Unik konceptbil från Volkswagen visas upp på svensk elbilsmässa
För första gången på svensk mark: I samband med elbilsmässan eCarExpo i Stockholm, 3-5 februari, visar Volkswagen upp konceptbilen ID. LIFE för småbilssegmentet.

Volkswagen planerar att lansera en mindre instegsmodell från den eldrivna ID.-familjen under 2025. ID. LIFE är märkets vision om nästa generation kompakta bilar, som ger en föraning om den digitala tekniken, designen och den innovativa interiören i en helt eldriven stadsbil.
ID. LIFE hade världspremiär på bilsalongen IAA MOBILITY i München i september 2021 och gör nu sitt första besök i Sverige.
– Med en elbil i småbilssegmentet gör vi elektrisk mobilitet tillgänglig för ännu fler människor med extra fokus på unga målgrupper. För morgondagens kunder handlar det inte bara om rörlighet, utan ännu mer om vad du kan uppleva med bilen. ID. LIFE ger en spännande inblick i vår väg framåt och vi är glada att nu kunna visa upp denna unika studie för den svenska publiken, säger Sten Forsberg, chef Volkswagen Sverige.
eCarExpo i Stockholm är Nordens största elbilsmässa och arrangeras i Friends Arena, 3-5 februari, där 3 februari är en branschdag och 4-5 februari är publikdagar.
Utöver ID. LIFE kommer även familjesuven ID.4 (Sveriges mest registrerade elbil både 2021 och 2022), eldrivna folkabussen ID. Buzz och transportbilsversionen ID. Buzz Cargo samt elsuvcoupén ID.5 att presenteras i Volkswagens monter. Dessutom kommer ID.4, ID. Buzz och ID. Buzz Cargo att erbjudas för provkörning under mässan.
Mer detaljer om ID. LIFE finns i bifogad PDF.
Nyckelord
Kontakter
Marcus ThomasfolkKommunikationschef
Tel:070-35 896 57marcus.thomasfolk@volkswagen.seBilder
















Dokument
Länkar
Om
År 2022 levererade Volkswagen 4,56 miljoner personbilar till kunder i över 150 länder. Volkswagen är ledande importmärke och det största elbilsmärket i Sverige. På den svenska marknaden inregistrerade Volkswagen totalt 33 712 nya personbilar under 2022, vilket gav en marknadsandel på 11,7 procent. Av dessa var 37,5 procent en helt eldriven bil. Den eldrivna SUV:en ID.4 blev Sveriges populäraste elbil även 2022. Bland elbilarna nådde Volkswagen en marknadsandel på 13,3 procent.
Modellerna som marknadsförs täcker de flesta segment på bilmarknaden: ID.3, ID.4, ID.5, ID. Buzz, T-Cross, Taigo, Golf, Golf Sportscombi, Golf Alltrack, T-Roc, T-Roc Cabriolet, Tiguan, Tiguan Allspace, Touran, Passat Sportscombi, Passat Alltrack, Arteon Shooting Brake, Touareg, Caddy, Multivan och Amarok.
Volkswagen bedriver ett kontinuerligt arbete med att vidareutveckla tillverkningen av bilar. Elektrisk mobilitet, smart mobilitet och digital omställning av varumärket är de viktigaste strategiska frågorna inför framtiden.
Följ Volkswagen Personbilar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Personbilar
Andreas Mindt utsedd till ny designchef för Volkswagen25.1.2023 12:22:49 CET | Pressmeddelande
Det kommer att ske en förändring på chefsposten för Volkswagen Design: Andreas Mindt, för närvarande chef för Bentley Design, kommer från och med den 1 februari 2023 att leda designfunktionen på märket Volkswagen. Han efterträder Jozef Kabaň som har utsetts till Creative Art Director Volkswagen.
Volkswagen ID.7 får ny smart luftkonditionering24.1.2023 15:20:11 CET | Pressmeddelande
Den nya klimatanläggningen med intelligenta luftventiler erbjuder ett antal funktioner. ID.7 kan till exempel känna av när föraren närmar sig med nyckeln och börjar kyla eller värma kupén redan innan passagerarna sätter sig i bilen. Systemet kan också anpassa sig efter solens position.
Volkswagen ID.4 – Sveriges vanligaste elbil18.1.2023 14:35:33 CET | Pressmeddelande
Den populära elsuven ID.4 har varit den mest nyregistrerade elbilen i Sverige de två senaste åren. Nu står det också klart att den tagit täten som den vanligaste elbilen på svenska vägar.
Volkswagen ökade de globala leveranserna av elbilar med 24 procent under 202210.1.2023 15:10:19 CET | Pressmeddelande
Märket Volkswagen fortsätter att göra snabba framsteg med övergången till elektrisk mobilitet: med cirka 330 000 exemplar ökade leveranserna av helt eldrivna personbilar med 23,6 procent på årsbasis.
På väg mot världspremiär – Volkswagen ID.7 visas upp med digital kamouflagelook4.1.2023 08:29:38 CET | Pressmeddelande
Scenen är redo för ID.7. Vid elektronikmässan CES i Las Vegas den 5-8 januari, visar Volkswagen upp sin första helt eldrivna sedanmodell baserad på elbilsplattformen MEB. Den har blivit klädd i smart kamouflage som med sin unika teknik och flerskiktslackering skapar ljuseffekter på delar av bilen. Detta är en interaktiv funktion som symboliserar nästa steg i digitaliseringen av ID.-familjens framtida flaggskeppsmodell.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum