GO WEST! Film i Väst till Oscarsgalan

Ruben Östlund har sedan The Square vann en Palme d’Or i Cannes i maj 2017 lagt världen för sina fötter. Filmen har visats vid en lång rad festivaler, bland andra Toronto och San Sebastian. Den har sålts för biografvisning på alla kontinenter. Filmen har varit nominerad till en Golden Globe och brittiska filmpriset British Independent Film Awards och franska César. Vid European Film Awards vann teamet bakom The Square samtliga sex priser som den nominerats till (här kan du se hela listan: www.imdb.com).
På plats i Los Angeles kommer vi att tillsammans med Svenska Filminstitutet hålla en presskonferens med Ruben Östlund och filmens producent Erik Hemmendorff från Plattform produktion. På galadagen ordnar vi tillsammans med svenska konsulatet och ambassaden samt Handelskammaren ett Swedish Viewing Event på ett hotell mitt emot den byggnad där själva galan hålls med specialinbjudna gäster.
Oscarsgalan är ett gyllene tillfälle att lyfta fram Västra Götalandsregionen – Skandinaviens främsta filmregion – för skandinaviska och övriga internationella media och filmbransch. Det här är åttonde gången sedan 2011 som en av Film i Västs samproduktioner Oscarsnomineras (2011 vann Susanne Bier med Hämnden).
Ruben Östlund är också en av de svenska regissörer som Film i Väst har haft längst samarbete med. Här kan du läsa mer om det. Och här.
Vill du följa oss under galan rekommenderar jag att du gillar vår sida på Facebook, Instagram, Twitter eller här på hemsidan.
Nu håller vi tummarna!
Mikael Fellenius, vd Film i Väst
Nyckelord
Kontakter
Ulrika Grönérus MobilePress & Media Relations
Tel:+46(0)708-64 37 36ulrika.gronerus@filmivast.seBilder
Om
Film i Väst är en av Europas ledande regionala filmfonder och en av Nordens största och viktigaste finansiärer av film- och tv-drama. Sedan starten 1992 har Film i Väst samproducerat mer än 1000 filmer och tv-drama.
Följ Film i Väst
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Film i Väst
Tre samproduktioner tävlar om Guldpalmen i Cannes10.4.2025 12:07:54 CEST | Pressmeddelande
Tarik Salehs Eagles of the Republic, Joachim Triers Sentimental Value och Oliver Hermanus The History of Sound är uttagna i huvudtävlan vid filmfestivalen i Cannes, där de slåss om den åtråvärda Guldpalmen. Tarik Saleh och Joachim Trier har tidigare prisats i huvudtävlan i Cannes och Oliver Hermanus var dubbelt Oscarnominerad för sin film Living. Filmerna är samproducerade med Film i Väst.
Mikael Marcimain regisserar Linn Ullmanns hyllade roman för SVT28.1.2025 16:12:30 CET | Pressmeddelande
Nu blir Linn Ullmanns hyllade familjehistoria Det dyrbara en storslagen tv-serie i sex avsnitt på SVT. Serien regisseras av Mikael Marcimain (Händelser vid vatten, Jakten på en mördare). Produktionen genomförs av Miso Film i samproduktion med SVT, Film i Väst och flera nordeuropeiska public service-bolag. Serien förväntas ha premiär på SVT och SVT Play hösten 2026.
Tre Oscarnomineringar för Film i Västs samproduktioner23.1.2025 15:18:29 CET | Pressmeddelande
Göteborgsinspelade Flickan med nålen av Magnus von Horn har i dag Oscarnominerats i kategorin International Feature Film. Dessutom har Sebastian Stan nominerats för Bästa manliga huvudroll och Jeremy Strong för Bästa manliga biroll i Ali Abbasis film om den unge Donald Trump, The Apprentice. Båda är samproducerade med Film i Väst.
Åtta Guldbaggar för Film i Västs samproduktioner13.1.2025 22:52:57 CET | Pressmeddelande
Vid kvällens Guldbaggegala på Cirkus i Stockholm vann Film i Västs samproduktioner åtta Guldbaggar. Samproduktionerna var nominerade i 15 av 19 kategorier. Den svenska torpeden av Frida Kempff blev en stor vinnare med fyra Guldbaggar liksom Ernst De Geers Hypnosen med tre.
Stjärntätt i Joachim Triers nya film som spelas in i Strömstad16.8.2024 07:30:57 CEST | Pressmeddelande
Stellan Skarsgård gör sällskap med norska Cannes-vinnaren Renate Reinsve, amerikanska Elle Fanning och norska Inga Ibsdotter Lilleaas i norske regissören Joachim Triers nya film, Sentimental Value. Trier blev dubbelt Oscarnominerad för sin film Världens värsta människa. Filmen är producerad av Mer Film och Eye Eye Pictures i samproduktion med bland andra Göteborgsbolaget Zentropa Sweden, Lizette Jonjic, och Film i Väst. Den spelas delvis in i Strömstad. VP Nordic bidrar med Virtual Production.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum