Ving erbjuder plats i The Anfield Beat Lounge för kunder som ser Liverpools hemmamatcher

Liverpool FC har byggt ut Anfield Stadion. Nya Main Stand, som är huvudläktaren på Anfield, tar nu 8 500 fler åskådare än tidigare och stadion har nu en total kapacitet på 54 000 platser. Utöver att få uppleva högklassig fotboll tillsammans med tusentals andra har Vings kunder även möjlighet att besöka The Anfield Beat Lounge.
I samband med att Thomas Cook-koncernen, där Ving ingår, i somras skrev ett nytt samarbetsavtal med Liverpool FC blev The Anfield Beat Lounge en central del av avtalet. Loungen tar 400 personer och det är endast resande med Thomas Cook/Ving som vistas där.
De som bokar sin fotbollsresa med Ving och väljer att besöka The Anfield Beat Lounge har bra sittplatser till matchen. Från sin plats på nedre delen av nya Main Stand har man bra sikt över hela planen och man sitter nära en av världens mest berömda fotbollsläktare, The Kop. Det är där hemmaklacken står och därför vill många som reser till Liverpool för att gå på fotbollsmatch sitta så nära The Kop som möjligt.
Loungens namn ”Beat” hedrar staden Liverpools andra stora passion vid sidan av fotbollen, nämligen musiken och musikstilen Merseybeat med band som The Beatles och Gerry and The Pacemakers. Detta präglar också loungens stil och atmosfär. Här är det avslappnat och det är inget krav på någon speciell klädkod. Man behöver ingen slips och kavaj som man ofta tänker på när man hör om lounger på fotbollsarenor. Loungen passar dessutom utmärkt för familjer.
Utöver riktigt bra platser till matchen bjuds loungens besökare på dryck i halvtidspausen. De har även möjlighet att träffa LFC-legendarer och ta del av den underhållning samt de tävlingar som anordnas.
Vings fotbollsresor:
Ving erbjuder fotbollspaket bestående av matchbiljetter och hotell, samt förstås även flygbiljetter från Sverige (bokas separat). Eftersom vårt systerföretag Thomas Cook Sport är officiell Travel Partner till flera av Storbritanniens bästa fotbollslag kan vi erbjuda mycket prisvärda fotbollspaket till Premier League. http://www.ving.se/fotbollsresor
Prisexempel:
Liverpool – Bournemouth (5 april, 2017) , del i dubbelrum, två nätter på Premier Inn City Centre inklusive frukost samt matchbiljett och tillgång till Anfield Beat Lounge, 3 935 kronor/person (exkl. flygbiljett).
Foto: Ving/Thomas Cook Sport
Bildtext: Sittplatser med fin utsikt när man bokar Vings nya produkt Anfield Beat Lounge.
För ytterligare information:
Magdalena Öhrn, informationschef Ving, tel 0709-513075, magdalena.ohrn@ving.se
Nyckelord
Kontakter
Anna Hagbergtf. Informationschef
Tel:08-55513158anna.hagberg@ving.seBarbro HolmbergInformatör
Tel:08-55513023barbro.holmberg@ving.seCharlotte HallencreutzInformatör
Tel:08-55513202charlotte.hallencreutz@ving.seVings Pressjour
Vid akuta ärenden utanför kontorstid. Endast för journalister.
Bilder

Om
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Ving lanserar ny nordisk reklamkampanj: ”Semester du inte vill hem från”23.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
På juldagen går startskottet för Vings nya reklamkoncept som ska framkalla den känsla vi alla känner igen: när man inte vill åka hem från semestern. Med igenkänning och humor, kryddat med semesterscener ska tre nya reklamfilmer – tillsammans med kreativt innehåll i digitala och sociala kanaler – skapa uppmärksamhet och få semestersugna svenskar att boka resor. Bakom det nya kampanjmanéret står svenska Perfect Fools och danska Robert/Boisen & Like-Minded i samarbete med Vings Inhouseavdelning.
Ving först ut att lansera direktcharter till Vlora i Albanien till sommaren18.12.2025 09:26:53 CET | Pressmeddelande
När portarna till en helt ny internationell flygplats i Albanien öppnas i vår, med Vlora Airport, blir Ving blir först ut i Norden att lansera direktcharter till den södra kusten av landet. Senast Ving erbjöd Albanien var till resmålet Saranda, men då med en längre transfer från grekiska Korfu. Nu erbjuds avgångar med det egna flygbolaget Sunclass Airlines direkt till Vlora med start den 3 juni och ett utökat program med fyra olika resmål.
Ving lanserar direktflyg till Krabi från Arlanda nästa vinter12.12.2025 09:35:26 CET | Pressmeddelande
Ving gör det nu enklare för svenska resenärer att uppleva Thailands mest älskade resmål. Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget Sunclass Airlines moderna Airbus A330-900neo. Destinationen finns sedan länge i Vings program, men senast direktflyg erbjöds var för närmare 20 år sedan.
Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande
Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.
Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
