Nya större betonglejon placerades ut på Drottninggatan
22.3.2018 10:05:55 CET | Stockholms stad | Pressmeddelande

Dessa tyngre betonglejon har tagits fram för att kunna stå emot större krafter samtidigt som de ska passa in i gatumiljön. De ska användas för att begränsa framkomligheten och därmed höja säkerheten på Drottninggatan.
De fyra första större lejonen placerades ut på Drottninggatan natten till torsdag den 22 mars. Totalt har 20 större lejon beställts.
De nya lejonen väger cirka fyra ton, jämfört med de vanliga som väger cirka 900 kilo. De större lejonen har en mankhöjd på cirka en meter. Lejonen är designade av konstnären Anders Årfelt och har gjutits på Gotland.
– Vi fick i uppdrag att ta fram större lejon för att ha bättre hinder i syfte att försvåra en passage av ett tyngre fordon, säger Elisabeth Rosenquist Saidac, stadsträdgårdsmästare i Stockholms stad.
– Vi är jättenöjda med slutresultatet. Det här är en större variant av de lejon vi redan har. Det här är ett lite myndigare lejon som verkligen kommer att passa i vår gatumiljö, säger Elisabeth.
Mer information:
Erik Söderberg, pressansvarig, trafikkontoret, Stockholms stad;
08-508 262 82, erik.soderberg@stockholm.se
Nyckelord
Kontakter
TrafikkontoretErik Söderberg, pressansvarig
Trafikkontoret ansvarar för bland annat framkomlighet, trafiksäkerhet, städning, snöröjning, klottersanering, parkering och belysning. Dessutom utvecklar trafikkontoret attraktiva offentliga miljöer genom exempelvis blommor och träd samt hanterar tillstånd för olika typer av markupplåtelser och evenemang.
Bilder
Länkar
Om
I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Vi är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Hon blir ny rektor på Skanskvarnsskolan8.5.2026 10:35:36 CEST | Nyheter
Alexandra Panagiotidou blir ny rektor på Skanskvarnsskolan i Årsta. Hon drivs av att kunna göra skillnad för både elever och medarbetare. Siktet är inställt på att skapa en miljö där alla kan trivas och utvecklas.
Start för bygget av ny hall på Enskede idrottsplats8.5.2026 09:52:59 CEST | Pressmeddelande
Byggstängslet är uppe och utvecklingen av Enskede idrottsplats är igång. Onsdagen den 6 maj tog politiker, förvaltningar och föreningar ett symboliskt första spadtag för den nya friidrotts- och fotbollshallen, som beräknas stå klar under 2028.
Nu byggs ny idrottshall och studentbostäder i Slakthusområdet7.5.2026 15:01:19 CEST | Pressmeddelande
Stockholms stad tillsammans med byggaktören K2A Knaust & Andersson Fastigheter tog på tisdagen 5 maj det första symboliska spadtaget för den nya idrottshallen Slakthushallen och två kvarter med student- och forskarbostäder i Slakthusområdet.
Laxsläppet i Stockholms ström 20267.5.2026 09:50:43 CEST | Pressinbjudan
Tisdagen den 12 maj med start klockan 12.30 är det dags för det årliga laxsläppet i Stockholms ström. Stockholms stad och fastighetsbolaget Heba sätter gemensamt ut havsöring i Stockholms stads vatten. Laxsläppet sker vid kajen på Strömgatan. Välkomna!
De prisas som årets yrkeslärare i Stockholmsregionen 20267.5.2026 08:52:25 CEST | Pressmeddelande
Åsa Carlson, finsnickerilärare på S:t Eriks gymnasium och Ashraf Hamadi, datortekniklärare på Thorildsplans gymnasium, har utsetts till Stockholmsregionens bästa yrkeslärare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

