16 patienter testas som en försiktighetsåtgärd på Folktandvården Karlskoga
25.5.2023 17:01:04 CEST | Region Örebro län | Pressmeddelande
Så snart detta upptäcktes tog Folktandvården kontakt med enheten för Vårdhygien och smittskydd på Region Örebro län. Deras bedömning var att det var en mycket liten risk för smitta av hepatit B, men att patienter som varit i kontakt med instrumenten skulle kontaktas.
Alla 16 patienter som fått en tand borttagen den 22 och 23 maj på Folktandvården Karlskoga är nu kontaktade. Som en försiktighetsåtgärd erbjuds dessa patienter blodprov och vaccin mot hepatit B på sin vårdcentral.
- Vi ser mycket allvarligt på detta. Vi behöver undersöka varför våra hygienrutiner på Folktandvården Karlskoga har brustit i detta fall, säger Idakajsa Sand, Folktandvårdsdirektör.
Folktandvården gör en intern utredning och kommer noggrant kartlägga varför detta har hänt. Folktandvården ser också över riktlinjer och rutiner samt informera samtliga medarbetare, så att detta inte kan hända igen.
Folktandvården kommer att göra en Lex Maria-anmälan av händelsen till Inspektionen för vård och omsorg (IVO).
Nyckelord
Kontakter
Idakajsa Sand
Folktandvårdsdirektör Region Örebro län
Telefon: 072-143 01 05
Mats Petersson
Cheftandläkare Folktandvården Region Örebro län
Telefon: 070-367 98 38
Cecilia Pierre TallrothKommunikationsstrateg
Tel:070-3024546cecilia.tallroth-pierre@regionorebrolan.seOm
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Från landets äldsta till ett nytt modernt labb för hjärtpatienter4.11.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Länsinvånare med olika typer av hjärtrubbningar kan nu behandlas i ett helt nytt ablationslabb med modern teknologi. Det öppnar både för att fler kan få behandling men också för möjligheten att utföra fler typer av behandlingar.
Patienters och anhörigas erfarenheter i fokus för studier om psykossjukdom3.11.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
När nya behandlingar utvärderas står ofta patientens symtom i fokus. Men anhöriga kan upptäcka förändringar som annars riskerar att gå obemärkta förbi. Med stöd från Anna-Britta och Bengt Atterfelts fond ska psykologen och doktoranden Karin Jacobson nu undersöka hur patienter och anhöriga upplever förändringar efter behandling med läkemedlet rituximab vid psykossjukdom.
Många har visat intresse för Nobelbanans sträckning2.11.2026 16:30:00 CET | Pressmeddelande
Nobelbanan bör komma in mot östra Karlskoga längs med E18 för att sedan fortsätta på en nybyggd bro över sjön Möckeln innan den går vidare österut mot Örebro med passage mellan Lanna och Vintrosa. Det föreslår den så kallade lokaliseringsutredning som regionstyrelsen i går fick ta del av.
Robin Karlsson tilldelas Region Örebro läns kulturpris 20262.11.2026 12:10:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro läns kulturpris 2026 tilldelas bibliotekarie Robin Karlsson, Karlskoga. Med nyskapande berättarkonst, skarpsinne och humor har Robin Karlsson med sina underfundiga korta filmer fått det lilla biblioteket i Degerfors att bli uppmärksammat i hela Sverige. Årets kulturstipendiater är Magnus Westerborn, fotografi, Eva Östlund, musik och Parwin Hoseinia, teater.
Vem får Region Örebro läns miljöpris 2026?19.10.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
Den 20 oktober delas Region Örebro läns miljöpris ut till en verksamhet eller medarbetare som gjort en särskilt berömvärd insats för miljön. Priset uppmärksammar konkreta initiativ som minskar verksamhetens miljöpåverkan och kan inspirera fler att arbeta hållbart.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
