt 252 miljarder kronor.
Konsumenter kvar på enkla åtgärder när det kommer till hållbart byggande15.2.2021 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Bygg- och fastighetssektorns produktion står för sammantaget cirka 10 till 30 procent av den totala miljöpåverkan i Sverige. Trots detta visar studien ”Vem bryr sig om hållbar renovering?”, som tagits fram av NAVET Analytics på uppdrag av Informationscentrum för hållbart byggande (ICHB) – ett initiativ från Boverket och Svensk Byggtjänst, där över en halv miljon konsumenter i Sverige studerats med hjälp av AI, att konsumenterna är kvar på de enkla åtgärderna och glömmer till stor del hållbarhetsaspekten när det kommer till renovering och byggande.
Byggloven tyder på minskat bostadsbyggande 20218.2.2021 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Statistiken över beviljade bygglov för bostäder under 2020 ger signaler om att nyproduktionen av såväl småhus som flerbostadshus kan minska under det närmaste året.
Navet agerar rådgivare till säljarna av Mekano-bolagen när Momentum Group AB förvärvar 70% av aktierna3.2.2021 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag tecknades avtal om att Momentum Group AB förvärvar 70% av aktierna i Mekano AB (Mekano) samt 100% av aktierna i Mekano i Sävedalen AB. NAVET Corporate finance har agerat rådgivare till säljarna genom hela transaktionen.
Bra fart i bygghandeln under 20201.2.2021 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Som helhet ökade försäljningen i den byggvarurelaterade detaljhandeln med ca 12 procent under 2020 jämfört med året innan enligt Navets löpande månadsindikatorer, Marknadssignaler och prognoser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum