Ving AB

Vita stränder och turkosblått vatten gillas mest på Vings Instagram

Dela
Instagram blir allt mer populärt och där delas varje dag runt 40 miljoner bilder. Och vad lämpar sig mer att lägga upp än härliga strandbilder, från ett fjärran land, med turkosblått vatten? Det är också motivet som allra flest gillar och på Vings Instagramkonto är 13 av de 15 mest gillade bilderna under 2015 just en bild på en vacker strand med blått vatten. Även bilder på mat och dryck tar sig in på topp 15-listan.

Under 2015 delades i runda slängar nästan ofattbara 14 miljarder bilder på Instagram. Många lägger upp bilder varje dag men under en semester är det många som tycker att det är extra roligt att dela med sig av sina upplevelser. Att bilder på härliga stränder toppar listan över mest gillade bilder hos Ving är kanske därför inte så konstigt. Efter strandbilder är det mat och dryck och därefter bilder från exotiska utflykter, gärna med motiv från naturen, som är allra populärast.

På Vings Instagramkonto lägger vi upp drygt 1000 bilder per år och under fjolåret var det en bild från Maldiverna som allra flest gillade vilket jag verkligen förstår eftersom det är ett riktigt drömresmål. På vår instagramstafett #Jordenruntmedving får vi varje vecka följa en av våra medarbetare från något av våra resmål. Där får vi se bilder från både våra sol- och badresmål och våra storstadsresmål, säger Magdalena Öhrn, informationschef Ving.

Ving är den svenska researrangör som har flest följare både på Instagram (25 500) och på Facebook (250 000). Även på Twitter och Youtube är det många som följer Ving och maskotarna Lollo & Bernie är favoriter hos unga Youtube-tittare vilket närmare 11 miljoner visningar av Lollo & Bernies dansskola visar!

Titta gärna in på: 
https://www.instagram.com/vingresor/ 
https://www.facebook.com/vingresor 
https://www.youtube.com/user/Ving 
https://twitter.com/vingresor 
https://plus.google.com/+VingSverige 
https://www.linkedin.com/company/ving-sverige-ab 
https://www.pinterest.com/vingresor/

#Jordenruntmedving - Instagramstafetten 
https://www.instagram.com/explore/tags/jordenruntmedving/ 

Önskas ytterligare information eller bilder, kontakta: Magdalena Öhrn, informationschef Ving, magdalena.ohrn@ving.se , telefon 0709-513075.

Kontakter

Vings Pressjour

Vid akuta ärenden utanför kontorstid. Endast för journalister.

Tel:08-55513040

Bilder

Om

Ving AB
Ving AB
Rålambsvägen 17
10520 Stockholm

https://www.ving.se/

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Ving lanserar ny nordisk reklamkampanj: ”Semester du inte vill hem från”23.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande

På juldagen går startskottet för Vings nya reklamkoncept som ska framkalla den känsla vi alla känner igen: när man inte vill åka hem från semestern. Med igenkänning och humor, kryddat med semesterscener ska tre nya reklamfilmer – tillsammans med kreativt innehåll i digitala och sociala kanaler – skapa uppmärksamhet och få semestersugna svenskar att boka resor. Bakom det nya kampanjmanéret står svenska Perfect Fools och danska Robert/Boisen & Like-Minded i samarbete med Vings Inhouseavdelning.

Ving först ut att lansera direktcharter till Vlora i Albanien till sommaren18.12.2025 09:26:53 CET | Pressmeddelande

När portarna till en helt ny internationell flygplats i Albanien öppnas i vår, med Vlora Airport, blir Ving blir först ut i Norden att lansera direktcharter till den södra kusten av landet. Senast Ving erbjöd Albanien var till resmålet Saranda, men då med en längre transfer från grekiska Korfu. Nu erbjuds avgångar med det egna flygbolaget Sunclass Airlines direkt till Vlora med start den 3 juni och ett utökat program med fyra olika resmål.

Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande

Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.

Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande

Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye