Allt fler vill bo med egen pool - 5 av 10 rum med poolaccess redan bokade till sommaren
17.1.2018 11:48:00 CET | Ving AB | Pressmeddelande

OBC Cypern. Fotograf: Mathias Nero
- När vi idag utvecklar och bygger våra egna hotellkoncept finns allt som oftast rumsalternativ med egen pool med i kravspecifikationen. För många är det den ultimata lyxen att ha tillgång till pool från hotellterrassen och vi ser att dessa rumskategorier snabbt bokas upp. Vi är inne i mitten av januari och redan nu är hälften av dessa rum uppbokade till sommaren, på vissa hotell är till och med 8 av 10 slutsålda, säger Anna Hagberg, tf. informationschef Ving.
Ving har idag ett 80-tal hotell i sitt program med Swim Out, rum med direkt poolaccess. Vissa rum har en alldeles egen pool medan andra delar poolen med grannarna. Gemensamt är att man kan kliva direkt ner i poolen från sin terrass.
- Tidigare var det endast lyxhotell som erbjöd den här möjligheten men idag är det tillgängligt för betydligt fler hotellgäster. Det finns idag rum med poolaccess i de flesta hotellkategorier, från 3-vingade upp till 5-vingade lyxhotell på en mängd resmål världen över, fortsätter Anna Hagberg.
Vi hänger mer på rummet
Under året öppnar Ving två vuxenhotell med Swim Out-rum, Sunprime Pearl Beach på Kos samt Sunprime Tamala Beach i Gambia. På Vings familjekoncept, Sunwing Family Resorts samt O.B.C. by Sunwing har det också gjorts en satsning på större terrasser med loungemöbler och poolaccess där familjer umgås och gärna hänger med varandra.
Under 2016 och 2017 lanserades det bohemchica hotellkonceptet Casa Cook med två hotell på Rhodos respektive Kos. Alla rum på Rhodos har lyxiga lounger med poolaccess, medan det på Kos ingår i vissa av rummen. Med egen poolaccess blir den egna terrassen den naturliga platsen för sol- och badhäng för många hotellgäster.
Läs mer om våra Swim Out-hotell här.
Prisexempel: Avresa 20/8, 2018 från Arlanda till Cypern. Boende i en vecka på Ocean Beach Club – Cypern med del i enrumssvit COMPACT SUITE, terrass mot poolområdet med access till privat, delad pool. Från 32 998 kr.
För ytterligare information och högupplösta bilder, kontakta: Anna Hagberg, tf informationschef Ving, tel 0709-51 31 58, anna.hagberg@ving.se
Foton: Ocean Beach Club Cypern, fotograf Mathias Nero, Casa Cook Kos, fotograf Georg Roske.
Kontakter
Anna Hagbergtf. Informationschef
Tel:08-55513158anna.hagberg@ving.seBilder
Om
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Sunclass Airlines tar emot ännu en toppmodern Airbus A330-900neo21.5.2026 16:39:09 CEST | Pressmeddelande
Vings eget flygbolag Sunclass Airlines har tagit emot ännu en fabriksny Airbus A330-900neo. Flygplanet, med registreringen OY-VKR, övertogs från Airbus i Toulouse den 13 maj och anlände till Köpenhamn den 15 maj efter en omfattande leveransprocess med tekniska genomgångar, testflygningar, certifiering och nära samordning mellan Sunclass Airlines, Airbus, Rolls-Royce och Trafikstyrelsen. Det nya flygplanet kommer att utgå från baserna i Köpenhamn, Stockholm och Oslo och trafikera populära charterdestinationer i Medelhavet.
Ving lanserar nytt resekoncept: Mat- och vinresor5.5.2026 13:50:45 CEST | Pressmeddelande
Som ett helt nytt inslag i Vings växande utbud av gruppresor lanseras nu Mat- och vinresor – ett resekoncept där gastronomiska upplevelser, lokala smaker och social gemenskap står i centrum. Konceptet riktar sig både till par, vänner och till den som reser ensam men gärna gör det tillsammans med andra.
Nordic Leisure Travel Group delivers record revenue and sharply increased EBITDA31.3.2026 11:51:49 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group has delivered both record revenue of SEK 16,799 million and an EBITDA of SEK 953 million, representing an improvement of SEK 200 million compared with the previous year.
Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.
Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande
Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


