West of Eden och Jack Vreeswijk i BingoLotto
25.4.2017 11:34:00 CEST | Bingolotto | Pressmeddelande

På självaste valborgsmässoafton är det dags för valborgsbingo i BingoLotto. Spånarna är tillbaka med Annika Andersson och Thomas Petersson i spetsen, toppade med komiska esset Siw Carlsson. På scen uppträder Jack Vreeswijk och West of Eden.
Spånarna, Jack Vreeswijk och West of Eden
Populära Spånarna är tillbaka med komikerduon Annika Andersson och Thomas Petersson i spetsen. På söndag får de sällskap av artisten och skådespelaren Siw Carlsson. Siw har deltagit i massor av humorproduktioner, hon har bl.a. samarbetat med komikerduon Stefan & Krister och spelat teater med Eva Rydberg.
Vissångaren och kompositören Jack Vreeswijk har släppt fyra album och sjunger ofta sin far Cornelis visor. Jack har bl.a. komponerat musik till filmen om Cornelis Vreeswijks liv samt producerat åtta av spåren på Hans-Erik Dyvik Husbys album ”I ljuset av Cornelis”.
Göteborgsbandet West of Eden har utnämnts till ”The Best of Contemporary Folk” av Irish Music Magazine och firar tjugo år med ett samlingsalbum och en jubileumsturné. I bagaget har de tio rosade album, otaliga mil tillsammans i turnébussen och samarbeten med bl.a. Alison Krauss & Union Station, The Chieftains och Mark Knopflers band. 14 maj släpper de rykande färska samlingsskivan No Time Like The Past.
Husbandet leds av Robert Wells och kvällens programledare är, precis som vanligt – Ingvar Oldsberg.
BingoLotto – Söndag 30 april kl. 18 i TV4.
Folkspel är föreningslivets eget spelbolag med ett enda syfte; att generera pengar till Sveriges föreningsliv. Med produkterna BingoLotto, Sverigelotten och BingoLottos Julkalender har Folkspel sedan starten 1991 genererat 16 miljarder kronor till föreningarna inom de 70 riksorganisationer som är medlemmar.
Nyckelord
Kontakter
John SarafianPR-Ansvarig
Tel:0733-60 84 80john.sarafian@warnerbrosic.comBilder
Om
Om Folkspel
Visste du att Folkspel är en ideell och politiskt obunden organisation, med 72 riksorganisationer som medlemmar? Vi är helt enkelt föreningslivets eget lotteribolag och drivs helt utan privata vinstintressen. Allt överskott går tillbaka till Sveriges fantastiska och unika föreningsliv.
Sedan starten 1991 har 17 miljarder kronor gått tillbaka till våra medlemmar. Det är medel som vi vet gör en enorm nytta, såväl för samhället som alla verksamheter runt om i landet. Det är den nyttan som driver oss framåt.
Följ Bingolotto
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bingolotto
Carin & Casper leder åter BingoLottos Sommarfester15.4.2026 07:05:00 CEST | Pressmeddelande
Söndag 28 juni är BingoLotto tillbaka med sina sommarfester. Med Carin da Silva och Casper Janebrink som programledare även i år.
Tuppesittare och Påskspecial med BingoLotto31.3.2026 10:25:59 CEST | Pressmeddelande
Dags för nästa storgång av BingoLotto. Söndag 5 april firas påsk i TV4. Med en kväll fylld av överraskningar, artister, gemenskap – och vinster till ett värde av 42 miljoner. TV4 kl. 20.00 på påskdagen
Uppesittaren och Nyår gav totalt 172 miljoner i överskott1.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Överskottet till föreningslivet för Uppesittaren och Nyår med BingoLotto inbringade totalt 172 miljoner. – Ett helt fantastiskt resultat och en ökning med 26 miljoner, jämfört med i fjol, säger Folkspels vd, Hans Sahlin.
Uppesittaren ger 158 miljoner till föreningslivet23.12.2025 21:27:25 CET | Pressmeddelande
Årets upplaga av Uppesittaren är på väg att genomföras med många vinnare. Inte minst föreningslivet, som under en kväll tjänar 158 miljoner i överskott.
Uppesittaren - Då tangerar Rekord-Lotta ”Loket”17.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
23 december är det åter dags. Mysafton och Uppesittarkväll i TV4. Då får dessutom BingoLotto-kungen Leif ”Loket” Olsson sällskap på programledartronen av Drottning Lotta Engberg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

