En ny medalj för Betydande Fostrargärning tilldelas Anders Carlberg och Börje Ehrstrand.

– Medaljens motiv är en ängel som blåser på glöden så att elden tar sig, vilket också är Sällskapets emblem sedan 1700-talet. Det är precis det som denna medalj skall premiera, att ”elda på” och inspirera ungdomars utveckling och därmed Sveriges utveckling. Ämnets betydelse gör att vi vill lyfta fram det. Medaljen är på uppfostrans och skolans område, en motsvarighet till Sällskapets välkända Näringslivsmedalj för entreprenörer, säger ordförande Johan Nordenfalk.
Medaljen för Betydande Fostrargärning går till två personer med enastående förmåga att få andra att växa, tro på sig själva, sätta mål, ta ansvar och skapa relationer. Bådas goda rykte har spridit sig långt utanför Sverige.
Anders Carlberg verkar för att stödja utsatta ungdomar och har en förmåga att attrahera både volontärer och finansiärer, så att verksamheten växt närmast till en liten koncern, ett framstående socialt entreprenörskap.
Börje Ehrstrand, rektor för Rinkebyskolan sedan 20 år, får elever och lärare att växa, vilket är en skolledares svåra uppgift. Eleverna känner sig sedda och inspireras till att sätta höga mål bl a genom att bekanta sig med flera av de främsta i sitt slag, t ex Nobelpristagare.
– Medaljen är ett fantastiskt gensvar på 27 års arbete säger Anders Carlberg .
Det började med att Ingvar Carlsson och Ulf Adelsohn m fl reagerade mot ungdomsvåldet. De bad Anders Carlberg att ställa sig i spetsen för en antivåldskampanj. Ur detta växte Fryshuset som idag har ett nätverk av bra ungdomsprojekt, över hela landet. Projekt som bygger på en blandning av vuxnas erfarenheter och ungdomlig entusiasm.
Anders Carlbergs kommer till ceremonin med barnbarnet Tristan .
– Medaljen är ett bevis på att skickliga pedagoger och insiktsfull ledning är guld värt säger Börje Ehrstrand.
Goda skolprestationer kräver gott ledarskap, samt ambition och förmåga att rekrytera och utveckla de bästa pedagogerna. Två av lärarna i tv-serien klass 9A kommer från Rinkebyskolan, som sedan flera år är Sverigebäst i matematik. Samtliga elever kommer in i något gymnasieprogram. Det är en enorm förbättring som skett sedan Börje Ehrstrand tillträdde som rektor. Omfattande samarbete med företag och högskolor ger förebilder och motivation för vidare studier. Både lärare och elever söker sig numer gärna till skolan.
Börje Ehrstrand kommer med hustrun Maria .
Gustav III skrev under Sällskapets stadgar 1772. Syftet är nu som då att verka för ett bättre Sverige, genom spridande av kunskap, forskningsbidrag och belöningsmedaljer. Bland 750 ansökningar delas årligen ut ca 70 bidrag till främst humanistisk och samhällsvetenskaplig forskning. Den nya medaljen är en vidareutveckling av Silverkorset för god fostrargärning instiftad 1830. Den nysatsning Sällskapet gör är en kraftfull betoning av lärandets roll och därmed lärarens och ledarens avgörande roll när det gäller ungas lust och förmåga att lära och ta eget ansvar.
Bild: Medaljen med ängeln som blåser på glöden. Det gräsgröna och sädesfältsgula bandet har en lång historia – från den tiden då Sällskapet främst verkade för att få jordbruket att utvecklas.
Media är välkomna till utdelningen onsdagen 23 mars 2011, kl 15.30, Slottsbacken 4, Tessinska Palatset. Vänligen anmäl deltagande 070-3677646.
För mer information, bilder mm kontakta:
Marianne Reuterskiöld, Kungl. Patriotiska Sällskapet, 08-6117264, 070-3677646, vx 08-6111262 marianne.reuterskiold@kungligapatriotiskasallskapet.se
Anders Carlberg, Fryshuset, 08-6917 6000, anders.carlberg@fryshuset.se
Börje Ehrstrand, Rinkebyskolan, 08-50841500, 076-1241505, borje.ehrstrand@stockholm.se
Nyckelord
Kontakter
Marianne ReuterskiöldStändig sekreterare
Tel:08-611 12 62, 070-36 77 646marianne.reuterskiold@kungligapatriotiskasallskapet.seBilder

Om
Kungl. Patriotiska SällskapetEriksbergsgatan 12A
114 30 Stockholm
https://kungligapatriotiskasallskapet.se/
Kungl. Patriotiska Sällskapet är sedan över 250 år en samlingspunkt för personer med engagemang i näringsliv, statsförvaltning, vetenskap och kultur. Gustav III skrev under stadgarna 1772.
Sällskapet förvaltar fonder på över 1 miljard kronor och delar årligen ut ca 20 miljoner kronor i bidrag till forskning, utbildning och sociala ändamål.
Med Sällskapets medaljer premieras uppskattade arbetsinsatser och betydande gärningar. Med Näringslivsmedaljen uppmärksammas årligen nydanande insatser i näringslivet.
Följ Kungl. Patriotiska Sällskapet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungl. Patriotiska Sällskapet
Tobiasregistrets grundare Gunilla och Marcus Storch får medaljer4.12.2025 11:41:39 CET | Pressmeddelande
Kungl. Patriotiska Sällskapet tilldelade den 3 december Gunilla och Marcus Storch Medaljen för betydande gärning för ”insiktsfull, uthållig och generös satsning på möjligheter till överlevnad och tillfrisknande genom allogen stamcellstransplantation”.
Cirkusdirektören Trolle Rhodin får medalj4.12.2025 11:41:23 CET | Pressmeddelande
Kungl. Patriotiska Sällskapet tilldelade den 3 december Trolle Rhodin Medalj för bevarande av svenskt kulturarv ”för hans arbete med att förnya den traditionella cirkuskonsten”.
Cirkus Cirkörs grundare Tilde Björfors får medalj4.12.2025 11:41:04 CET | Pressmeddelande
Kungl. Patriotiska Sällskapet tilldelade den 3 december Tilde Björfors Medalj för bevarande av svenskt kulturarv ”för hennes nydanade arbete med att etablera nycirkusen i Sverige”.
Professor Katarina Olsson får Medalj för betydande gärning21.5.2025 21:08:16 CEST | Pressmeddelande
Nio medaljer utdelades under Kungl. Patriotiska Sällskapets årshögtid den 21 maj på Riddarhuset. H.K.H. Prins Daniel överlämnade medaljerna. Katarina Olsson, professor emerita i civilrätt vid Lunds universitet, tilldelas Medalj för betydande gärning för hennes mångskiftande insatser för stiftelsesverige.
Jacob Wallenberg, Marcus Wallenberg och Peter Wallenberg Jr får Näringslivsmedaljen 202521.5.2025 21:07:19 CEST | Pressmeddelande
Åtta mottagare tilldelas årets näringslivsmedaljer. H.K.H. Prins Daniel överlämnade medaljerna vid Kungl. Patriotiska Sällskapets årshögtid den 21 maj på Riddarhuset. Jacob Wallenberg, Marcus Wallenberg och Peter Wallenberg Jr tilldelas medalj för att de på olika plan fortsatt att driva ett unikt samarbete mellan svensk industri och forskning genom Wallenbergstiftelserna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum