PRO: PPM bör avskaffas
26.9.2016 14:16:00 CEST | PRO-Pensionärernas Riksorganisation | Pressmeddelande
Idag har utredningen med uppdraget att förbättra systemet som reglerar premiepensionen lämnat sitt förslag till finansmarknadsminstern. PPM-valet ska göras enklare och spararna mer aktiva.
-PRO vill avskaffa premiepensionssystemet, det är tydligt uttalat av våra medlemmar. Utredningen borde även ha fått uppdraget att analysera vilka konsekvenser det skulle få för dagens pensionärer om avgifterna istället fördes över till inkomstpensionen, säger Christina Tallberg, ordförande PRO.
Det är ca 40 miljarder som betalas in i avgifter till premiepensionen varje år. Pengar som skulle kunna stärka inkomstpensionssystemet och förhindra att bromsen slår till igen och sänker pensionerna.
-Många av dagens pensionärer har väldigt låga pensioner och de har dessutom fått en sänkning av pensionen tre gånger sedan 2009 på grund av bromsen. Det är ett stort problem, som politikerna borde ta tag i, säger Christina Tallberg.
De nya reglerna för premiepensionen föreslås träda i kraft den 1 juli 2017
Kontakter
Malin WennbergPressansvarig PRO
Tel:072-227 90 30Dokument
Om
PRO, Pensionärernas Riksorganisation, är Sveriges största pensionärsorganisation med föreningar runt om i hela landet.
Följ PRO-Pensionärernas Riksorganisation
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PRO-Pensionärernas Riksorganisation
Svenskarna något mer nöjda med pensionerna – PRO varnar för fortsatt låg tillit24.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Missnöjet med det svenska pensionssystemet har minskat de senaste åren. Det visar en ny rapport av statsvetarprofessor Maria Oskarson, framtagen på uppdrag av Pensionärernas riksorganisation, PRO. För första gången sedan mätningarna startade 2004 är andelen nöjda något större än andelen missnöjda – men fortfarande är det bara en dryg tredjedel av befolkningen som uppger att de är nöjda med pensionssystemet.
Lidl och Willys billigast i PRO:s prisundersökning 202522.1.2026 06:52:00 CET | Pressmeddelande
PRO:s årliga prisundersökning visar att Lidl och Willys är de billigaste butikskedjorna i Sverige. Trots att prisökningarna har bromsat in ligger matpriserna fortsatt på en hög nivå. Fler butiker än tidigare har kunnat granskas.
PRO sågar finansieringen av regeringens kulturkanon7.1.2026 13:21:14 CET | Pressmeddelande
PRO har lämnat sitt remissvar på betänkandet En kulturkanon för Sverige. Sveriges största pensionärsorganisation har inget emot en kulturkanon, men totalsågar förslaget att en stiftelse ska bildas med pengar som i dag tillhör Allmänna arvsfonden.
Budgetpropositionen: PRO vill bidra till att momssänkningen på mat slår igenom fullt ut22.9.2025 09:07:30 CEST | Pressmeddelande
I dag har regeringens budgetproposition presenterats. Ett förstärkt högkostnadsskydd för äldre i tandvården får tummen upp av PRO:s ordförande Åsa Lindestam. PRO vill också bidra till billigare livsmedel genom att en sänkt moms verkligen slår igenom i butikerna.
Äntligen en gas i pensionssystemet! Men varför inte börja direkt?26.8.2025 11:20:44 CEST | Pressmeddelande
I dag har regeringens pensionsgrupp tillkännagett att ”gasen i pensionssystemet” ska införas. Därmed hörsammar de åtta partierna i gruppen ett av PRO:s krav för högre allmän pension. Men djävulen bor i detaljerna: Pensionsgruppens förslag innebär ingen tydlig pensionsökning på kort sikt. Det är synd, tycker PRO.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
