Mängder av nya arter i Sverige – en del farliga
10.12.2009 09:40:00 CET | Kungl. Patriotiska Sällskapet | Pressmeddelande
Antalet nya arter växer dramatiskt här i Sverige. Några är välkomna nykomlingar, men långt ifrån alla. Om vi får in vissa parasiter som echinokocker kan det t ex bli förbjudet att plocka bär och svamp inom drabbade områden! Annars riskerar människor som äter dessa att t o m dö i leverskador.
Det sa Melanie Josefsson från Naturvårdsverket vid ett seminarium som i veckan anordnats av Svenska Jägareförbundet tillsammans med Kungl. Patriotiska Sällskapet. Josefsson beskrev utvecklingen för dessa nya ”invandrare”. Kräftpesten, almsjukan och rävskabben är väl kända, men de är bara toppen på ett isberg. Det finns nu rader av nya hot. Många känner vi inte till ännu. Ett exempel är tallvedsnematoden - om den kommer in och får fäste i några tallar kan det bli tvunget att hugga ner alla tallar inom 20 km radie! Hittills har man lyckats hålla den stången genom att särskilt granska och behandla träförpackningar från Asien, i vilka den kan dölja sig. Ovälkomna nya större djur är t ex mårdhunden, där staten nu satsar stort på ett program för att försöka hindra dess spridning, något som belystes av P.A. Åhlen som svarar för detta projekt. Om mårdhunden sprids till södra Sverige kan den i de våtmarker där den slår till nästan utrota ett antal av våra fågelarter. Här har också jägarna en viktig uppgift. Men på andra ”invandrare” ser man mera positivt, t. ex mufflon. Några väcker både positiva och negativa känslor: t ex vitsvanshjorten, de japanska ostronen och den svartmunnade smörbulten. Anledning till den dramatiskt ökande mängden nya arter är framför allt ökad handel och ökat resande. Många nya mikroorganismer kommer in med varor och förpackningar som importeras. Andra med hundar som resenärer har med sig från utlandet och de kan, som t ex echinokockerna, sen spridas via hundarnas avföring till rävar o grävlingar och sen från dem till svampar och bär. ”Seminariet var verkligen en riktig väckarklocka” säger Johan Nordenfalk, ordförande i Kungl. Patriotiska Sällskapet. ” Man har hittills lätt fått uppfattningen att det allt överskuggande är att bevara utrotningshotade arter. Men det är tydligt att det nu blivit viktigare att satsa resurser på att försöka begränsa antalet nya arter och inte ganska ensidigt satsa resurserna på de utrotningshotade arterna. Media har här en stor möjlighet nyansera informationen och bredda debatten på ett nytt stort område, som blir avgörande för framtida möjligheter att vistas i skog och mark och kunna njuta av dess frukter.”
Nyckelord
Kontakter
Marianne ReuterskiöldStändig sekreterare
Tel:08-611 12 62, 070-36 77 646marianne.reuterskiold@kungligapatriotiskasallskapet.seOm
Kungl. Patriotiska SällskapetEriksbergsgatan 12A
114 30 Stockholm
https://kungligapatriotiskasallskapet.se/
Kungl. Patriotiska Sällskapet är sedan över 250 år en samlingspunkt för personer med engagemang i näringsliv, statsförvaltning, vetenskap och kultur. Gustav III skrev under stadgarna 1772.
Sällskapet förvaltar fonder på över 1 miljard kronor och delar årligen ut ca 20 miljoner kronor i bidrag till forskning, utbildning och sociala ändamål.
Med Sällskapets medaljer premieras uppskattade arbetsinsatser och betydande gärningar. Med Näringslivsmedaljen uppmärksammas årligen nydanande insatser i näringslivet.
Följ Kungl. Patriotiska Sällskapet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungl. Patriotiska Sällskapet
Inredningsarkitekten och möbelformgivaren Åke Axelsson tilldelas medalj18.2.2026 14:00:46 CET | Pressmeddelande
Kungl. Patriotiska Sällskapet tilldelar Åke Axelsson Gösta Berg-medaljen ”för åtta decenniers insatser för utformningen av våra offentliga rum”.
Tobiasregistrets grundare Gunilla och Marcus Storch får medaljer4.12.2025 11:41:39 CET | Pressmeddelande
Kungl. Patriotiska Sällskapet tilldelade den 3 december Gunilla och Marcus Storch Medaljen för betydande gärning för ”insiktsfull, uthållig och generös satsning på möjligheter till överlevnad och tillfrisknande genom allogen stamcellstransplantation”.
Cirkusdirektören Trolle Rhodin får medalj4.12.2025 11:41:23 CET | Pressmeddelande
Kungl. Patriotiska Sällskapet tilldelade den 3 december Trolle Rhodin Medalj för bevarande av svenskt kulturarv ”för hans arbete med att förnya den traditionella cirkuskonsten”.
Cirkus Cirkörs grundare Tilde Björfors får medalj4.12.2025 11:41:04 CET | Pressmeddelande
Kungl. Patriotiska Sällskapet tilldelade den 3 december Tilde Björfors Medalj för bevarande av svenskt kulturarv ”för hennes nydanade arbete med att etablera nycirkusen i Sverige”.
Professor Katarina Olsson får Medalj för betydande gärning21.5.2025 21:08:16 CEST | Pressmeddelande
Nio medaljer utdelades under Kungl. Patriotiska Sällskapets årshögtid den 21 maj på Riddarhuset. H.K.H. Prins Daniel överlämnade medaljerna. Katarina Olsson, professor emerita i civilrätt vid Lunds universitet, tilldelas Medalj för betydande gärning för hennes mångskiftande insatser för stiftelsesverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum