Stormbyar i södra och västra Sverige: Trafikverket stänger tågbanor
– Säkerheten kommer alltid först, säger Trafikverkets presschef Bengt Olsson. Vi vill inte riskera att resenärer blir sittande på ett strömlöst kallt tåg mitt i vintern. Nu följer vi väderutvecklingen mycket noga och har höjt vår beredskap.
På tisdag morgon startar avsyning av de aktuella tågbanorna för att se hur de har påverkats av de starka vindarna. Det är först när denna avsyning och eventuella reparationer genomförts, som trafiken successivt kan starta igen. Tågresenärer uppmanas att kontakta respektive tågbolag för information om när trafiken startar igen på de aktuella tågbanorna.
Beroende på vindstyrka kan det även bli aktuellt att stänga vägbroar som är känsliga för vind. Trafikverket uppmanar vägtrafikanter att om möjligt undvika att resa under den tid stormen pågår.
– Om man måste resa så bör man i första hand hålla sig till de större vägarna, fortsätter Bengt Olsson. På mindre vägar är det större risk att träd kan falla ner och begränsa framkomligheten.
Aktuell information om förhållanden på väg och järnväg finns på trafikinformationen på Trafikverkets webbplats.Tågbolagen har information om ersättningstrafik.
Följande banor stängs av från måndag kväll 26 december och öppnas igen efter avsyning under tisdag 27 december.
Simrishamn - Malmö (Ystadsbanan)
Helsingborg - Hässleholm (Skånebanan)
Helsingborg - Eslöv (Rååbanan)
Jönköping - Vaggeryd
Halmstad - Nässjö
Nässjö - Hultsfred
Berga - Oskarshamn
Mönsterås - Blomstermåla (endast godstrafik på sträckan)
Kristianstad – Karlskrona (Blekingekustbanan)
Kalmar – Linköping (Stångådalsbanan)
Göteborg – Strömstad (Bohusbanan)
Håkantorp - Gårdsjö (Kinnekullebanan)
Borås – Varberg (Viskadalsbanan)
Kontakter
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00
Länkar
Om
Trafikverket ansvarar för statliga vägar och järnvägar och långsiktig planering av det samlade transportsystemet.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Rapport om Holmötrafiken överlämnad till regeringen1.6.2023 08:04:38 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket och länsstyrelsen i Västerbotten har på uppdrag av regeringen utrett hur förbindelsen mellan Holmön och fastlandet ska fungera. Rapporten är nu överlämnad till uppdragsgivaren.
Miljardsatsning på cykel- och kollektivtrafik – 26 städer får stadsmiljöavtal1.6.2023 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu beviljas nya stadsmiljöavtal med satsningar på cykel- och kollektivtrafikåtgärder. Fler kommer att få möjlighet att resa kollektivt och cykla i städer. Trafikverket har hela listan på satsande kommuner.
Arbetet med genomfarten i Mora kan fortsätta31.5.2023 06:15:00 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket har nu fått tillstånd att leda bort grundvatten, vilket gör att projektet går enligt plan. Om drygt ett år är genomfarten i Mora klar. Mycket återstår att utföra. Trafikverket gör allt för att minska störningarna.
Kraftsamling på Södra stambanan för att rusta järnvägen31.5.2023 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Från den 12 juni till tidig morgon klockan 05.00 den 19 juni kommer Trafikverket att stänga av Södra stambanan mellan Norrköping och Hässleholm, en sträcka på cirka 35 mil. Skälet är en nödvändig kraftsamling för att rusta upp och modernisera en av de mest trafikerade järnvägssträckorna i Sverige.
Nu bekämpar Trafikverket lupiner i Dalarna23.5.2023 06:56:11 CEST | Pressmeddelande
Nu ska lupiner bekämpas i Dalarna. Lupiner är en så kallad invasiv (främmande) art. Trafikverket bekämpar invasiva arter längs våra statliga vägar för att bevara artrikedomen och gynna den biologiska mångfalden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum