Unik auktion Edition Luxe
Stockholms Auktionsverk har för att nämna några av auktionens höjpunkter fått förtroendet att förvalta följande försäljningsuppdrag:
Rolex Submariner Tropical Dial ref nr. 5512, med en ägare sedan 1960-talet.
Utrop 200 000 SEK
Enstensring ca 8.10-8.20 ct, Briljantslipning
very light yellow, (P-S), VS, very good cut
Graderingsunderlag medföljer
Utrop 500 000 SEK
Visning 24-28 mars
Stockholms Auktionsverk
Drottninggatan 36, Malmö
Auktion online 29 mars
För mer information om auktionen vänligen kontakta
Cecilia Öhrn-Bonard
cecilia.ohrn.bonard@auktionsverket.se
För frågor gällande objekten vänligen kontakta
Ebba Norelius
ebba.norelius@auktionsverket.se
Bilder
Om
An extraordinary discovery of a painting by Henri Martin30.5.2022 10:19:10 CEST | Press release
Unknown to the public, an extraordinary discovery of a painting by the great Post-Impressionist and Symbolist artist Henri Martin, was recently found in the home of a Swedish noble family who has carefully preserved it for four generations.
Sensationell Schjerfbeck återupptäckt!9.5.2022 08:45:35 CEST | Pressmeddelande
Stockholms Auktionsverk Helsingfors är stolta över att få presentera Helene Schjerfbeck ”Spetssjalen". Ett verk som aldrig tidigare sålts på auktion!
Sensaatiomainen Schjerfbeck uudelleenlöydetty!9.5.2022 08:32:44 CEST | Pressmeddelande
Stockholms Auktionsverk Helsinki voi ylpeästi esitellä Helene Schjerfbeckin teoksen "Pitsishaali". Teos, joka on ollut esillä viimeksi vuonna 1953! Maalauksella on täydellinen provenienssi omistajineen ja näyttelytiedot jokaisesta näyttelystä Suomessa, USA:ssa ja Kanadassa.
SENSATIONAL SCHJERFBECK REDISCOVERED!9.5.2022 08:32:44 CEST | Press release
Stockholms Auktionsverk Helsinki is proud to present Helene Schjerfbeck “The Lace Shawl” dated 1928. A unique and an important work of art never sold at auction.
Vårens sensation är utan tvekan ett bord formgivet av Alvar Aalto!25.3.2022 10:20:02 CET | Pressmeddelande
Stockholms Auktionsverk i Helsingfors har den stora äran att sälja ett alldeles unikt objekt på den internationella auktionsmarknaden.