Maxad finalrysare väntar i Porsche Carrera Cup Scandinavia!

Inför finalen på Mantorp Park 15-16 september skiljer det bara sex poäng mellan serieledande Jocke Mangs och tvåan i mästerskapet Lukas Sundahl. I Carrera Cup får man 20 poäng för seger och 18 poäng för en andra plats. Vilket betyder att om Sundahl vinner och Mangs kommer tvåa i bägge deltävlingarna så vinner Mangs. Medan minsta misstag från Mangs öppnar dörren på vid gavel för mästerskapsseger till Sundahl.
– Det kan inte vara bättre! Efter tolv race står vi inför en helt avgörande finalrysare. Racing av högsta klass mellan två snabba och segerhungriga förare, säger en förväntansfull Raine Wermelin, direktör på Porsche Sverige.
35-årige Jocke Mangs är veteranen som var mästare 2008-2009. Han jagar nu sin tredje titel i Carrera Cup. Teamet han kör för, team bennys, vann mästerskapet så sent som i fjol med Fredrik Larsson som förare.
Mangs har en ström av fina och jämna resultat under säsongen, med segrar på Rudskogen och Gelleråsen som givna höjdpunkter. En mästerskapsseger 2017 skulle innebära ett fantastiskt hattrick i Carrera Cup-titlar.
– Jag ser fram mot en superspännande finalhelg på Mantorp! Mitt team gör ett fantastiskt jobb och det vore en dröm att tillsammans med dem få ta hem mitt tredje mästerskap i Porsche Carrera Cup Scandinavia, säger Mangs.
Föraren som kan stoppa honom heter Lukas Sundahl. 20-åringen från Växjö är seriens unga supertalang som vuxit rejält under säsongen. Med hela fyra racesegrar 2017 har han krupit närmare och närmare serieledning de senaste deltävlingarna. Hans bil drivs av familjeteamet Sundahl Racing och en seger i mästerskapet vore en sann solskenshistoria.
– Det har varit en fantastisk säsong och vi blir starkare och starkare för varje race som går. Team Sundahl, bilen och jag är i toppform inför helgen!
Jocke Mangs står för erfarenhet och säkerhet medan Lukas Sundahl har fler segrar under säsongen. Farten talar således för tvåan i mästerskapet. Förmågan att knyta ihop säcken talar för serieledaren. Publiken kan se fram emot ett knivskarpt finaldrama.
– Säsongen 2017 har bjudit på otroligt bra racing. Årets sista tävlingshelg på Mantorp blir en rysare som kan sluta precis hur som helst. Alla inom Porsche Carrera Cup Scandinavia biter på naglarna, avslutar Raine Wermelin med ett leende.
PORSCHE CARRERA CUP SCANDINAVIA 2017
Poängställning. Topp fem i mästerskapet efter tolv deltävlingar.
Förare | Poäng |
1. Jocke Mangs | 200 |
2. Lukas Sundahl | 194 |
3. Oscar Palm | 161 |
4. Robin Hansson | 155 |
5. Pontus Fredricsson | 140 |
Porsche Carrera Cup Scandinavia 2017 avgörs genom 14 race under följande 7 tävlingshelger.
Race 1-2: Ring Knutstorp | 5-6 maj |
Race 3-4: Alastaro (FIN) | 19-20 maj |
Race 5-6: Rudskogen (NOR) | 3-4 juni |
Race 7-8: Västkustloppet Falkenberg | 8-9 juli |
Race 9-10: Kanonloppet Karlskoga | 12-13 augusti |
Race 11-12: Anderstorp | 2-3 september |
Race 13-14: Mantorp Park | 15-16 september |
Fakta
Porsche Carrera Cup Scandinavia etablerades 2004.
Porsche Carrera Cup Scandinavia består av 14 deltävlingar som körs under 7 helger i Sverige, Finland och Norge i samarbete med STCC.
2016 bevakades PCCS av 70 ackrediterade journalister på plats och sågs av 45 000 betalande åskådare. Sammanlagt 30 live-timmar tv producerades av SVT.
Tävlingsbil: Porsche 911 GT3 Cup med sexcylindrig boxermotor på 3,8 liter. 460 hk vid 7 500 varv. Pneumatisk 6-växlad sekventiell transmission. Fly-by-wire throttle.
