Bookmark Förlag

”EN AV ÅRHUNDRADETS BÄSTA BÖCKER”

Dela
Det växte ett träd i Brooklyn släpptes för första gången i USA 1943. Året därpå gjorde den succé som storfilm, och sedan dess har den även blivit TV-serie. Så sent som förra året låg boken 24 veckor på bästsäljarlistan i Norge. Nu ger Bookmark ut en moderniserad utgåva anpassad för läsare på 2000-talet.
"Det växte ett träd i Brooklyn" av Betty Smith. Boken har utnämnts till en av århundradets bästa böcker.

Det växte ett träd i Brooklyn är en gripande uppväxtskildring från Brooklyn, New York – på den tiden stadsdelen var en fattig förort där nyinvandrade européer, med olika språk och religion, skulle samsas på lika villkor.

Genom fängslande iakttagelser sätter den streetsmarta flickan Francie ord på livets hårda villkor på ett både underhållande och klokt sätt. Det är en unik tid och plats som skildras på ett sätt som känns betydelsefullt för våra egna liv.

Nyutgivningen kan jämföras med Hans Falladas böcker och Stoner. Berättelsen, som på många sätt påminner om Elena Ferrante-böckerna, bygger på författaren Betty Smiths eget liv, och är minst lika angelägen idag som när den skrevs för sjuttio år sedan.

Det växte ett träd i Brooklyn fortsätter att trollbinda läsare över generationerna. På de stora internationella läsarforumen har boken fått över 100 000 femstjärniga omdömen. New York Public Library har utnämnt boken till ”En av århundradets bästa böcker” och brittiska The Daily Telegraph beskriver den som ”En berättelse som kommer att förändra ditt liv.”

Det växte ett träd i Brooklyn släpps den 15 april. Översättning Eva Alexanderson.

Bookmark Förlag vänder sig till kräsna bokläsare. Vi fokuserar på unika och dramatiska titlar som är svåra att lägga ifrån sig.

 

Kontakter

Bilder

Dokument

Om

Bookmark Förlag
Bookmark Förlag
Kungsgatan 58
111 22 Stockholm

http://www.bookmarkforlag.se/

Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.

Följ Bookmark Förlag

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag

Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande

Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye