TePe satsar på förnybart i Malmös största solcellsanläggning från E.ON
30.6.2017 06:25:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

I E.ONs elnät i Skåne var Malmö den stad som under 2016 producerade mest solenergi – 2 650 000 kWh. Tendensen för de solcellsanläggningar som ansluts till E.ONs nät är att de blir allt större. Joakim Adgård är försäljningschef på E.ON:
- TePe är ett företag som representerar både Malmö och framtidens innovation, därför är det glädjande att vi får samarbeta i stadens största förnybara solcellsaffär. Den är helt i linje med E.ONs kundlöfte om 100 % förnybart och återvunnet senast 2025.
Joel Eklund är vd på TePe:
- TePe vill vara drivande i en långsiktigt hållbar utveckling. Vi köper redan idag enbart el från förnybara källor och investeringen i solceller ger oss nu dessutom möjlighet att producera en del av vårt energibehov själva i direkt anslutning till vår produktion. Det innebär att Sveriges mest sålda tandborste under gynnsamma väderförhållanden kommer att kunna produceras helt på solenergi.
Solceller bidrar till en hållbar energiutveckling och även om inte solen skiner hela tiden så kan solenergi tas omhand. På en molnig eller regnig dag generar solljuset viss energi som solcellerna kan ta tillvara. Företag som vill vara klimatsmarta och ta steg mot att bli mer oberoende i sin energiförsörjning kan dra fördelar av att installera solceller.
För mer information, kontakta:
Hanna Sjöström, Marketing Director TePe Munhygienprodukter AB
Mob +46 (0)760 10 71 16
hanna.sjostrom@tepe.com
Nyckelord
Kontakter
Sirpa FranzénPresschef
Tel:+46 70 347 09 43sirpa.franzen@eon.seBilder

Om
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag och har cirka 2 200 medarbetare i Sverige. Som energibolag bidrar vi till att bygga det hållbara samhället. E.ON investerar i svensk energidistribution och förnybar produktion, i utvecklingsprojekt inom hållbara städer, transporter och kundlösningar.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
De klimatpåverkande utsläppen rasar i Örebro – halverade på ett år9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Utsläppen från E.ONs fjärrvärmeproduktion i Örebro fortsätter att minska i snabb takt. Sedan 2021 har de totala koldioxidutsläppen minskat med 63 procent, och bara det senaste året med hela 51 procent. Minskningen drivs framför allt av en kraftig nedgång i användningen av fossila bränslen.
Berguv fick förtur på E.ONs bränsledepå i Örebro4.6.2026 14:19:56 CEST | Pressmeddelande
När medarbetare på E.ONs bränsledepå i Örebro upptäckte att en berguvshona slagit sig ner i en av företagets flishögar fattades ett ovanligt beslut. Området spärrades av, verksamheten anpassades och ett vindskydd byggdes för att ge den fridlysta fågeln bästa möjliga förutsättningar att häcka. Nu har insatsen gett resultat. En berguvsunge har kläckts och nyligen ringmärkts av Närkes Ornitologiska Förening.
E.ONs elprisexpert: Ansträngt kärnkraftsläge riskerar att hålla uppe elpriserna i sommar3.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en period med ovanligt höga elpriser under maj finns fortsatt flera faktorer som talar för en ansträngd elmarknad under sommaren. – Vi ser positiva signaler från den hydrologiska utvecklingen, men samtidigt har kärnkraftsläget försämrats jämfört med vad marknaden tidigare räknade med. Det gör att elpriserna riskerar att förbli höga även under juni och juli säger Anna Rylander, elprisexpert på E.ON.
Christian Roos blir ny chef för Lokalnät på E.ON Energidistribution2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Christian Roos har utsetts till ny chef för Lokalnät på E.ON Energidistribution. Christian kommer närmast från rollen som chef för Anslutning & Service inom Lokalnätsaffären och tillträder sin nya roll den 1 augusti.
Jessica Krook blir ny kommunikationsdirektör på E.ON i Norden1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Jessica Krook har utsetts till ny kommunikationsdirektör på E.ON i Norden. Hon kommer närmast från rollen som chef för Lokalnätsaffären på E.ON Energidistribution i Sverige och tillträder sin nya roll den 1 juni.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
