Kristoffersson Motorsport satsar på rally med Polo GTI R5
23.1.2018 16:26:25 CET | Volkswagen Personbilar | Pressmeddelande

− Den kommer vi att behålla och driva i egen regi, men så snart det finns tillgång på bilar är målet att även sälja R5-bilar, kommenterar stallchefen i KMS, Tommy Kristoffersson.
Kristoffersson Motorsport har under många år varit framgångsrika inom banracing och rallycross. Nu tar teamet alltså ett nytt historiskt kliv in i rallyvärlden. För KMS blir det också ännu ett kapitel att lägga till det varaktiga samarbetet med Volkswagen-koncernen.
− Vi har varit i VW Group sedan 1992, i olika konstellationer. Vi har alltid varit flexibla och anpassat oss efter marknaden och det här går helt i linje med Volkswagen Motorsports två egna huvudspår, Golf GTI TCR som vi lanserade i STCC förra året och nu Polo GTI R5. Målsättningen är att sköta rallysatsningen på samma sätt som vi har gjort med TCR för Skandinavien.
Kristoffersson Motorsport följer upp fjolårets återinträde i STCC, med ett utökat förtroende från Volkswagen.
− Vårt samarbete med KMS sträcker sig flera år bakåt i tiden. Teamet har alltid levererat mycket fina resultat och det blir spännande att följa deras satsning med Polo GTI R5 i rallyskogen, säger Sten Forsberg, chef för Volkswagen Sverige.
Det Arvika-baserade teamet stärker samtidigt sin egen profil.
− Sex stycken STCC-tävlingar är för lite för att vi ska kunna hålla oss med fast anställd personal. Vi behöver bredda för att kunna trygga verksamheten och behålla våra kompetenta mekaniker, säger Tommy Kristoffersson.
Den specifika kunskap som krävs för rally får man starthjälp med i och med att Even Management flyttar över två heltidsmekaniker och delar av sin verksamhet till lokalerna i Arvika.
Allt eftersom det norska management-bolagets förare fått fabrikskontrakt, senast Ole Christian Veiby, har behovet av en verkstadsdel i Kongsvinger minskat.
− När vi utökar är det mycket lägligt för oss att slå våra påsar ihop. Det blir synergieffekter och lättare överhuvudtaget med infrastrukturen, med fordonspark och annat.
Att Erik Veiby, Even Managements huvudägare, också äger hälften av KMS underlättar överflyttningen ytterligare.
Det dröjer dock till slutet av 2018 innan den första bilen levereras och att Kristoffersson Motorsport därmed kan sjösätta sin rallysatsning, men förberedelserna är redan i full gång.
− Vi har köpt en Skoda R5 för att tävla med och lära oss konceptet så att vi kan komma väl förberedda inför nästa år. Därmed följer vi samma mönster som Volkswagen Motorsport. De gjorde också ett testår med Skoda innan de lanserade sin Polo i WRC.
Bilen fungerar under 2018 också som ett komplement för Ole Christian Veiby med möjlighet till fler tävlingar än de VM-rallyn han är kontrakterad för.
− Dessutom håller vi på och färdigställer en rallyanpassad servicelastbil, berättar Tommy Kristoffersson och avslutar:
− Även om vi integrerar rutinerat manskap från Even Management blir rally en ny och spännande utmaning för KMS. Förhoppningsvis kan vi ta med oss något från både racing och rallycross in i den för oss nya disciplinen.
Nyckelord
Kontakter
Marcus ThomasfolkInformationschef
Tel:08-553 867 97 070-35 896 57marcus.thomasfolk@volkswagen.seBilder


Länkar
Om
År 2017 levererade Volkswagen 6 230 000 personbilar till kunder i över 150 länder. På den svenska marknaden inregistrerades under 2017 totalt 57 488 personbilar från Volkswagen vilket ger en marknadsandel på 15,2 procent. Volkswagens modeller täcker de flesta segment på bilmarknaden. Volkswagen är ledande importmärke i Sverige och marknadsför personbilsmodellerna up!, Polo, Golf, Golf Sportscombi, Golf Sportsvan, Beetle, Beetle Cabriolet, T-Roc, Tiguan, Tiguan Allspace, Touran, Passat, Passat Sportscombi, Arteon, Sharan, Caddy, Multivan, Touareg och Amarok.
Följ Volkswagen Personbilar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Personbilar
Säljstart för nya Volkswagen ID.3 Neo22.4.2026 15:56:22 CEST | Pressmeddelande
Nya ID.3 Neo kan nu beställas på den svenska marknaden, en vecka efter sin världspremiär. Det rekommenderade cirkapriset är från 409 900 kronor.
Världspremiär för Volkswagen ID.3 Neo: nytt namn, ny design, ny interiör, ny teknik15.4.2026 12:05:00 CEST | Pressmeddelande
Allt är nytt i ID.3 Neo. Efterträdaren till ID.3 firar sin världspremiär med ett nytt namn och har genomgått omfattande förbättringar och uppgraderingar.
Volkswagen i svenskt projekt som tar dubbelriktad laddning till verkligheten15.4.2026 09:00:07 CEST | Pressmeddelande
Flera av Volkswagen-koncernens elbilar är förberedda för dubbelriktad laddning. Nu tas nya steg för att möjliggöra för kunder att i praktiken utnyttja funktionen. Hyperaktuellt här i Sverige är det pilotprojekt som nyligen startats av företaget Energy Bank tillsammans med Vattenfall.
Sverigepremiär för Volkswagen Golf GTI EDITION 50 på Custom Motor Show25.3.2026 09:34:10 CET | Pressmeddelande
Golf GTI fyller 50 år 2026. Det vill Volkswagen fira tillsammans med besökarna på Custom Motor Show i Jönköping under påskhelgen. Direkt från fabriken i Wolfsburg visas den nya jubileumsmodellen Golf GTI EDITION 50 upp för svensk publik för första gången. Samtliga åtta generationer av Golf GTI kommer att dela monter på Nordens största mässa för entusiastbilar.
Nya Volkswagen ID. Cross – En förhandstitt på framtidens eldrivna kompakt-SUV16.3.2026 16:48:36 CET | Pressmeddelande
Volkswagens nya elbil ID. Cross lanseras på den svenska marknaden i slutet av 2026. Den femsitsiga kompakt-SUV:en riktar sig till kunder som vill njuta av förstklassig och prisvärd elektrisk mobilitet som är lämplig för vardagsbruk. ID. Cross har under de senaste veckorna synts i Amsterdam där medier har fått möjligheten att provköra kamouflerade förproduktionsbilar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
