Djurorganisationer tar strid för att stoppa transporten av fem vildfångade elefanter till djurpark i Dubai
Namibias regering har gett tillstånd till djurfarmen Eden Wildlife att fånga in och exportera fem unga elefanter till Dubai Safari Park i Förenade Arabemiraten. Miljö- och djurorganisationer från runt om i världen, bland dem svenska Djurens Rätt, fruktar att infångandet av elefanterna från ett liv i det, och den långa transporten, kommer åsamka djuren både fysisk och psykisk skada.
Namibias grannland Zimbabwe har under de senaste åren fångat in flera elefanter som skickas till djurparker i Kina - år 2012 dog tre elefanter under en sådan transport och i december 2016 dog ytterligare en elefant i en transport. Ett annat grannland, Sydafrika, har istället förbjudit exporten av vilda elefanter. En domstol i Sydafrika nekade så sent som i maj en ansökan om att få exportera fem elefanter till just Dubai.
De 35 organisationerna* som gått samman för att hjälpa elefanterna har skickat ett gemensamt brev till det svenska företaget ITTUR Industrier AB*, ägare till Eden Wildlife, och uppmanar dem att omedelbart stoppa infångandet och försäljningen av elefanter i Namibia. Det öppna brevet går att läsa på http://www.hsi.org/assets/pdfs/joint-letter-to-eden-wildlife-owner.pdf
Som det går att läsa i organisationernas gemensamma brev är elefanter intelligenta, kännande varelser med familjeband som kan sträcka sig över hela livet. Unga elefanter är beroende av deras mödrar och genom sin flock utvecklas de till vuxna elefanter. Tjurkalvar lämnar sin flock vid 12–15-års ålder, honor stannar i flocken hela livet. Att bryta upp dessa band kan åsamka ett trauma för den unga elefanten.
Enligt rapporter kommer Dubai Safari Park att använda elefanterna för elefantridning på djurparken och organisationerna som undertecknat brevet fruktar att den träning som elefanterna kommer att utsättas för kan innebära både fysisk och psykisk misshandel.
Infångandet och transporten av de fem unga elefanterna måste stoppas!
* Följande organisationer har skrivit under uppropet för att stoppa transporten av elefanterna: Animal Conservation and Welfare Foundation, Animal Defenders International, Animal Welfare Institute, Animals Asia Foundation, Annamiticus, Ban Animal Trading South Africa, Born Free Foundation, Captured in Africa Foundation, CATCA Environmental and Wildlife Society, Center for Biological Diversity, Cetacean Society International, Conservation Action Trust, David Shepherd Wildlife Foundation, Djurens Rätt,Elephant Reintegration Trust, Elephant Specialist Advisory Group, EMS Foundation, Fondation Franz Weber, FOUR PAWS International, Grey Solutions, Humane Society International Australia, One More Generation™, Outraged SA Citizens Against Poaching, Performing Animal Welfare Society, Pettus Crowe Foundation, Pro Wildlife, Rainbow Eco-Farm and Training Center, Rettet die Elefanten Afrikas e.V., Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals, The International Primate Protection League, The Humane Society of Canada, The Humane Society of the United States, The Pegasus Foundation, Wildlife Protection Society of India, Youth 4 African Wildlife.
* ITTUR Industrier AB ingår i de bolag som ägs av entreprenören Johan Hansen och har varit inblandade i konkursansökningar både 2013 och i maj 2017.
Nyckelord
Om
Djurens Rätt är Sveriges största djurrätts- och djurskyddsorganisation med omkring 50 000 medlemmar. Vi är partipolitiskt obundna och arbetar för en värld där djur respekteras som kännande individer med rätt till sina egna liv. Djurens Rätt är beroende av frivilligt stöd för att kunna hjälpa djuren. Det är alla medlemmar och gåvogivare som är Djurens Rätt.
Vi har 90-konto och kontrolleras av Svensk Insamlingskontroll. Vi är också granskade och godkända av Givarguiden. Djurens Rätt har funnits sedan 1882.
Följ Djurens Rätt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Djurens Rätt
Panglistan 2025 – kommunerna som begränsar fyrverkerier17.12.2025 08:48:03 CET | Pressmeddelande
Inför årets nyårsfirande kommer 200 av Sveriges 290 kommuner – 69 procent – att begränsa privatpersoners användning av fyrverkerier. Dessutom uppger omkring 95 procent av kommunerna att de inte arrangerar fyrverkerier i kommunal regi. Trenden är tydlig: allt fler vill ha ett nyår som inte skrämmer eller skadar djur.
Förbudet mot vegoburgaren stoppat11.12.2025 15:55:00 CET | Pressmeddelande
Det omdebatterade förslaget om att förbjuda ord som burgare och korv för vegoprodukter har tillfälligt stoppats. "EU borde lägga sin energi på att förbättra för djuren och bygga en hållbar livsmedelsproduktion, inte att detaljstyra ordval för vegoprodukter", menar Djurens Rätt.
Nya bilder avslöjar djurplågeri i svenska grisfabriker27.11.2025 09:02:43 CET | Pressmeddelande
Halta, såriga och döda grisar. Djur som tvingas leva hela sina liv på hårda, smutsiga betonggolv i trånga boxar. Det visar nytt bild- och filmmaterial från fyra svenska grisfabriker i Västra Götaland som Djurens Rätt har tagit del av.
EU enas om nya välfärdsregler – men miljoner djur lämnas utan skydd26.11.2025 13:26:52 CET | Pressmeddelande
EU har tagit ett historiskt steg framåt för hundar och katter genom att enas om nya regler för deras välfärd. Djurens Rätt välkomnar överenskommelsen, men understryker att inte alla familjedjur omfattas.
Nytt svek mot djuren – regeringen tillåter virtuella elstängsel23.10.2025 17:22:33 CEST | Pressmeddelande
Idag har regeringen meddelat att de tillåter virtuella elstängsel för kor och får i Sverige – en lagändring som Djurens Rätt starkt kritiserar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum