Vinterns bästa hotell ligger på Teneriffa
2.6.2016 09:21:00 CEST | Ving AB | Pressmeddelande

Det är en tydlig trend att vi vill bo allt bättre när vi är på semester. Det visar även resultatet när vinterns 270 073 svar från Vings vinterresenärer sammanställts. Det är på Hotel Botanico, i Puerto de la Cruz på norra Teneriffa, som gästerna trivts allra bäst. Inte bara Vingresenärerna trivs på hotellet utan en rad världskändisar har också checkat in på det välrenommerade lyxhotellet genom åren.
Michael Jackson, Julio Iglesias, Ricky Martin, Bill och Hillary Clinton samt kungahusen från Spanien, Sverige, Thailand och Vings resenärer kan inte ha fel. Bättre semesterboende än på Hotel Botanico är svårt att hitta, i alla fall bland Vings drygt 500 hotell i vinterprogrammet.
–På semestern vill vi ha de bättre än hemma, lite snyggare badrum, sjystare utsikt och gärna ett rum med ”det lilla extra”. Vi vill ha något att berätta om när vi kommer hem och det har man verkligen efter en semester på Hotel Botanico. Bara det enorma Spa-området är en historia för sig, säger Magdalena Öhrn, informationschef på Ving.
Botanico är ett välkänt, klassiskt lyxhotell mitt emot botaniska trädgården i stadsdelen La Paz i Puerto de la Cruz. Hotellet tillhör gruppen "The Leading Hotels of the World" och är känt för sitt goda miljöarbete och har fått flera utmärkelser. Trädgården är lika vacker som enorm och i anslutning till trädgården ligger den stora SPA-avdelningen med bl.a. tre uppvärmda pooler, varav en inomhus, ett välutrustat gym, två jacuzzier, ångbastu, japansk bastu och bra utbud av kropps-, hälso- och skönhetsbehandlingar.
Hotellet erbjuder många aktiviteter och det finns en stor putting green med bunker och driving range, där klubbor och bollar ingår. Rummen håller hög standard och bl.a. erbjuds gästerna en kuddmeny vid ankomsten.
Topp-5: Vinterns bästa hotell enligt Vings gäster:
1.Hotel Botanico, Teneriffa 4,96
2.Porto Mare, Madeira 4,88
3.Porto Santa Maria, Madeira 4,85
4.Couples Negril, Jamaica 4,83
5.Radisson Blu Resort, Gran Canaria 4,83
Betygsskalan är femgradig och endast hotell med fler än 50 svarande gäster finns redovisade.
Läs mer om hotellet: http://www.ving.se/kanarieoarna/puerto-de-la-cruz/hotel-botanico
Prisexempel: Flyg t/r Stockholm – Teneriffa med avresa 18 oktober 2016. Boende en vecka på Hotel Botanico i dubbelrum, inklusive frukostbuffé. 11 275: -/person.
Önskas ytterligare information eller bilder, kontakta: Magdalena Öhrn, informationschef Ving, magdalena.ohrn@ving.se telefon 0709-513075.
Kontakter
Anna Hagbergtf. Informationschef
Tel:08-55513158anna.hagberg@ving.seBarbro HolmbergInformatör
Tel:08-55513023barbro.holmberg@ving.seCharlotte HallencreutzInformatör
Tel:08-55513202charlotte.hallencreutz@ving.seVings Pressjour
Vid akuta ärenden utanför kontorstid. Endast för journalister.
Bilder
Om
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Italienrusch hos Ving – nu gör klassikerna Rimini och Riccione comeback29.5.2026 10:26:01 CEST | Pressmeddelande
Det starka suget efter Italienresor får Ving att återlansera två klassiska semesterfavoriter: Rimini och Riccione. De tidigare charterikonerna gör nu comeback som paketresor med reguljärflyg och flexibla reslängder året runt – samtidigt som Ving även stärker sitt Italienprogram med nyheten Gardasjön. Bakgrunden är enökad efterfrågan på resor till Italien, där bokningarna hittills i maj har ökat med 76 procent jämfört med samma period i fjol.
Sunclass Airlines tar emot ännu en toppmodern Airbus A330-900neo21.5.2026 16:39:09 CEST | Pressmeddelande
Vings eget flygbolag Sunclass Airlines har tagit emot ännu en fabriksny Airbus A330-900neo. Flygplanet, med registreringen OY-VKR, övertogs från Airbus i Toulouse den 13 maj och anlände till Köpenhamn den 15 maj efter en omfattande leveransprocess med tekniska genomgångar, testflygningar, certifiering och nära samordning mellan Sunclass Airlines, Airbus, Rolls-Royce och Trafikstyrelsen. Det nya flygplanet kommer att utgå från baserna i Köpenhamn, Stockholm och Oslo och trafikera populära charterdestinationer i Medelhavet.
Ving lanserar nytt resekoncept: Mat- och vinresor5.5.2026 13:50:45 CEST | Pressmeddelande
Som ett helt nytt inslag i Vings växande utbud av gruppresor lanseras nu Mat- och vinresor – ett resekoncept där gastronomiska upplevelser, lokala smaker och social gemenskap står i centrum. Konceptet riktar sig både till par, vänner och till den som reser ensam men gärna gör det tillsammans med andra.
Nordic Leisure Travel Group delivers record revenue and sharply increased EBITDA31.3.2026 11:51:49 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group has delivered both record revenue of SEK 16,799 million and an EBITDA of SEK 953 million, representing an improvement of SEK 200 million compared with the previous year.
Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

