Bookmark Förlag

NY KRITIKERROSAD BOK AV FÖRFATTAREN TILL ”LJUSET VI INTE SER”

Dela
Anthony Doerr är en av senare tids mest prisbelönta författare. Med Ljuset vi inte ser tog han hem flera av världens förnämsta utmärkelser och nominerades i Sverige till Årets bok. Nu släpper Bookmark förlag hans hyllade debutroman.

Grace är en roman om kärlek, förlust och hur långt rädslan kan driva en människa. Det är en lyrisk skildring av vad tiden gör med våra liv – och om naturens farliga men oemotståndliga krafter.

Enligt amerikanska kritiker är boken ett mästerverk – och fastän recensionsdatum ännu inte infallit har svenska recensenter redan uttryckt sig översvallande.

”Det känns hedrande att få ge ut en bok som så många blir så starkt berörda av”, säger Bookmarks förlagschef Claes Ericson.

Anthony Doerr förärades bland andra Pulitzerpriset, Andrew Carnegie Medal och Goodreads Choice Award för Ljuset vi inte ser. För Grace har han fått lovord såsom: ”En enastående litterär bedrift” av The Independent och ”Enastående!” av Times Literary Supplement.

Grace finns nu i butik. För översättning står Manni Kössler.

För mer information om boken, kontakta:

Anna Cecilia Weschke 
Bookmark Förlag
ac.weschke@bookmarkforlag.se
0708 738 238

Bookmark Förlag vänder sig till kräsna bokläsare. Vi fokuserar på unika och dramatiska titlar som är svåra att lägga ifrån sig.

Kontakter

Bilder

Dokument

Om

Bookmark Förlag
Bookmark Förlag
Kungsgatan 58
111 22 Stockholm

http://www.bookmarkforlag.se/

Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.

Följ Bookmark Förlag

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag

Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande

Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye