Bookmark Förlag

I dag släpps den första svenska boken om Pablo Escobar

Dela
Intresset för Pablo Escobar är större än någonsin förr. Däremot har det inte funnits någon svensk bok om den ökände kokainkartelledaren – förrän nu. Sällan har en sann historia känts så mycket som fiktion.

Killing Pablo Escobar – Jakten på världens mäktigaste brottsling skildrar intensivt och närgånget den colombianske drogkungen Pablo Escobars uppgång och fall. Genom intervjuer med soldater och politiker som var delaktiga i den sexton månader långa jakten som slutligen ledde till Escobars död, och sin insyn i topphemliga dokument, skapar Mark Bowden en gripande dokumentär berättelse. I ett personligt förord berättar dessutom Jonas ”El Choco” Andersson, den svenske drogsmugglaren som suttit i Bolivias mest ökända fängelse, om sin relation till Escobar. Boken är översatt av Jan Malmsjö.

 ”Netflix-serien Narcos har verkligen aktualiserat Pablo Escobars liv och död på nytt, och serien baseras till stor del på boken av Mark Bowden”, säger Bookmarks förlagschef Claes Ericson. ”Vi är mycket glada över att ge ut den i Sverige.”

Killing Pablo Escobar har utnämnts till bästa faktabok av Overseas Press Club, och hyllats till skyarna av internationell media. ”Ett mästerverk inom undersökande journalistik”, "En psykotisk safari” och ”Mäktigt skriven och bra research” är enbart några av presscitaten om boken. 

Den prisbelönte författaren och journalisten Mark Bowden är sedan tidigare känd för Black Hawk Down – förlagan till Ridley Scotts filmatisering – och Döda bin Ladin: Obamas hemliga krig.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Länkar

Om

Bookmark Förlag
Bookmark Förlag
Kungsgatan 58
111 22 Stockholm

http://www.bookmarkforlag.se/

Förlaget för kräsna bokälskare.

BOOKMARK FÖRLAG är ett av Sveriges yngsta och starkast växande allmänutgivande förlag. Vi fokuserar på unika och dramatiska titlar som är svåra att lägga ifrån sig, och har såväl svenska som utländska författarskap. 

Följ Bookmark Förlag

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag

Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande

Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye