Skolverket

281 miljoner i läxhjälp till över 2200 skolor

Dela
Det finns ett stort intresse att erbjuda elever hjälp med läxor eller annat skolarbete utanför skoltid. Nu betalar Skolverket ut nästan 269 miljoner kronor till 2211 skolor och nästan 12 miljoner kronor till 37 ideella föreningar. Detta är nästan tio gånger så mycket pengar jämfört med förra året. Här finns hela listan med alla som får bidrag.

– Det är bra att många skolor erbjuder läxhjälp. Men samtidigt måste skolorna fundera över hur de arbetar med läxor. Det är viktigt att elever som riskerar att inte nå målen får stöd i den ordinarie undervisningen, säger Johanna Freed, chef på statsbidragsenheten.

Läxhjälp även för yngre elever

Från och med i år omfattas även yngre elever av statsbidraget. Det betyder att kommuner och fristående huvudmän även kan söka bidrag för elever i årskurs 1-5 i grundskolan eller motsvarande skolformer. Bidraget omfattar därmed hela grundskolan. Nytt för i år är också att man får bidrag utifrån antal elever som erbjuds att delta. Tidigare fick man bidrag utifrån antal lärartimmar. Grundbeloppet som betalas ut är 1000 kronor för varje elev som erbjuds att delta i verksamheten. Men på de skolor där få elever erbjuds läxhjälp har vi i vissa fall beviljat ett högre belopp för att täcka kostnaderna.

Tio gånger mer pengar jämfört med förra året

Både intresset att söka och storleken på bidraget är större i år jämfört med förra året. I år delar vi ut 268 832 600 kronor till 2211 skolor. Totalt fanns det 337 500 000  kronor att fördela. Förra året var bidraget på drygt 23 miljoner kronor och skolans huvudmän sökte bidrag för 81 miljoner kronor.

– Vi tror att det ökade intresset för läxbidraget beror på att fler elever omfattas. Dessutom har många skolor nu en organisation på plats för att kunna hjälpa eleverna med läxor och annat skolarbete utanför ordinarie skoltid, säger Johanna Freed.

Tolv miljoner till ideella organisationer

Vi fördelar också bidrag till ideella organisationer som bedriver läxhjälp för elever i grundskolan. I år får 37 organisationer dela på 11 932 845 kronor. Pengarna ska gå till 209 olika verksamheter runt om i landet.

Förra året delade 24 organisationer på drygt 6 420 000 kronor.

För frågor kontakta

Johanna Freed, chef statsbidragsenheten, 08-527 332 51

Katarina Linnarsson, undervisningsråd, 08-527 331 45

Länkar

Om

Skolverket
Skolverket
Svetsarvägen 16
171 41 Solna

08-527 332 00http://www.skolverket.se/

Skolverket ska främja att alla barn och elever får tillgång till en utbildning och verksamhet som är likvärdig och av god kvalitet i en trygg miljö. Vi ska bidra till goda förutsättningar för barns utveckling och lärande samt förbättrade kunskapsresultat för elever.Skolverket tar fram kunskapskrav, föreskrifter, allmänna råd och nationella prov. Vi ansvarar också för den officiella statistiken på skolområdet och gör uppföljningar och utvärderingar.

Följ Skolverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Skolverket

Ny internationell studie visar på fortsatta likvärdighetsproblem inom skolan9.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande

Elevers bakgrund spelar roll för hur mycket de lär sig i matematik och naturvetenskap, och det är elever med en mindre gynnsam socioekonomisk bakgrund som halkar efter. De lågpresterande eleverna har till och med sämre resultat i årskurs 9 än i årskurs 8, vilket är anmärkningsvärt. Det framgår av Timss Longitudinal Study, där samma elever som deltog i Timss 2023 fått göra om studien ett år senare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye