Spendrups inviger Sveriges största klimatsmarta bryggeri
10.2.2015 13:24:00 CET | Spendrups Bryggeri AB | Pressmeddelande
Spendrups har under de senaste åren miljardsatsat på bryggeriet i Dalarna, vars nya drav-anläggning är en av de första i världen och gör bryggeriet unikt i Sverige . Förbränning av egen organisk restprodukt, drav, kommer att stå för cirka hälften av bryggeriets energibehov och minskar företagets CO2-utsläpp med 80 procent per liter dryck. Resten av energiförsörjningen kommer från el, som redan idag görs av förnybara källor. Bryggeriet invigs idag av Maria Norrfalk, Dalarnas landshövding och Fredrik Spendrup, vd Spendrups Bryggeri.
– Jag är väldigt stolt över att kunna inviga Sveriges största och mest klimatsmarta bryggeri. Dravförbränningsanläggningen kommer att göra Spendrups Bryggeri närapå självförsörjande på bioenergi och näst intill oljeoberoende, helt i linje med vår vision om en produktion fri från fossil koldioxid, säger Fredrik Spendrup, vd Spendrups Bryggeri.
I bryggeriet kommer bland annat det nya ekologiska ölet Spendrups 2015 produceras med förnybar energi och naturen i åtanke. Ölet lanseras särskilt för skid-VM i Falun, som Spendrups med sitt hållbarhetsengagemang är en naturlig dryckesleverantör till. Spendrups 2015 kommer att säljas på lokala restauranger i Dalarna under en begränsad period. Det är bryggt i Dalarna för att avnjutas i Dalarna.
- Vi arbetar aktivt för att genomföra VM på ett resurssnålt sätt med minsta möjliga utsläpp och påverkan på miljön . Spendrups nya bryggerisatsning och VM-öl passar väl in i skid-VM:s hållbarhetsfokus, säger Kent Lövgren ansvarig för sales & marketing på skid-VM.
Mer information om den nya anläggningen finns på: www.spendrups.se
Om dravförbränning
Spendrups verksamhet ger upphov till stora mängder restprodukter. Huvuddelen av detta utgörs av drav, en organisk restprodukt (d v s korn-rester eller malt) från ölframställningen. Årligen producerar Spendrups ca 160 miljoner liter öl, vilket ger drav-restprodukter om ca 30 000 ton/år.
Spendrups är miljöcertifierat enligt ISO 14001.
För mer information, kontakta:
Claes Åkesson, miljö- och hållbarhetsdirektör, Spendrups Bryggeri,
tfn 46 8 672 7843, claes.akesson@spendrups.se
Annika Molander, kommunikationsdirektör, Spendrups Bryggeri,
tfn 46 8 672 7830, annika.molander@spendrups.se
Spendrups Bryggeri grundades 1897. Vi är ett bryggeri med ett brett sortiment. Engagemanget och passionen är lika stor nu som då. För oss är alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. Bland våra varumärken finner du Spendrups Bryggeri, Norrlands Guld, Mariestads, Heineken, Loka, Schweppes, Briska, El Coto, Gallo m fl. Familjeföretaget Spendrups är ett svenskt och oberoende bryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Vi är idag ca 850 medarbetare och omsätter ca 3,0 MDKR. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri och Hellefors Bryggeri. www.spendrups.se
Nyckelord
Kontakter
Rose-Marie HertzmanPresschef, Spendrups
Tel:070-283 02 75rose-marie.hertzman@spendrups.seBilder
Om
Spendrups är ett svenskt familjebryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Bryggeriet grundades 1897 i Grängesberg och drivs av familjen Spendrup i fjärde generationen. Vi finns på ett antal orter i Sverige med huvudkontor i Stockholm och produktion i Grängesberg, Hällefors, Stockholm. För oss står alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. I vårt breda sortiment finns varumärken som Mariestads, Norrlands Guld, Melleruds, Loka, Trocadero, Briska och vin- och spritproducenter som El Coto, Cantina Zaccagnini, Plantation och Tamnavulin. Spendrups har 1 100 medarbetare och omsätter cirka 5 MDKR årligen. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri, OMAKA, Grythyttans Glöggfabrik och Hellefors Bryggeri. Våra anläggningar är certifierade enligt internationella standarderna ISO 14001 och FSSC 22000 avseende miljö respektive kvalitet och livsmedelssäkerhet.www.spendrups.se
Följ Spendrups Bryggeri AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Spendrups Bryggeri AB
Loka blåbär lime lanseras – en fräsch nordisk sommarvibe14.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ännu en spännande smak presenteras av Lokafamiljen, Sveriges mest älskade varumärke för kolsyrat vatten. Nu introducerar vi Loka blåbär lime – ett kolsyrat vatten där naturligt söta toner av svenska blåbär möter en frisk och livlig twist av lime. Resultatet är en balanserad och somrigt söt och fräsch smak som både känns lätt, modern och otroligt törstsläckande.
Johan Radojewski blir ny marknadsdirektör på Spendrups1.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Johan Radojewski har utsetts till ny marknadsdirektör på Spendrups och tar samtidigt plats i koncernledningen. Han har en gedigen internationell erfarenhet från bolag som Pernod Ricard, The Absolut Company och Procter & Gamble där han haft ledande roller inom marknad och kommersiellt ansvar för tillväxt och portföljutveckling. Han tillträder som marknadsdirektör 13 april.
Spendrups blir officiell dryckespartner till Skid-VM Falun 202731.3.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Avtalet omfattar samtliga kalla drycker under mästerskapet – från öl och cider till vatten och läsk – och är en viktig del i att skapa en förstklassig besöksupplevelse för publik, aktiva, volontärer, media och hospitalitygäster. Spendrups med hemvist i Grängesberg - beläget i Dalarna - är stolta över att få vara med och bjuda in till ett VM på hemmaplan.
Ida Bauhn lanserar årets upplaga av Melleruds Mästarbrygd – en gyllengul lager30.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Regerande mästaren i svensk professionell matlagning, Ida Bauhn, har skapat årets Melleruds Mästarbrygd – en gyllengul lager, bryggd på ekologisk vetemalt och humle. Årets Mästarbrygd bjuder på en rund och lätt fyllighet, med mjuka florala toner och en frisk citruskänsla som avrundas i en elegant och lättdrucken helhet.
Loka ananas drakfrukt lanseras – en sommartropisk fräschör i årets mest färgstarka smaknyhet12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Loka, Sveriges mest älskade varumärke för kolsyrat vatten, fortsätter att överraska med nya och inspirerande smakupplevelser. Nu välkomnar vi Loka ananas drakfrukt – ett kolsyrat vatten där söt och solmogen ananas möter den milda, friska smaken av drakfrukt. Resultatet är en tropisk törstsläckande som känns både lätt och inbjudande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
