10 000 elkunder mäter och minskar elförbrukningen med 17 procent
1.7.2012 15:00:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

Tack vare en speciell mätdosa är det möjligt för deltagarna att se elen i realtid via webb eller mobil. Bortsett från en betydande miljövinst, betyder den genomsnittliga minskningen på 17 procent, cirka 3 100 sparade kronor på ett år för en genomsnittlig svensk villaägare med eluppvärmning.
- Det är roligt att resultaten ser så pass bra ut. Det är för tidigt att dra några definitiva slutsatser, det kommer vi kunna göra först nästa vår. Men om trenden håller i sig, tyder det på att visualiseringsverktyg kan vara ett bra sätt att bidra till en minskad miljöpåverkan, och samtidigt få koll på sin elförbrukning, säger Viktoria Bergman, kommunikationsdirektör på E.ON Sverige.
Teknikintresse viktig drivkraft enligt ny undersökning
5 200 000 KWH eller 7 700 000 kronor. Så stor är den totala besparingen för samtliga deltagare under de första fyra månaderna av experimentet. Och just pengar är en viktig motivationsfaktor för många deltagare. Enligt en nyligen genomförd undersökning bland 5 000 av deltagarna angav 75 procent att pengar var en orsak till att man är med i experimentet. Men den orsak som verkar vara allra starkast drivkraft för deltagande i experimentet är teknikintresse. Hela 83 procent angav teknikintresse som en anledning till att man är med i experimentet.
Nästan hälften av deltagarna, 44 procent, angav att det är viktigare att värna om miljön än att spara pengar, om man skulle tvingas välja. Och deltagarna verkar nöjda med själva upplevelsen av att vara med i experimentet och att kunna dela med sig av tips:
- Det är bra att man får ett idéutbyte med varandra. När någon kommer på en smart grej kan fler utnyttja det. Jag tror verkligen att det är bra för att öka folks medvetenhet, säger en av deltagarna, Magnus Cervin från Jämtland.
I experimentet ingår också en studie på Lunds Tekniska Högskola under ledning av professor Jurek Pyrko på Institutionen för energivetenskaper, avdelningen för Energihushållning. Studien undersöker deltagarnas förbrukningsmönster i relation till uppsatta mål för den egna elförbrukningen. Under hösten kommer studien att titta mer på hur visualiseringen påverkat synen på elanvändningen, engagemanget, hushållens beteende, deras upplevda besparingar samt deras komfortupplevelser. Dessutom kommer den verkliga besparingen i experimentet vetenskapligt säkerställas.
Studien väntas vara klar i februari 2013.
För mer information kontakta:
Torbjörn Larsson, press officer E.ON Sverige, 070-637 32 77
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 4 000 medarbetare i Norden och omsatte under 2011 cirka 41 miljarder kronor. Som energibolag vill vi bidra till att bygga det hållbara samhället. E.ON investerar 58 miljarder i Norden mellan 2006 och 2013.
Nyckelord
Kontakter
E.ONs pressjour 040-25554024-timmarsservice för dig som är journalist. Telnr på denna sida är endast avsedda för journalister.Övriga hänvisas till Kundservice tel 020-222424 eller Felanmälan tel 020-880022.
Ann-Nina FinneHead of Corporate Communication & Public Affairs
Tel:+46 70 540 21 56ann-nina.finne@eon.seSirpa FranzénPresschef
Tel:+46 70 347 09 43sirpa.franzen@eon.seBilder
Dokument
Länkar
Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON om regeringens och Sverigedemokraternas debattartikel ”Nu tar vi steg mot färre elområden” i Dagens Industri den 29 maj29.5.2026 09:20:53 CEST | Pressmeddelande
E.ON välkomnar att regeringen och Sverigedemokraterna lyfter frågan om Sveriges elområden och behovet av mer likvärdiga elpriser i landet. Frågan är viktig för både svensk konkurrenskraft, elektrifieringen och förtroendet för energiomställningen.
E.ON minskar koldioxidutsläppen kraftigt – men nästa klimatutmaning växer fram i soporna29.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ONs klimatpåverkande utsläpp i Norden har minskat kraftigt de senaste åren. Sedan 2021 har de totala koldioxidutsläppen minskat med cirka 38 procent, och bara det senaste året med 8 procent. Den största drivkraften är en omfattande utfasning av fossila bränslen i fjärrvärmeproduktionen. Men samtidigt växer en ny klimatutmaning fram, plasten i avfallet.
Sollefteå blir ny nod för AI-infrastruktur – E.ON ansluter 200 MW28.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON Energidistribution och det isländska datacenterbolaget atNorth har tecknat avtal om en elanslutning på 200 MW till en ny AI-anläggning i Sollefteå – en av de största konsumtionsanslutningarna i E.ONs historia.
E.ON investerar drygt 20 miljoner i Tollarp – stärker elförsörjningen och beredskapen i Kristianstadsområdet26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON investerar drygt 20 miljoner kronor i en omfattande uppgradering av transformatorstationen i Tollarp. Satsningen ger förutsättningar för tillväxt och kundnytta genom att stärka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa ett mer robust elnät för hushåll, företag och samhällsviktig verksamhet i området.
Hundratals ungdomar städar Malmö – stor kraftsamling för en renare stad22.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 26 maj samlas ungdomar, föreningsliv, företag och Malmöbor i initiativet ”Malmö börjar med oss” – en stor gemensam städdag för att göra staden renare och mer trivsam. Städinsatsen sker i områden runt Sofielund, Möllevången, Rådmansvången och Davidshall och väntas samla 400 unga deltagare från Malmös föreningsliv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