2017 består startfältet av 15 st. Porsche 911 GT3 Cup. Bilarna tillverkas enbart för racing av Porsche Motorsport i Weissach.
Kontakter
Andreas Lundberg
Tel:+46 (0)70 165 18 40andreas.lundberg@porsche.seBilder
Om
Porsche är en av världens mest framgångsrika sportbilstillverkare med modellserierna 911, 718, Taycan, Macan, Cayenne och Panamera. År 2024 registrerades 3 460 Porsche i Sverige. Helelektriska bilar och plug-in hybrider är en viktig del av märkets modellstrategi och utgör ca 70 procent av försäljningen på den svenska marknaden. Porsches största marknader är USA, Kina och Tyskland. I Sverige säljs nya Porsche genom Porsche Center som finns i Borås, Danderyd, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Jönköping, Kalmar, Linköping, Malmö, Stockholm, Umeå, Uppsala och Örebro.
Följ Porsche
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Porsche
Porsche Carrera Cup Scandinavia påbörjar sin 22:a säsong – jakten på årets SM-guld i banracing för GT-bilar är därmed igång!6.5.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Skandinaviens ledande racingmästerskap inleder sin 22:a säsong den 9 – 10 maj med sedvanlig premiär på Scandinavian Raceway i Anderstorp. Med ett starkt startfält kryddat med såväl nya som återvändande namn är det upplagt för en spännande säsong för svenska racingfans. Porsche-entusiaster som älskar racing kan liksom tidigare se fram emot Sportscar Together Day vid samtliga svenska tävlingshelger.
16-åriga Alexia Danielsson är Race Apprentice 2025. Tävlar i säsongspremiären av Porsche Sprint Challenge Scandinavia på Scandinavian Raceway i Anderstorp.5.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Porsche Sverige och erfarna racing- och rallycrossföraren Mikaela Åhlin-Kottulinsky samarbetar i Race Apprentice 2025 – ett projekt för att hjälpa unga svenska tjejer att ta nästa steg i sin motorsportkarriär. Det står nu klart att 16-åriga Alexia Danielsson kör säsongspremiären av Porsche Sprint Challenge Scandinavia i en 500 hk stark tävlingsbil från Porsche.
Porsche 911 Spirit 70 – en unik känsla av frihet och livsglädje23.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Porsche presenterar 911 Spirit 70, en cabriolet i begränsad upplaga om 1 500 exemplar med exklusiv lack ”Olive Neo”, historiskt inspirerad dekor och interiör med det legendariska Pasha-mönstret. Samlarobjektet, som förkroppsligar essensen av 1970-talet och början av 1980-talet, är skapat inom ramen för Heritage Design-strategin och är den tredje 911-modellen där Porsche återupplivar en era med hjälp av ikoniska designelement från historiska modeller. Den tekniska utgångspunkten för 911 Spirit 70 är nya 911 Carrera GTS Cabriolet med en prestandahybriddrivlina bestående av en kombination av högvoltssystem, eTurbo, elmotor inbyggd i PDK-växellådan samt en nyutvecklad 3,6-liters boxermotor. Maximalt levererar det effektiva systemet en effekt på 541 hk och 610 Nm.
Tre unga tjejer utvalda till Porsche Sveriges och Mikaela Åhlin-Kottulinskys gemensamma satsning Race Apprentice 202514.3.2025 09:00:53 CET | Pressmeddelande
Porsche Sverige och erfarna racing- och rallyföraren Mikaela Åhlin-Kottulinsky samarbetar i Race Apprentice 2025 – ett projekt med ambitionen att hjälpa unga svenska tjejer att ta nästa steg i sin motorsportkarriär. Tre unga talanger är nu utvalda.
Porsche i Sverige 75 år!4.2.2025 15:05:38 CET | Pressmeddelande
Porsche i Sverige fyller 75 år. Generalagenturen säkrades våren 1950 efter korta förhandlingar mellan Scania-Vabis och Porsche-Konstruktionen. Den första bilen, en handbyggd Porsche 356 Coupé, importerades den 11 maj samma år. Sverige blev därmed en av de första exportmarknaderna i världen för Porsche.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum