E.ON erbjuder fjärrvärme till Sveriges största villaområde
Med 5 000 villor är Viksjö i Järfälla kommun Sveriges största villaområde. För att erbjuda småhuskunderna ett alternativ till eluppvärmning och komma tillrätta med de miljöproblem som småskalig vedeldning medför satsar nu E.ON på en utbyggnad av fjärrvärmen i området.
– Vi ser initiativet som mycket positivt för kommunen, säger Eva Lennström, kommunstyrelsens ordförande i Järfälla. Med fjärrvärme erbjuds villaägaren ytterligare ett alternativ. Viksjö byggdes på 1970-talet då direktverkande el var den dominerande uppvärmningsformen.
– Att byta till fjärrvärme innebär för mig en viktig miljöaspekt genom att vi kan minska vår elkonsumtion, säger Mikael Almvret, boende i området och en av dem som är intresserad av att ansluta sig och sin villa. Vi får dessutom ett bättre inomhusklimat, mer plats genom att slippa varmvattenberedaren och obegränsad tillgång till varmvatten.
I en första etapp har 250 hushåll utmed Såningsvägen fått information och ett konkret erbjudande av E.ON för konvertering av uppvärmningssystemet i villan. Erbjudandet innehåller alltifrån ledningsdragning in till fastigheten till den fortsatta installationen invändigt med rördragning och byte av radiatorer.
Det finns idag redan ett nät i Viksjö för fjärrvärme till flerfamiljshus, skolor och andra lokaler vid Viksjöplan. Nu går E.ON vidare med att erbjuda villakunder att ansluta sina villor till fjärrvärmenätet.
– För kunderna innebär det ett klokt val för framtiden. Fjärrvärmen är en bekymmersfri uppvärmning med en stabil prisbild, har lång livslängd samt ökar husets värde, säger Mats J. Andersson, E.ON Försäljning.
Utsänt av:
Eva Quist
E.ON Värme Sverige AB
För ytterligare information kontakta Roger Östlin, ansvarig E.ON Värme Sverige i Stockholm, telefon 070-529 67 62 eller Eva Quist, Informationschef på telefon 070-659 85 25.
E.ON Värme Sverige är den största privata aktören på den svenska värmemarknaden och levererar fjärrvärme i ett 40-tal nät och driver runt 800 värmeanläggningar från Malmö i söder till Vilhelmina i norr. Sedan 1990 har E.ON Värme Sverige minskat koldioxidutsläppen med 66 procent i verksamheten. För år 2006 var minskningen
70 000 ton, vilket motsvarar utsläpp från 24 000 bilar under ett år.
Kontakter
E.ONs pressjour 040-25554024-timmarsservice för dig som är journalist. Telnr på denna sida är endast avsedda för journalister.Övriga hänvisas till Kundservice tel 020-222424 eller Felanmälan tel 020-880022.
Ann-Nina FinneHead of Corporate Communication & Public Affairs
Tel:+46 70 540 21 56ann-nina.finne@eon.seSirpa FranzénPresschef
Tel:+46 70 347 09 43sirpa.franzen@eon.seOm
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Fossilfria maskiner i Malmös fjärrvärmeprojekt – E.ON och Akea i nytt hållbart samarbete17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alla nya fjärrvärmeprojekt som E.ON bygger i Malmö ska genomföras med fossilfria maskiner och transporter. Det står klart när E.ON och ramavtalsentreprenören Akea nu är överens om att samtliga ramavtalsprojekt i Malmö ska drivas på HVO100, ett förnybart drivmedel som minskar koldioxidutsläppen med omkring 80 procent.
I dag invigdes ny ultrasnabb laddstation i Hultsfred – knutpunkt för elektrifiering av tunga skogstransporter16.12.2025 13:48:00 CET | Pressmeddelande
Hultsfred tar i dag ett viktigt steg för elektrifieringen av tunga transporter. E.ONs nya ultrasnabba laddstation ger skogsindustrin och regionala företag den infrastruktur som krävs för att ställa om från fossila bränslen till eldrift.
E.ON levererar flexibilitet till Svenska kraftnät – värmepumpar stabiliserar elnätet och sänker värmekostnader16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har genomfört sina första flexibilitetsleveranser till Svenska kraftnät från Sjölunda värmeverk i Malmö och Högbytorp kraftvärmeverk i Upplands-Bro. Genom att styra stora värmepumpar och ångturbiner upp och ned vid behov kan E.ON bidra till att balansera elnätet, samtidigt som fjärrvärmen produceras mer kostnadseffektivt.
E.ON justerar elnätsavgiften den 1 januari 20269.12.2025 11:31:29 CET | Nyheter
Sverige är mitt i en klimatomställning där efterfrågan på el ökar snabbt, fler kunder vill ansluta till elnätet och mer förnybar elproduktion ska få plats. För att möta behoven förstärker E.ON elnäten över hela landet. E.ON justerar därför elnätsavgiften vid årsskiftet. Justeringen varierar mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
