Nära 9 av 10 svenskar har någon gång besökt Kanarieöarna
8.9.2017 11:08:00 CEST | Ving AB | Pressmeddelande

Spanien är hett och de senaste åren reser allt fler till ett spanskt semesterresmål. Enligt färsk statistik från Spanska turistbyrån har antalet resenärer till Spanien ökat med 14,7 procent under perioden januari till juli 2017 jämfört med samma period i fjol. 1, 354 292 resenärer har besökt Spanien hittills i år. Kanarieöarna är en av de populäraste destinationerna och verksamhetsåret 2015/16 reste 214 000 semesterfirare med Ving till Kanarieöarna och i år är det nästan 220 000.
- Kanarieöarna har länge varit populära resmål bland svenskar och det är lätt att förstå varför, vädret är skönt året runt, det är en relativt kort flygresa och det finns mycket att se och göra för alla generationer. Vi har ett stort utbud av hotell på öarna, vilket gör att våra kunder har mycket att välja mellan, säger Magdalena Öhrn, informationschef på Ving.
Anledningarna till att man väljer att resa till Kanarieöarna är många. När Vings Resepanel svarade på frågan om vad som lockar så uppgav nära 4 av 10 (38,6 procent) att det är den korta flygresan, medan de allra flesta (65 procent) tilltalas av det behagliga klimatet. Många tycker också att Kanarieöarna är ett prisvärt resmål (19,7 procent). Annat som lockar med Kanarieöarna är att resmålet passar alla generationer (17 procent), många svarar också att de varit där tidigare och känner sig hemma (17,4 procent).
Hur många gånger har du besökt Kanarieöarna?
1. En gång 13,7 procent
2. 2-3 gånger 25,2 procent
3. 4-5 gånger 19,6 procent
4. 6 gånger eller fler 41 procent
Så många kan tänka sig att resa dit igen
1. Ja 89,9 procent
2. Nej 2,8 procent
3. Vet ej 7,3 procent
53,9 procent håller Gran Canaria som favorit följt av Teneriffa (30 procent) och Fuerteventura (7,4 procent).
Vilka av följande kanariska öar har du semestrat på? (fler svar möjliga)
1. Gran Canaria 89,3 procent
2. Teneriffa 64,5 procent
3. Lanzarote 34 procent
4. Fuerteventura 29,5 procent
5. La Gomera 5,1 procent
6. Någon av de andra kanariska öarna 2,4 procent
Ving har arrangerat resor till Kanarieöarna sedan 1958 och vintertid är det dit allra flest av Vings kunder reser. Idag finns 27 resmål och över 350 hotell att välja mellan. Gran Canaria är det största resmålet, följt av Teneriffa och Fuerteventura. Ving erbjuder även de mindre öarna Lanzarote och La Gomera.
Om Resepanelen:
Resepanelen är en internetbaserad, oberoende och opolitisk panel som speglar åsikter när det gäller semester, resor och andra närliggande frågor. Den här panelen har besvarats av 16 778 personer, varav 16 683 svarat på frågor om Kanarieöarna. Undersökningen genomfördes under perioden 28/8-4/9, 2017. Att vara med är frivilligt och helt kostnadsfritt, och man kan när som helst lämna panelen. Urvalet är ett s.k. bekvämlighetsurval och de som svarar väljer själva att göra det via en webbenkät.
För bilder, besök gärna Vings bildbank:https://www.ving.se/bildarkiv
Önskas ytterligare information kontakta
Magdalena Öhrn, informationschef Ving, tel 0709-513075, magdalena.ohrn@ving.se
Ving är Sveriges ledande researrangör med resor till fler än 400 resmål i över 50 länder. Ving arrangerar charterresor, flexibla paketresor med reguljärflyg och säljer även enskilda flygbiljetter och hotellövernattningar till den som vill resa på egen hand. Resorna säljs via internet, telefon, i butik och i utvalda resebyråer över hela landet. Ving ingår tillsammans med Globetrotter i Ving Sverige AB med cirka 200 anställda och cirka 700 000 resenärer årligen. Ving Sverige AB ingår i den internationella resekoncernen Thomas Cook Group plc som är noterad på London-börsen.
Kontakter
Anna Hagbergtf. Informationschef
Tel:08-55513158anna.hagberg@ving.seBarbro HolmbergInformatör
Tel:08-55513023barbro.holmberg@ving.seCharlotte HallencreutzInformatör
Tel:08-55513202charlotte.hallencreutz@ving.seVings Pressjour
Vid akuta ärenden utanför kontorstid. Endast för journalister.
Bilder
Om
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Ving lanserar safaris och rundresor21.10.2026 11:34:35 CEST | Pressmeddelande
Ving breddar sitt produktutbud med safaris och rundresor till noggrant utvalda resmål i Afrika och Asien. Resorna kan i de flesta fall kombineras med sol och bad i en och samma bokning. Med det nya utbudet kan man uppleva allt från savannerna i Kenya och Botswana till templen på Sri Lanka och historiska platser i Vietnam.
Ving utökar hotellkonceptet LiveEz – öppnar två nya hotell till sommaren 202713.10.2026 10:55:45 CEST | Pressmeddelande
Vuxenkonceptet LiveEz lanserades i år med ett hotell i Alanya som stod klart sommaren 2026, ytterligare ett hotell öppnar 13 oktober på Teneriffa. Nu är det klart med ytterligare två tillskott inför sommaren 2027 – LiveEz Infinity Ayia Napa på Cypern och LiveEz by Green Garden i Alanya.
Trippel framgång för Ving i nya varumärkesmätningar24.9.2026 09:47:42 CEST | Pressmeddelande
Ving befäster sin position som ett av Sveriges starkaste varumärken. I tre aktuella varumärkesmätningar får researrangören topplaceringar – samtidigt som kunderna aldrig förr har varit så aktivt benägna att rekommendera researrangören till vänner och bekanta. I veckan tog Ving hem förstaplatsen i Evimetrix Swedish Brand Award som starkaste varumärke i kategorin resor och i både YouGovs Most Recommended Brands och Nepa Advertising Equity senaste varumärkesmätningar hamnar researrangören på topp 10-listan.
Ving storsatsar på Kos – öppnar nytt Sunwing-hotell och fördubblar kapaciteten20.8.2026 06:00:27 CEST | Pressmeddelande
Inför sommaren 2027 gör Ving sin största satsning på Kos hittills och lanserar familjehotellet Sunwing Marmari Beach – det första nya Sunwing-hotellet sedan 2012. När hotellet öppnar i maj, direkt vid en av Kos vackraste stränder, blir det en av Vings största familjeanläggningar – och samtidigt det första stora hotellprojekt från grunden tillsammans med fastighetspartnern Premia Properties. Satsningen innebär också att kapaciteten till Kos fördubblas nästa sommar, med direktflyg via det egna flygbolaget Sunclass Airlines.
Semesterblues redan på semestern – nu säkrar svenskarna höst- och vinterresorna14.8.2026 11:18:44 CEST | Pressmeddelande
När skolorna snart börjar igen och vardagen tar vid gör sig semesterbluesen påmind – men för många svenskar börjar vemodet redan innan semestern är över. En ny undersökning* från Ving visar att drygt 80 procent av de tillfrågade upplevt en semester som de inte ville resa hem från och för 6 av 10 infinner sig semesterbluesen redan några dagar in på utlandsresan. Botemedlet vid hemkomst? Att boka nästa resa. Det märks tydligt i Vings bokningsstatistik där de sista två veckorna i juli/början på augusti bokade 76 procent bättre än de två första. Innan skolstart semestersäkrar också barnfamiljerna kommande skollov.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

