Nu är inspelningen av Film i Västs samproduktion SUNE VS. SUNE igång i Västra Götalandsregionen

ollen som Rudolf, pappan i familjen, görs av Fredrik Hallgren – som kanske mest är bekant för biopubliken för sin roll i SVT-succén Bonusfamiljen, där han spelar den frånskilde Martin. Sunes och Håkans mamma Karin spelas av Sissela Benn, vars alter ego Filippa Bark bland annat gjort succé i Melodifestivalsammanhang. Sune spelas av 10-årige Elis Gerdt och lillebror Håkan av 6-årige Baxter Renman. Och storasyster Anna görs av Tea Stjärne, kanske främst bekant från Tjuvarnas Jul.
– Vi ser det här som en nystart som utvecklar temat, men ändå står med fötterna fast förankrade i Sunes universum, säger Linus Stöhr Torell, en av filmens producenter. Den nya familjen känns jättespännande för oss – Fredrik och Sissela tillför helt nya element till filmserien och vi har på alla sätt träffat guld med våra barnskådespelare. De känns verkligen som att de klivit rakt ut ur Sören och Anders böcker och är till och med över förväntan fantastiska.
Sune vs. Sune regisseras av Jon Holmberg och produceras av Linus Stöhr Torell och Malin Söderlund.
Filmen är en samproduktion mellan Unlimited Stories, Film i Väst, SVT, Nouvago Capital, med stöd av SFI . Filmen distribueras av Nordisk Film.
Sune vs. Sune har planerad svensk biopremiär julen 2018.
Nyckelord
Kontakter
Ulrika Grönérus MobilePress & Media Relations
Tel:+46(0)708-64 37 36ulrika.gronerus@filmivast.seBilder
Om
Film i Väst är en av Europas ledande regionala filmfonder och en av Nordens största och viktigaste finansiärer av film- och tv-drama. Sedan starten 1992 har Film i Väst samproducerat mer än 1000 filmer och tv-drama.
Följ Film i Väst
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Film i Väst
Mikael Marcimain regisserar Linn Ullmans hyllade roman för SVT28.1.2025 16:12:30 CET | Pressmeddelande
Nu blir Linn Ullmanns hyllade familjehistoria Det dyrbara en storslagen tv-serie i sex avsnitt på SVT. Serien regisseras av Mikael Marcimain (Händelser vid vatten, Jakten på en mördare). Produktionen genomförs av Miso Film i samproduktion med SVT, Film i Väst och flera nordeuropeiska public service-bolag. Serien förväntas ha premiär på SVT och SVT Play hösten 2026.
Tre Oscarnomineringar för Film i Västs samproduktioner23.1.2025 15:18:29 CET | Pressmeddelande
Göteborgsinspelade Flickan med nålen av Magnus von Horn har i dag Oscarnominerats i kategorin International Feature Film. Dessutom har Sebastian Stan nominerats för Bästa manliga huvudroll och Jeremy Strong för Bästa manliga biroll i Ali Abbasis film om den unge Donald Trump, The Apprentice. Båda är samproducerade med Film i Väst.
Åtta Guldbaggar för Film i Västs samproduktioner13.1.2025 22:52:57 CET | Pressmeddelande
Vid kvällens Guldbaggegala på Cirkus i Stockholm vann Film i Västs samproduktioner åtta Guldbaggar. Samproduktionerna var nominerade i 15 av 19 kategorier. Den svenska torpeden av Frida Kempff blev en stor vinnare med fyra Guldbaggar liksom Ernst De Geers Hypnosen med tre.
Stjärntätt i Joachim Triers nya film som spelas in i Strömstad16.8.2024 07:30:57 CEST | Pressmeddelande
Stellan Skarsgård gör sällskap med norska Cannes-vinnaren Renate Reinsve, amerikanska Elle Fanning och norska Inga Ibsdotter Lilleaas i norske regissören Joachim Triers nya film, Sentimental Value. Trier blev dubbelt Oscarnominerad för sin film Världens värsta människa. Filmen är producerad av Mer Film och Eye Eye Pictures i samproduktion med bland andra Göteborgsbolaget Zentropa Sweden, Lizette Jonjic, och Film i Väst. Den spelas delvis in i Strömstad. VP Nordic bidrar med Virtual Production.
Fem samproduktioner på filmfestivalen i Venedig23.7.2024 13:22:40 CEST | Pressmeddelande
När filmfestivalen i Venedig invigs den 28 augusti finns fem av Film i Västs samproduktioner representerade. Världspremiär blir det för Göran Hugo Olssons dokumentär Israel Palestina på svensk TV 1958-1989 producerad av Göteborgsbolaget Story samt Thomas Vinterbergs dramaserie Familier som vores, inspelad i Västra Götaland. I tävlingssektionen Orizzonti är de internationella samproduktionerna Quiet Life av Alexandros Avranas och kortfilmen O av Rúnar Rúnarsson uttagna. I Giornati degli Autori tävlar Basileia av Isabella Torre.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum