Nu blir det möjligt för alla att kostnadsfritt använda standarder för kulturarvsområdet
24.11.2017 14:47:19 CET | Svenska institutet för standarder, SIS | Pressmeddelande
- Vi är mycket nöjda med den här lösningen. Att standarderna nu blir kostnadsfria innebär förhoppningsvis ett genombrott för användningen, något som kommer att höja kvaliteten och samsynen i kulturmiljöarbetet, säger Stefan Nilsson, enhetschef på Riksantikvarieämbetet.
Inom kulturmiljövården uppstår möten mellan olika branscher och kompetenser, mellan myndigheter, offentlig och privat verksamhet och mellan professionella och ideella aktörer.
- Standarder har generellt sett inte använts i så stor utsträckning inom kulturarvsområdet. En stor utmaning för många organisationer har varit kostnader för inköp av standarder, vilket inneburit att nyttan av att arbeta med standarder inte heller kunnat prövas, säger Stefan Nilsson, Riksantikvarieämbetet.
Det rör sig om närmare 30 standarder och fler är på väg att publiceras. Standarderna riktar sig både till dem som arbetar med kulturvårdsfrågor och till andra som på ett eller annat sätt kommer i kontakt med vårt kulturarv. Det kan till exempel vara museer, myndigheter, länsstyrelser, kommuner och företag inom kulturvårdsområdet och yrkesgrupper som byggnadsvårdare, arkitekter, forskare, konservatorer och ingenjörer.
Standarderna fungerar som process- och metodstöd i såväl löpande förvaltning, som i upphandling, tillståndsärenden, planering, utförande och dokumentation av åtgärder. De omfattar olika områden, till exempel hur man packar och transporterar känsliga föremål, undviker skadedjur, tar prover eller energieffektiviserar historiska byggnader.
– Att Riksantikvarieämbetet och SIS tecknat detta avtal hoppas vi gör att många verksamheter inom kulturarvsområdet börjar använda standarder. Att tröskeln sänks tror vi på sikt skall vara till gagn när det gäller att bevara kulturarvet för framtida generationer, säger Christer Jangel, försäljningschef för standarder på SIS.
Standarderna beställs på sis.se
Kontaktpersoner
Stefan Nilsson, enhetschef Riksantikvarieämbetet, 08-5191 8197 stefan.nilsson@raa.se
Christer Jangel, försäljningschef för standarder på SIS, Swedish Standards Institute, 070 - 721 2526 christer.jangel@sis.se
Nyckelord
Länkar
Om
Svenska institutet för standarder, SISSolnavägen 1 E/Torsplan
113 65 Stockholm
08 - 555 520 00https://www.sis.se
SIS är en del av ISO och CEN som är ett nätverk av experter som arbetar med att skapa internationella standarder. Hos oss kan aktörer ta initiativ till standardisering som främjar Sveriges konkurrenskraft och ger smart och hållbar samhällsutveckling. SIS samverkar med alla delar av det svenska samhället, som till exempel industri, akademi, offentlig sektor och frivilligorganisationer.
SIS projektleder det svenska arbetet med att ta fram standarder. Vi verkar för ökat svenskt inflytande i internationella samarbeten och för att standardisering sprids och tillämpas i Sverige. Vi erbjuder också utbildningar, tjänster och produkter som hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter och skapa samhällsnytta med hjälp av standarder. SIS är utsedd av regeringen som svenskt standardiseringsorgan inom ansvarsområdena för ISO och CEN.
Följ Svenska institutet för standarder, SIS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska institutet för standarder, SIS
Standarder skapar årligen värden för miljarder till svensk ekonomi18.6.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport visar att standarder har stor betydelse för Sveriges konkurrenskraft och tillväxt. De skapar förutsättningar för internationell handel och export, och bidrar varje år med ett värde motsvarande tiotals miljarder kronor till svensk ekonomi. Samtidigt gör de arbetsplatser och produkter säkrare och förenklar företagens lagefterlevnad.
Sverige är med och sätter standarden för digitala produktpass2.6.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
EU-kravet på att märka varor med digitala produktpass innebär en stor omställning för företag i Europa och deras underleverantörer. För att göra det möjligt har nu gemensamma standarder tagits fram. Flera svenska företag, som IKEA, H&M och Volvo, har haft en viktig roll i arbetet.
Enklare för organisationer att minska negativ miljöpåverkan15.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Att arbeta med hållbarhetsfrågor och sin egen miljöpåverkan är idag en strategisk självklarhet för många företag och organisationer. Nu kommer en ny version av världens mest använda miljöledningsstandard, och den största förändringen är ökad användarvänlighet, något som underlättar för fler att arbeta effektivt med miljöledning.
SIS rekryterar kommunikationschef från Sveriges Radio17.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Susanna Mörner är ny kommunikationschef på Svenska institutet för standarder, SIS. Hennes breda erfarenhet, inte minst inom varumärkesutveckling, blir en viktig tillgång i SIS fortsatta utveckling inom digitalisering och förändrade kundbehov.
Sverige standardiserar hundsök vid läckor i ledningsnät19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Läckor i ledningar för fjärrvärme, dricksvatten och gas som inte upptäcks i tid, eller att man gräver efter läckor på fel plats, kan bli mycket kostsamt. Hundar som tränats i att lokalisera läckor är ett snabbt och miljövänligt komplement till traditionella metoder som nu efterfrågas av energi- och VA-branschen. En svensk standard är snart på plats för att kvalitetssäkra och underlätta användandet av sökhundar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum