Jennie Hammar lanserar glasögonserie för Specsavers

Jennie Hammar, frilansjournalisten som andas och älskar LA, har med sin stil bidragit till att göra glasögon till en nödvändig accessoar i varje garderob. Nu lanserar hon en helt unik serie av glasögon för Specsavers genom kollektionen Jennies Val. En stilren mix av både designerbågar och andra glasögon som passar till allt från vardag och strandliv till jobb och fest.
Glasögonserien Jennies val är resultatet av ett exklusivt samarbete mellan Jennie Hammar och Specsavers, där Jennie har satt ihop sina favoriter och stiltips för alla som vill bygga upp sin egen glasögongarderob.
-Jag bär själv glasögon – med stolthet! För mig är det en självklar accessoar som jag har på mig varje dag. Jag tycker inte att glasögon är något man ”måste ha”, utan snarare något man vill ha. Därför passar samarbetet med Specsavers mig utmärkt, säger Jennie Hammar.
Glasögon som syns
Glasögonserien Jennies Val består av åtta utvalda glasögon, med bågar från varumärken som Cheap Monday, Tommy Hilfiger, Love Moschino, Bruuns Bazar och Specsavers egna bågar. Kollektionen kommer att finnas i alla Specsavers 113 butiker från och med den 30 juni.
-Överlag tycker jag att man ska lyfta fram glasögonen. De ska synas. Det förstärker ens personlighet. I serien jag nu lanserar finns det bågar för alla tillfällen, de flesta är tydliga och väl tilltagna i storlek, säger Jennie Hammar.
En naturlig accessoar i varje garderob
Inför sommaren avspeglar sig jeanstrenden även i glasögonmodet. Runda glasögon och plastbågar är tydliga trender. Accessoarer är en viktig del för att få ihop en hel look, och glasögon är en viktig del för att sätta stilen.
-Vi ser glasögon som en naturlig accessoar i varje garderob, En detalj som lätt kan bytas ut och förändra stil efter humör, tillfälle och säsong. Specsavers filosofi är också att det ska finnas glasögon för alla, och det tycker jag kommer fram i Jennies val av bågar. Stilsäkert och tillgängligt, säger Marita Bertilson, Sverigechef för Specsavers.
-Till vardag tycker jag att man ska ha en båge som passar till det mesta och som man känner sig bekväm i. Men till fest får man gärna klä upp glasögonen lite. Inte överösa med andra accessoarer, örhängen och halsband, utan låta bågen tala för sig själv. Tillsammans med ett snyggt läppstift, säger Jennie Hammar.
Under det kommande året kommer Jennie Hammar också vid olika tillfällen att inspirera kring glasögon som accessoar i sin blogg och på sitt Instagramkonto.
Ta del av hela glasögonserien och stiltips från Jennie på:
http://www.specsavers.se/jennies-val
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Ingela Schönning Head of PR, Specsavers Sverige
Mobil: +46 (0)761 10 97 36, e-post: ingela.schonning@specsavers.com
För produktlån, högupplösta bilder och produktinformation,, vänligen kontakta:
William Varnlid, Polhem PR,
Telefon 08 20 32 28, e-post: william@polhem.com
Kontakter
Ulrika HultgrenPR-chef
Tel:+46 727 47 17 58ulrika.hultgren@specsavers.comBilder

Dokument
Om
Välkommen till Specsavers
Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 2000 butiker med cirka 40 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Nya Zeeland, Australien och Kanada. Specsavers etablerade sig i Sverige 2004 och har idag 121 butiker över hela landet.
Följ Specsavers Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB
Försämrat mörkerseende - var fjärde 50-plussare undviker att köra bil i mörker1.12.2025 08:43:26 CET | Pressmeddelande
Fler än hälften av alla svenskar över 50 år upplever försämrat mörkerseende, och mer än var fjärde undviker att köra bil i mörker på grund av synproblem. Samtidigt känner hela 66 procent inte till att det finns effektiv hjälp att få. Det visar en ny YouGov-undersökning gjord på uppdrag av optikkedjan Specsavers
Specsavers rankad som en av världens bästa arbetsplatser14.11.2025 12:49:44 CET | Pressmeddelande
Optikkedjan Specsavers finns återigen med på den globala listan World’s Best Workplaces™, som rankar de företag i världen där medarbetarna trivs allra bäst. I årets ranking placerar sig Specsavers på 12:e plats på Topp 25-listan – baserat på över nio miljoner enkätsvar från 25 miljoner medarbetare världen över.
Nära 1 400 fick hjälp – Specsavers genomförde Ge Syn i Tanzania29.10.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Närmare 1 400 personer i Tanzania har i höst fått glasögon och solglasögon tack vare Specsavers projekt Ge Syn. Under fem dagar genomfördes syntester i ett så kallat Eye Camp, där totalt 2 700 glasögon och solglasögon delades ut.
Färgade halloweenlinser kan orsaka ögonskador23.10.2025 08:30:58 CEST | Pressmeddelande
Färgade partylinser har blivit ett populärt inslag i utklädnader när vi firar halloween – men baksidan av trenden är risken för allvarliga ögoninfektioner. Den goda nyheten: med några enkla åtgärder kan du behålla både halloweenlooken och friska ögon.
World Sight Day påminner om ögonhälsans betydelse7.10.2025 11:12:49 CEST | Pressmeddelande
Den 9 oktober infaller World Sight Day, en global dag för ögonhälsa. Forskning visar att mer än hälften av alla 70-åringar med glaukom i Sverige inte har fått diagnosen – trots att tidiga synfältsförluster är ett av de första tecknen på sjukdomen. – Att satsa på ögonhälsa är en jämlikhetsfråga – alla ska ha möjlighet att bevara sin syn, säger Niklas Mattsson, ordförande i Synskadades Riksförbund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
