Specsavers erbjuder digital ögonmätning
25.2.2016 09:00:00 CET | Specsavers Sweden AB | Pressmeddelande

Som första optikkedja i Sverige erbjuder nu Specsavers en avancerad digital ögonmätning i alla sina 112 butiker. Optikern använder sig av surfplattor och en applikation med virtuell mätning som ger ett snabbt och exakt mått. Resultatet är en perfekt passform på glasögonen och mer precision på glasen än vad som tidigare varit möjligt.
Specsavers arbetar kontinuerligt med innovation och fortsätter att utveckla sina synundersökningar. Sedan tidigare erbjuder optikkedjan tjänsten ”KomplettSyn” där en ögonbottenfotografering ingår i den vanliga synundersökningen. Med hjälp av den kan optikern upptäcka tidiga spår av sjukdomar som gula fläcken, grön starr samt diabetes och högt blodtryck. Nu kompletterar Specsavers sitt erbjudande med en ny teknik som säkerställer att kunden får det bästa glaset i sina bågar baserat på individens synfel men även andra faktorer som livsstil och personliga behov.
-Med hjälp av det här verktyget kan vi erbjuda ännu bättre service till våra kunder Det är ett stort genombrott inom optikbranschen och jag tror att flera av våra konkurrenter kommer att följa efter oss inom den närmsta framtiden, säger optiker Stefan Jernberg på Specsavers
Så här går det till
Efter att en synundersökning genomförts och kunden valt ut vilka bågar han eller hon vill ha gör optikern ytterligare en mätning för att se var i glaset ögonen är belägna. Det här har tidigare skett manuellt men nu kommer Specsavers optiker att använda surfplattor med en helt ny mjukvara och bildhanteringsprogram. Optikern fotograferar kunden med surfplattan när han eller hon bär den önskade bågen. Surfplattan ger därefter 14 viktiga mätpunkter som bland annat inkluderar distansen mellan pupillerna, höjd och passform. De skapar en precis kartläggning av hur glasögonlinsen ska slipas och formas.
Den nya digitala mätningen utförs nu i Specsavers alla 112 butiker.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Stefan Jernberg, Specsavers Mobil: +46 767 885501 Email: stefan.jernberg@specsavers.com
Kontakter
Ulrika HultgrenPR-chef
Tel:+46 727 47 17 58ulrika.hultgren@specsavers.comBilder
Om
Välkommen till Specsavers
Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 2000 butiker med cirka 40 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Nya Zeeland, Australien och Kanada. Specsavers etablerade sig i Sverige 2004 och har idag 121 butiker över hela landet.
Följ Specsavers Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB
Specsavers bland Sveriges tre bästa arbetsplatser24.4.2026 07:18:39 CEST | Pressmeddelande
Specsavers är en av Sveriges tre bästa arbetsplatser 2026 enligt Great Place to Work. Rankingen bygger på världens största medarbetarundersökning och visar hur medarbetare upplever tillit, ledarskap och arbetsmiljö.
Fyra av tio kvinnor kopplar inte klimakteriet till torra ögon17.3.2026 08:39:03 CET | Pressmeddelande
Mer än varannan kvinna mellan 45 och 64 år har upplevt torra eller irriterade ögon. Samtidigt uppger fyra av tio att de inte känner till att besvären kan ha samband med hormonella förändringar i klimakteriet. Det visar en undersökning från Verian, genomförd på uppdrag av Specsavers och presenterad i en rapport om kvinnors ögonhälsa.
Marita Bertilson vinner Årets VD23.2.2026 11:13:18 CET | Pressmeddelande
Marita Bertilson, vd för Specsavers Sverige, har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets VD – Tillit & Medarbetarengagemang” vid Årets VD 2025 på Kistamässan i Stockholm.
Specsavers vd Marita Bertilson finalist till Årets VD 202527.1.2026 11:08:08 CET | Pressmeddelande
Specsavers Sveriges vd Marita Bertilson har utsetts till finalist i Årets VD 2025 – en utmärkelse som lyfter fram vd:ar som kombinerar affärsmässig framgång med värderingsdrivet, modigt och långsiktigt hållbart ledarskap. Priset delas ut på Kistamässan i Stockholm den 18 februari 2026.
Försämrat mörkerseende - var fjärde 50-plussare undviker att köra bil i mörker1.12.2025 08:43:26 CET | Pressmeddelande
Fler än hälften av alla svenskar över 50 år upplever försämrat mörkerseende, och mer än var fjärde undviker att köra bil i mörker på grund av synproblem. Samtidigt känner hela 66 procent inte till att det finns effektiv hjälp att få. Det visar en ny YouGov-undersökning gjord på uppdrag av optikkedjan Specsavers
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

