Ving AB

Sommarens populäraste kryssningar hos Ving

Dela
Att åka ut på en kryssning var fram tills för några år sedan ganska få förunnat. I takt med att kryssningsfartygen blir fler har priserna sjunkit och numera är kryssning ett alternativ till de klassiska semesterformerna. Hos Ving är det främst en kryssning i västra Medelhavet som lockar och allra helst vill man bo i en balkonghytt ombord på ett stort fartyg.

Symphony of the Seas

Glöm alla fördomar om blåhåriga tanter och skyhöga priser. Numera är det barnfamiljer, unga par och äventyrssökande resenärer ombord på de stora fartygen. Symphony of the Seas som har sin jungfrutur i april 2018 kommer att bli världens största fartyg och även ett av de mest högteknologiska.  

- Symphony of the Seas är ett av de populäraste fartygen i Vings utbud till sommaren och jag är inte förvånad. Där finns vattenland, rutschbana, klätterväggar, linbana, surfsimulator. Högklassig underhållning och fantastisk mat. Kryssningsindustrin har verkligen tagit upplevelserna ombord till en helt ny nivå, säger Anna Hagberg, tf. informationschef på Ving.

Vings erbjuder kryssningar i Medelhavet, Karibien, Indiska Oceanen, Persiska viken, Hawaii och i norra Europa. Under sommaren är det västra Medelhavet som lockar allra flest och då en kryssning som avgår från Barcelona. Den vanligaste rutten är Barcelona – Palma – Marseille – La Spezia – Rom – Neapel – Barcelona.

- Precis som på våra hotell är det de finaste rummen som går först. Balkonghytt är allra populärast och det beställer närmare 60 procent av våra kryssningsresenärer. Rutten i västra Medelhavet är underbar. Tänk att under samma resa få uppleva La Sagrada Familia, Florens, Pisa, Colosseum och Pompeji, säger Anna Hagberg, tf. informationschef på Ving.

Prisexempel:
Flyg t/r Stockholm – Barcelona. Övernattning på hotell Petit Palace Museum en natt och sedan en veckas kryssning med Symphony of the Seas. Avresa 6 april 2018. Pris 14 309: -/person inklusive helpension, boende i balkonghytt mot havet samt aktiviteter och underhållning enligt program.

För ytterligare information eller högupplösta bilder, kontakta:
Anna Hagberg, tf. informationschef Ving, tel 0709-513158, anna.hagberg@ving.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Ving AB
Ving AB
Rålambsvägen 17
10520 Stockholm

https://www.ving.se/

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Ving först ut att lansera direktcharter till Vlora i Albanien till sommaren18.12.2025 09:26:53 CET | Pressmeddelande

När portarna till en helt ny internationell flygplats i Albanien öppnas i vår, med Vlora Airport, blir Ving blir först ut i Norden att lansera direktcharter till den södra kusten av landet. Senast Ving erbjöd Albanien var till resmålet Saranda, men då med en längre transfer från grekiska Korfu. Nu erbjuds avgångar med det egna flygbolaget Sunclass Airlines direkt till Vlora med start den 3 juni och ett utökat program med fyra olika resmål.

Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande

Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.

Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande

Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.

Ving utökar charterprogrammet från Kalmar– Cypern ny destination26.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Trycket på resebokningarna bland smålänningarna är stort just nu. Vinterns avgångar med Ving till Gran Canaria från Kalmar Airport är redan bokade till 75 procent. Likaså är det många som redan nu försäkrar sig om en sommarresa. Vings senaste statistik visar att antalet inbokade resenärer till sommaren har ökat med hela 54 procent jämfört med samma tid förra året. Nu utökar därför charterarrangören utbudet med fyra avgångar till en helt ny destination – Cypern.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye