AMATÖRER och LEMONADE till Tribeca Film Festival

18-29 april pågår Tribeca Film Festival i USA. Två av Film i Västs samproduktioner visas där i tävlingssektionen International Narrative Competition: Gabriela Pichlers Amatörer och Ioana Uricarus Lemonade.
Gabriela Pichlers Amatörer fick öppna Göteborg Film Festival i år. Dessutom vann den Dragon Award Best Nordic Film. Gabriela Pichler har skrivit manus tillsammans med Jonas Hassen Khemiri. Filmen utspelas i det lilla samhället Lafors. ”Välkommen till Lafors. Ett svenskt brukssamhälle i desperat behov av nystart. En gnista hopp tänds när en tysk lågpriskedja överväger att etablera sig på orten. 500 nya jobb skulle förändra allt! Musse på kommunen får äran att göra reklamfilmen som ska sälja in Lafors. Men Aida och Dana tar upp fighten och riktar sina mobiler och selfiesticks mot alla som inte får vara med. Kampen om vem som har rätt att berätta Lafors historia har börjat.” Filmen är producerad av Anna-Maria Kantarius på Garagefilm International. Filmen är inspelad i Västra Götalandsregionen.
Ioana Uricarus Lemonade handlar om Mara, en ung rumänsk kvinna, har just flyttat till USA med sin nioårige son Dragos och gift sig med Daniel, en amerikan som hon mött för några månader sedan. Filmen följer henne under en rad genom en rad betecknande händelser, från problemen med barnvakt, hennes oplanerade och obekväma möten med en anställd på amerikanska immigrationsmyndigheten till uppträdandet med en polisman för att hon lämnat sin pojke på motellrummet eller problemen på banken när hon tillsammans med sin man ansöker om ett lån.
Filmen hade premiär under Berlins Film Festival 2018 i Panoramasektionen där den nominerades till Bästa debutfilm och Panorama Audicence Award.
Regi: Ioana Uricaru. Manus: Ioana Uricaru, Tatiana Ionascu. Produktion: A Mobra Films, Peripheria, 42Film, Filmgate Films, Film i Väst. Producenter: Cristian Mungiu, Yanick Létourneau, Eike Goreczka, Christoph Kukula, Sean Wheelan, Anthony Muir.
Nyckelord
Kontakter
Ulrika Grönérus MobilePress & Media Relations
Tel:+46(0)708-64 37 36ulrika.gronerus@filmivast.seBilder
Om
Film i Väst är en av Europas ledande regionala filmfonder och en av Nordens största och viktigaste finansiärer av film- och tv-drama. Sedan starten 1992 har Film i Väst samproducerat mer än 1000 filmer och tv-drama.
Följ Film i Väst
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Film i Väst
Tre samproduktioner tävlar om Guldpalmen i Cannes10.4.2025 12:07:54 CEST | Pressmeddelande
Tarik Salehs Eagles of the Republic, Joachim Triers Sentimental Value och Oliver Hermanus The History of Sound är uttagna i huvudtävlan vid filmfestivalen i Cannes, där de slåss om den åtråvärda Guldpalmen. Tarik Saleh och Joachim Trier har tidigare prisats i huvudtävlan i Cannes och Oliver Hermanus var dubbelt Oscarnominerad för sin film Living. Filmerna är samproducerade med Film i Väst.
Mikael Marcimain regisserar Linn Ullmans hyllade roman för SVT28.1.2025 16:12:30 CET | Pressmeddelande
Nu blir Linn Ullmanns hyllade familjehistoria Det dyrbara en storslagen tv-serie i sex avsnitt på SVT. Serien regisseras av Mikael Marcimain (Händelser vid vatten, Jakten på en mördare). Produktionen genomförs av Miso Film i samproduktion med SVT, Film i Väst och flera nordeuropeiska public service-bolag. Serien förväntas ha premiär på SVT och SVT Play hösten 2026.
Tre Oscarnomineringar för Film i Västs samproduktioner23.1.2025 15:18:29 CET | Pressmeddelande
Göteborgsinspelade Flickan med nålen av Magnus von Horn har i dag Oscarnominerats i kategorin International Feature Film. Dessutom har Sebastian Stan nominerats för Bästa manliga huvudroll och Jeremy Strong för Bästa manliga biroll i Ali Abbasis film om den unge Donald Trump, The Apprentice. Båda är samproducerade med Film i Väst.
Åtta Guldbaggar för Film i Västs samproduktioner13.1.2025 22:52:57 CET | Pressmeddelande
Vid kvällens Guldbaggegala på Cirkus i Stockholm vann Film i Västs samproduktioner åtta Guldbaggar. Samproduktionerna var nominerade i 15 av 19 kategorier. Den svenska torpeden av Frida Kempff blev en stor vinnare med fyra Guldbaggar liksom Ernst De Geers Hypnosen med tre.
Stjärntätt i Joachim Triers nya film som spelas in i Strömstad16.8.2024 07:30:57 CEST | Pressmeddelande
Stellan Skarsgård gör sällskap med norska Cannes-vinnaren Renate Reinsve, amerikanska Elle Fanning och norska Inga Ibsdotter Lilleaas i norske regissören Joachim Triers nya film, Sentimental Value. Trier blev dubbelt Oscarnominerad för sin film Världens värsta människa. Filmen är producerad av Mer Film och Eye Eye Pictures i samproduktion med bland andra Göteborgsbolaget Zentropa Sweden, Lizette Jonjic, och Film i Väst. Den spelas delvis in i Strömstad. VP Nordic bidrar med Virtual Production.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum